Áder, Orbán, Kövér: védett személyek FOTÓ: NÉPSZAVA
Hogy ki veszélyes, azt a TEK dönti el?
A személy-, és objektumvédelmi feladatok ellátásához az illetékes rendőri egységnek – TEK, Készenléti Rendőrség (KR) – információkkal kell rendelkeznie az esetleges veszélyeztetettségről, ez magától értetődő – mondta lapunknak egy korábban e területen dolgozó rendőrtiszt. Ezt a munkát lehet korrekt és tisztességtelen módon is végezni. Az „esetleges veszélyeztetettség” rendkívül tág fogalom, amibe az fér bele, amit az illetékesek éppen szeretnének – véli a biztonsági szakember.
Az országos rendőrfőkapitánynak „a Magyarország érdekei szempontjából különösen fontos személyek védelméről” 2013. májusában kiadott utasítása szól a „megelőző-védelem” részleteiről is. A lapunk birtokában lévő dokumentum a KR számára egyebek mellett így fogalmaz: „a védett személyek élete, testi épsége, emberi méltósága, valamint a védett létesítmények zárt területének biztonsága ellen irányuló bármely cselekményt elkövetni szándékozó személyek, csoportok terveit, szándékait előzetesen felderíti, továbbá az e cselekmények elkövetését lehetővé tevő, azt előkészítő vagy megkönnyítő körülményeket felfedi, kiküszöböli. A KR e cselekmények felderítése, megakadályozása, megszakítása érdekében a nyílt, szükség esetén a titkos információgyűjtés eszközeit, módszereit veszi igénybe. A megelőző-védelem kiterjed továbbá a védett személyek, létesítmények veszélyeztetettségére vonatkozó információk, adatok összegyűjtésére, rendszerezésére és értékelésére.”
Vagyis – például – a miniszterelnök környezetében elvileg a legközelebbi munkatársai, képviselőtársai vagy akár szomszédai is benne lehetnek abban a körben, amelyről a biztonsági szolgálat bármikor „úgy vélheti”, akár „összeesküvést” is szőhetnek. A meghatározás olyan tág, hogy nehéz egzakt határt húzni, kit és miért figyelhetnek meg, hallgathatnak le.
A KR-re vonatkozó rendelkezés lényegében azonos a TEK hasonló szabályzatával, hiszen minkét szerv azonos alapokról látja el a védelmet.
V. J.