"Intézményes előítélettel" kezeli a magyar roma menedékkérőket a kanadai menekültügyi rendszer - derült ki a Nincs menedék: magyar roma menedékkérők Kanadában című tanulmányból, amelyet a torontói York Egyetem és a londoni (Ontario tartomány) Nyugat-ontariói Egyetem menekültjogi szakértői állítottak össze. A szerzők összesen 11 333 magyar menedékkérő 2008 és 2012 közötti ügyét tanulmányozták - akiknek 85 százaléka roma volt. Az eredmények szerint a kérelmek csupán 18 százalékát fogadták el - ez pontosan 660 olyan ember jelent, akik megkapták a menekültstátuszt - a magyar folyamodványok több mint felét elhanyagolták vagy visszavonták a benyújtóik. Más országok esetében az elfogadott menekültkérelmek aránya 47 százalék volt.
A magyar romákkal szembeni előítéletesség a kanadai állami tisztségviselőkre is jellemző. Miközben nemzetközi szervezetek a magyar romák elleni támadások növekvő számát dokumentálták, a kanadai kormány képviselői "színlelt" menedékkérőknek és piti tolvajoknak állították be őket, akik csak azért mentek Kanadába, hogy részesüljenek a kanadai jóléti rendszer áldásaiból - erről a jelentés egyik szerzője, Sean Rehaag professzor beszélt a CBC kanadai televíziónak. A professzor szerint a kanadai kormányzati politika veszélyes precedenst teremtett. A kanadai Menekült-felülvizsgálati Bizottság (Refugee Review Board) sablonérvelést használva utasította el a kérelmeket, anélkül, hogy érdemben mérlegelte volna az egyes ügyek sajátosságait. Mint kiderült, a menedékkérők sorsa a szerencsétől is függött, mert a testület egyes tagjai az összes roma kérvény felét jóváhagyták, mások pedig mindet elutasították.
A professzor arra is rámutatott, hogy több olyan ügyvéd, aki több száz roma menedékkérő ügyében járt el, és ezért fizetséget kapott a Legal Aid közpénzből finanszírozott non-profit jogsegély-szervezettől, nem képviselte szakszerűen a klienseit, nem készítette fel őket megfelelően, nem végezte el a papírmunkát, és arra is volt példa, hogy a jogi képviselő nem jelent meg a meghallgatáson. Viktor Hohots ügyvéd 504 ügyet vállalt el, amelyből mindössze hatban ítélték meg a menekültstátust, ami 1,2 százalékos eredményességet jelentett, de Joseph Farkas sikerrátája is csupán 6,7 százalék volt -386 ügyből. Hohots és több társa ellen fegyelmi eljárást indított a Felső-kanadai Jogi Társaság.