Századvég Gazdaságkutató Zrt.;Simicska Lajos;

Fotó: Szalmás Péter/Népszava

- A nőket is megcélozná Orbánék új médiája

Liszkay Gábor lesz a tulajdonosa a Napi Gazdaság Kiadó Kft.-nek – értesült lapunk a Magyar Nemzet egykori főszerkesztőjének döntéséről. Liszkay vélhetően a főszerkesztője is lesz a májusra politikai profilra szabott Napi Gazdaságnak, de a kormányfő környezetéből is újabb tervek szivárogtak ki az új jobboldali médiabirodalmat illetően: egyetlen holdingcégbe tömörül majd egy új bulváros hetilap, egy rádiócsatorna, a Via.hu véleményportál, és egy női hetilap elindításában is gondolkodnak. 

Eldőlt: Liszkay Gábor megvásárolja a Napi Gazdaság Kiadó Kft.-t  a Századvég Gazdaságkutató Zrt.-től, ezzel pedig önállóan viszi majd a májusban már politikai arculattal – és vélhetően új címmel is jelentkező – Napi Gazdaságot. Lapunk értesülései szerint a Magyar Nemzet februárban távozott főszerkesztője a napokban döntött erről, bár egyelőre arról nem kaptunk információt, hogy főszerkesztőként is viszi-e majd a lapot.

Bár korábban Keresztesi Péter, a Napi Gazdaság ügyvezetője, a Századvég kommunikációs igazgatója a hvg.hu-nak „utcai pletykának” nevezte a Napi Gazdaság eladását, a jobboldalon kész tényként kezelték Liszkay beszállását, mivel előzőleg Orbán Viktor már megfogalmazta elvárásait Liszkayval és a Magyar Nemzettől szintén távozott kollégáival szemben: segítsenek felépíteni a párt politikáját támogató új médiacsoportot. Amelynek egyébként két fő funkciója van: szembeszállni Simicska Lajos érdekeltségeivel, és a 2018-ig valahogy visszaszerezni a Fidesz-szavazók bizalmát. Liszkay mellett volt helyettese, Csermely Péter is biztosan felbukkan a Napi Gazdaságban – vélhetően vezető pozícióban –, és a Nemzet-csoportnál felmondott újságírók közül többen is csatlakoznak majd a Napi új stábjához. A lapnak egyébként január óta formálisan nincs főszerkesztője, a lapot főszerkesztő-helyettesként a korábbi HírTv-s szerkesztő, Czirják Imre irányítja miivel a korábbi főszerkesztő, Barcza György az Állami Adósságkezelő Központ vezérigazgatója lett.

Úgy tudjuk, a Napi Gazdaságon kívül az új kormányközeli médiumokat majd egy holdingcég tömöríti majd, ebben lehet tulajdonos Habony Árpád miniszterelnöki tanácsadó, és a Nézőpont Intézet tulajdonosa, Győri Tibor. Erről egyébként a múlt héten a Heti Válasz írt, ám lapunk egyik újabb értesülése, hogy a Napi Gazdaságot a többi orgánumhoz képest külön kezelnék; információink szerint biztosan a holdingcég alá tartozna a hamarosan induló új közéleti véleményportál, a Via.hu, egy új kereskedelmi rádiócsatorna, egy üzleti portál, és – most már biztosra vehető – egy a Helyi Témához hasonló bulváros hetilap. Noha Vitézy Tamás végrehajtás alá került lapját nem „mentették” ki a csávából, a Népszava információi szerint azt a kormánypártban eldöntötték, hogy a tavaly amúgy 500 ezres példányszámmal terjesztett Téma célcsoportjáról nem mondhatnak le, ők ugyanis közismerten Fidesz-pártiak.

Ám még ez sem minden: a legújabb tervek között felmerült ugyanis, hogy „külön a nőkhöz” is szólni kellene valamivel: a miniszterelnök környezete lát fantáziát egy nőknek szóló lap elindításában, erről egyelőre nem tudni annál többet, mint hogy hetilapban gondolkodnak.

Vizsgálja a pótlékok ügyét az MTVA
Jelenleg is vizsgálja a Munka törvénykönyvének (Mttv.) a vasárnapi munkavégzést is érintő rendelkezéseit, és „keresi a megfelelő megoldást” a hét végi pótlékok kapcsán az MTVA. A közmédiához azon értesüléseink kapcsán fordultunk, amelyek szerint márciusban már a hétvégi ügyeletekért, vasárnapi munkáért járó pótlékokat nem - illetve nem minden munkatársnak - fizetik ki; az MTVA ezt lényegében nem cáfolta.
Kérdésünkre közölték ugyanis, hogy 2015 januárjától nem csak az Mttv. változott meg, de annak kapcsán Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter rendeletet is hozott, amely külön szabályozza a közszolgálati médiánál és a hírügynökségnél dolgozók munkakörét.
Válaszában az MTVA utalt arra, hogy számukra sem egyértelmű, milyen változások érintik őket pontosan. „Az MTVA a megváltozott jogszabályi háttérnek meg kíván felelni, amelyet jelen pillanatban is vizsgál, és természetesen, ha az indokolt, a törvényi kötelezettségek alapján a munkavállalók érdekképviseleteit bevonja az egyeztetésekbe vagy tájékoztatja a munkáltatói döntésekről” – közölték, hozzátéve: a miniszteri rendelet a Magyar Közlönyben március 20-án jelenet meg, tehát a pótlékokat akkor még nem érintethette a változás.

A miniszterelnök személyesen megy kampányolni Tapolcára a jövő heti választás előtt, és nagy bejelentésre készül - írja az Index.