Reflex;Fehér Ház;Marco Rubio;

FOTÓ: Drew Angerer/Getty Images

- Rubio szenátor is ringbe száll

Az amerikai republikánusoknak nagy szükségük van a spanyol ajkú amerikaiak szavazataira, ha be akarják venni a Fehér Házat. Ezért előzi meg érthetően nagy várakozás a floridai Marco Rubio szenátor indulását. 

Rubio, aki kubai-amerikai származású, a tervek szerint április 13-án jelenti be, hogy harcba száll pártja 2016-os elnökjelöltségéért. Egy másik kubai-amerikai szenátor, a texasi Ted Cruz a közelmúltban már bejelentette indulási szándékát, elsőként a republikánus elnökaspiránsok közül.

Választási szakértők szerint a potenciális republikánus jelöltnek a latino szavazatok legalább 40 százalékát el kell nyernie, csak akkor lehet esélye a végső győzelemre a majdani demokrata párti ellenféllel szemben. 2012-ben spanyol ajkú amerikaiak adták az összes szavazat 8,4 százalékát, Mitt Romney, Barack Obama kihívója azonban e voksoknak csupán 27 százalékát tudta megszerezni. Négy évvel korábban John McCainre a latino szavazók 31 százaléka voksolt, Obama azonban mindkét alkalommal tarolt a kisebbségi szavazók körében. Ted Cruz és Marco Rubio mellett a Bush-dinasztia újabb indulója, Jeb Bush is vonzó lehet a spanyol ajkú amerikai szavazótábor számára. Az ifjabb Bush felesége mexikói, s ő maga is elfogadhatóan beszél spanyolul. 

Két évezrednyi keresztény dominancia után, pár évtizeden belül az iszlám hívők száma meg fogja haladni minden más vallás követőinek táborát. A friss előrejelzések szerint, melyeket az amerikai Pew Kutatóintézet tett közzé, 2070-re előreláthatólag a muzulmánok száma lesz a legmagasabb a világon.