Lázár János;Orbán Viktor;brókerbotrány;Földművelésügyi Minisztéirum;Tarsoly Csaba;Quaestor;

Az ügyészség lefoglalta a győri ETO Parkot, amelyen az MFB-nek jelzálogjoga van FOTÓ: MTI/KRIZSÁN CSABA

- Orbánt már minden cáfolja

Megint ellentmondásba keveredett a kormány a brókerbotrányban, miután a Földművelésügyi Minisztérium cáfolta a miniszterelnök állításait. Lázár János a kormányfő ígéretét beváltva tegnapra összesítette, mely állami intézményeknek volt pénzügyi kapcsolata brókercégekkel, de a Miniszterelnökséget vezető miniszter most már élesen támadta Tarsoly Csabát is. A Quaestor-vezérnek, akivel a kormány még a botrány kitörése után is tárgyalt, tagadhatatlanul volt két hete arra, hogy akár vagyonelemeket mentsen ki. A kormány továbbra sem tud elszámolni az időpontokkal, sőt egyre jobban belezavarodik a Tarsoly-Orbán levelezés, a tárgyalások, kormányülések és intézkedések körüli magyarázkodásba.

Az ügyészség lefoglalta a győri ETO Parkot, amelyen az MFB-nek jelzálogjoga van FOTÓ: MTI/KRIZSÁN CSABA

Az ügyészség lefoglalta a győri ETO Parkot, amelyen az MFB-nek jelzálogjoga van FOTÓ: MTI/KRIZSÁN CSABA

 

Lemoshatatlan pecsét

"Most megfogott" - válaszolta a Népszavának Lázár János, akitől azt akartuk megtudni, a Miniszterelnökség iratkezelési szabályzatában mi szerepel az érkeztetett levelek iktatására. Ma sem világos ugyanis, valójában mikor kapta meg a miniszterelnök Tarsoly levelét. Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke lapunkkal korábban azt közölte, március 9-én reggel érkezett meg az Országházba, ám Kósa Lajos, a Fidesz ügyvezető alelnöke a Klubrádióban már azt magyarázta, hogy a levelet átvevő hivatalnok olyan fontosnak tartotta annak tartalmát, hogy azonnal eljuttatta a kormányfőhöz, s - mivel a Miniszterelnökségen sem dolgoznak 24 órában - csak másnap iktatta, vagy iktattatta. Ez esti érkezésre utal.

Megérti a kételyeket, azt is, ha mi keressük, hogyan lehet összekapcsolni a Tarsoly-ügyet Orbán Viktorral, de egyértelmű, hogy a kormány meg sem fontolta azt az ajánlatot, amelyet a Quaestor-vezér a helyzet rendezésére tett - fogalmazott Lázár. A minisztert azonban vélhetően nyugtalanította a levél, illetve a Fidesz és a Quaestor összekapcsolhatósága, mert a tájékoztatón később többször is azt mondta, a kormánybuktatási kísérletnek nem lesz eredménye. Csakhogy továbbra sincs magyarázatot arra, miként válaszolhatott a kormányfő egy március 10-én érkeztetett levélre még előző délután, valamint hogy a dokumentumon miért csak napokkal, sőt, hetekkel később jelent meg az iktatási pecsét.

Mindenesetre a tegnapi tájékoztatón Giró-Szász András azt mondta: Havasi adta a megfelelő választ, mert a levél március 9-én érkezett az Országházba, több száz másik levéllel együtt. Az iktatással kapcsolatos kérdésünkre nem kaptunk konkrét választ. Sőt, eközben a Miniszterelnökség iratkezelési szabályzatát szerettük volna elkérni, ám a tárca sajtóosztálya azzal utasította el kérdéseinket, hogy azokra kollégánk Lázártól és Giró-Szásztól már választ kapott. Miután azonban ez nem igaz, lapunk ismét feltette kérdéseit.

"Közigazgatási hivatal nem működhet úgy, hogy nincs a levelek érkeztetésére vonatkozó szabályzat" - jelentette ki lapunknak Kiss Elemér, aki Horn-kormány idején vezette az akkori Miniszterelnöki Hivatalt. A jelenleg ügyvédként praktizáló egykori kancelláriaminiszter szerint a kormány hivatala nem átjáróház, a sima postás legfeljebb a postázóba jut el, Tarsoly levelét pedig előbb vagy iktatni kellett, vagy olyan személy továbbíthatta a miniszterelnöknek, akinek szabad bejárása van Orbánhoz. Az atv.hu-t Havasi - aki lapunk újabb kérdéseire már nem válaszolt - eközben arról tájékoztatta, tudomása szerint Tarsoly levelét "a Quaestor egyik munkatársa hozta be" a kormányfő hivatalába. Mindez azonban szintén kérdéses, hiszen ehhez is parlamenti belépési engedély kellett, a posta pedig nyilván nem kerül érkeztetés nélkül a kormányfő asztalára.

Nincs magyarázat arra sem, hogy március 27-én miért nem volt rajta a március 10-i érkeztető-bélyegző a Giró-Szász András által az ATV-ben bemutatott levélen, miközben a kormany.hu-ra felkerült dokumentumon látható ez. Erről a kormányzati kommunikációért felelős államtitkár tegnap azt mondta az ATV-nek, a szkennelt változatot nyomtattatta ki magának, amelyen nincs pecsét. Csakhogy a kormany.hu-n ugyanaz a szkennelt változat szerepel, mint amit Giró-Szász kinyomtathatott, s azon szerepel az érkezés - elvileg - másnapján felkerült pecsét.

Hazugságok Győr körül

Miközben Lázár Kehi-vizsgálatot rendelt el, a Fidesz parlamenti albizottságban vizsgálná azt a hitelt, amelyet a Gyurcsány-kormány idején kapott a Quaestor. Rogán Antal kormánypárti frakcióvezető még hétfőn azt mondta, tisztázni kell, "milyen kár érte a költségvetést azzal, hogy a Gyurcsány-kormány idején csaknem 17 milliárd forint fedezet nélküli hitelt kapott a Quaestor a Magyar Fejlesztési Banktól" (MFB). Az Index birtokába került dokumentumok azonban azt igazolják, hogy az MFB-hitelnek Rogán állításával ellentétben volt fedezete, méghozzá maga a Győri ETO-stadion és a hozzá tartozó létesítmények az ETO Parkban. Az ETO Parkot és a stadiont március 30-án foglalta le az ügyészség a vagyon-visszaszerzési eljárásban, ezeken az ingatlanokon tehát az MFB-nek van bejegyzett jelzálogjoga. Így később az államra szállhat a stadion és a park tulajdonjoga. Ráadásul az ETO Park fejlesztésére az Orbán-kormány idején, 2012-ben 250 millió forintos, vissza nem térítendő támogatást adtak az Új Széchenyi Tervből.