fekete doboz;repülőgép-szerencsétlenség;francia Alpok;Brice Robin;

- Germanwings: megvan a másik fekete doboz is

Megtalálták a francia Alpokban múlt kedden lezuhant Germanwings-repülőgép második, a repülési adatokat rögzítő fekete dobozát - jelentette be tegnap Brice Robin, a nyomozást vezető marseille-i ügyész. Közleménye szerint a második fekete dobozt délután találták meg a helyszínelők a szerencsétlenség helyszínén, de hogy pontosan milyen állapotban, arról egyelőre semmit nem tudni. Mindenesetre ezzel újabb részletek napvilágra kerülését remélik a hatóságok, így végleg tisztázni lehet a 150 ember halálát okozó baleset körülményeit.

A német belügyminiszter szigorítaná a schengeni övezeten belüli repülőjáratok utasainak nyilvántartását. "Tudnunk kell, hogy ténylegesen ki tartózkodik a fedélzeten" a belső határellenőrzés nélküli schengeni övezetben közlekedő utasszállító repülőgépeken - mondta Thomas de Maiziere a Bildnek. A tárcánál vizsgálják, miként lehetne bevezetni azt a szabályt, hogy az EU-n belüli schengeni övezetben közlekedő járatok utasainak igazolniuk kell személyazonosságukat.

Több légitársaság döntött már a szabályok módosításáról, miután kiderült, hogy a gép másodpilótája valószínűleg szándékosan vezette az utasszállítót a hegyoldalnak. A szerencsétlenség okait vizsgáló nyomozók szerint a kapitány távozott a pilótafülkéből, vélhetően a mellékhelyiségbe. Amikor megpróbált visszatérni, a másodpilóta nem nyitotta ki neki az ajtót. Az Air France-KLM légitársaság csütörtökön rendelte el, hogy a személyzet legalább két tagjának kell egyszerre a repülőgépeinek pilótafülkéjében tartózkodnia. A légitársaság "kizárólag elővigyázatossági jelleggel" alkalmazza az intézkedést addig, amíg a Germanwings katasztrófája ügyében indult vizsgálat lezárul.

A német légitársaság lezuhant gépének másodpilótája az öngyilkosság lehetséges módozatairól tájékozódott az interneten a katasztrófa előtti napokban, és legalább egyszer a pilótafülke ajtajára vonatkozó biztonsági intézkedésekkel kapcsolatos kifejezésekre is rákeresett - közölte csütörtökön a düsseldorfi ügyészség a másodpilóta lefoglalt táblagépének vizsgálata után.

Kiderült, hogy a pilóta számos orvosi vizsgálaton esett át a balesetet megelőző időszakban, és kezelőinek egyebek között azt mondta, hogy gyakran elsötétül körülötte a világ. Elmondta azt is, hogy mi a foglalkozása, egyes esetekben pedig munkaadóját is megnevezte, de azt elhallgatta, hogy panaszai ellenére dolgozik. Azt mondta, hogy betegállományban van és szeretne újra munkába állni - írta a Bild. A lap szerint a dokumentumokban az is szerepel, hogy Lubitz az általa közölt adatok alapján depresszió, szorongásos zavar és pánikroham elleni gyógyszereket szedett. Egyelőre nem tudni, hogy rendszeresen szedte-e a gyógyszereket - áll a német lap beszámolójában.

Kényszerleszállás egy szendvics miatt
Kényszerleszállást kellett végrehajtania az easyJet Genfből Pristinába tartó gépének Rómában, miután annak fedélzetén az egyik utas megütött egy légiutas-kísérőt. Az utas heves reakcióját  – későbbi beszámolója alapján – éhsége váltotta ki, órákig kellett ugyanis várnia szendvicsére. A férfi agresszív tette után az Airbus A320-as a római Fiumicino repülőtéren landolt, ahol letartóztatták, a sérült stewardesst pedig ellátták. A gépen utazó 180 ember egy későbbi géppel jutott el végül az eredeti célállomásra, Pristinába.



A kamatokkal és egyéb költségekkel 90 milliárd forintra hízott adósság veszélyezteti a normális kórházi betegellátást. Ezt az egészségtechnológiai beszállítók két meghatározó érdekképviseleti szervezete fogalmazta meg egy, a hét közepén megtartott válságtanácskozáson. Megoldási javaslataikat három pontban összegezve elküldték Balog Zoltán ágazatért felelős miniszternek és Zombor Gábor egészségügyi államtitkárnak is.