„Először is szeretném megköszönni a médiumoknak azt a támogatást, és azt a hozzáállást, amit tanúsítanak, most már hónapról hónapra. Hiszen a nélkül nem lesz képes a Magyar Olimpiai Bizottság, illetve a magyar sport arra, hogy pályázzunk, hogyha a média nem áll az ügy mellé, és nem mutatja be korrektül a lépéseket és a lehetőségeket. Ha a médiumok nem vesznek ilyen aktívan részt a társadalmi párbeszédben, mint ahogy most teszik, akkor nem fogunk továbblépni. Viszont hála Istennek ez a támogatás megvan, úgyhogy ha iskolai osztályzatban értékelném az összefogást, akkor ötöst adnék a hozzáállásra” – árulta el lapunknak Borkai Zsolt.
Február 6-án a MOB-közgyűlés határozatot fogadott el azzal kapcsolatban, hogy elkezdődjön a társadalmi párbeszéd. A múlt héten több mint félszáz médium is az ügy mellé állt, aminek jele a cikkünk mellett található grafika is. De vajon mi a következő lépés a felé, hogy szeptemberben Budapest benyújtsa szándékát az olimpiai pályázatra?
„Tulajdonképpen egy road-show-ra indul most a magyar sport és az olimpia támogatása. Szeretnénk az emberekkel még jobban megismertetni az Agenda 2020-at és elmondani, melyek az előnyei és természetesen feltárni azt is, mi az, ami aggodalomra adhat okot egy olimpia megrendezésénél. Szerencsére az utóbbiak hétről hétre folyamatosan csökkennek. Ebben további komoly és nagyon is jelentős szerep hárul a médiára, hiszen ezek az orgánumok közvetítik az értékeket az embereknek, amelyek révén tovább emelkedhet a támogatottság. A következő fontos feladatunk tehát éppen a társadalmi támogatottság növelése.
Az elmúlt időben, ha az olimpia esetleges rendezéséről volt szó, az mindig megosztotta a társadalmat. Most úgy látom, a társadalom kezd egyre egységesebbé válni ebben a kérdésben. Nagy öröm, hogy ha másban nem is, de a sportban pártoktól függetlenül képesek voltunk előrehaladni” – mondta a MOB-elnöke. Márpedig ha nincs társadalmi támogatottság, akkor felesleges is álmodozni az olimpiáról, így különösen is fontos, hogy megkezdődjön a párbeszéd.
„A következő hónapokban az ország több helyszínére is elutazunk. Konzultációkat tartunk, különböző médiumokhoz látogatunk el, amelyeknél a védnöki testület tagjai mondják el a lehetőségeket, amelyeket aztán megismertetünk az emberekkel. Miért is fontos a társadalmi párbeszéd eredménye?
Azért, mert ha netalán mégis beadunk egy szándéknyilatkozatot az olimpia rendezéséről, utána a Nemzetközi Olimpiai Bizottság egy külsős szervezettel vizsgálja meg, hogy az adott országban esetelegesen egy olimpiának mekkora a támogatottsága. Ha ez a szám alacsony, akkor meg sem fognak hívni minket, hogy pályázzunk. Tehát ezért is tartom nagyon fontosnak ezt a road-show-t, és a lépésről lépésre való építkezést” – zárta gondolatait Borkai Zsolt.
A potenciális házigazdáknak szeptember közepéig kell eljuttatniuk azon szándéknyilatkozatukat a NOB-nak, amely szerint pályáznának. A nemzetközi szervezet a 2017 szeptemberében tartandó limai kongresszusán dönt arról, mely ország rendezheti a 2024-es olimpiát.