népszavazás;NVB;

- Egy intézmény vége

Hétfőn a Nemzeti Választási Bizottság hét népszavazási kezdeményezést utasított el abból a 19-ből, amelyet a civil demonstrációk szervezői nyújtottak be. A hírhez hozzátartozik, hogy az NVB hétfőn éppen hét kérdésről tárgyalt, vagyis a bizottság szerint egyik kérdésben sem lehet országos referendumot tartani. Múlt héten már szintén elutasítottak az akkor tárgyalt hét kérdésből ötöt, így – bár a kezdeményezők még a Kúriához fordulhatnak – kevés esély van arra, hogy az útdíjról, az ügynökakták nyilvánosságáról, vagy épp a közfoglalkoztatottak jogairól a nép döntsön.

A végeredménnyel én magam nem vagyok elégedetlen, mert úgy vélem, országos ügydöntő népszavazást a magyar jogrendszerben csak kivételes alkalmakkor kellene használni. Tucatnál is több kérdésben referendumot tartani szerintem teljes abszurditás. Ha a népszavazás intézményét több mint másfél évszázada gyakorló Svájchoz hasonló konszenzusos demokrácia működne kis hazánkban, és nem éppen az illiberális demokrácia felé kormányozná hajónkat a Nagy Kormányos, esetleg máshogy gondolnám. Azt viszont elismerem, a mai helyzetben a civilek és az ellenzék egyik lehetséges menekülő útja a népszavazás intézménye.

Vagy legalábbis az lehetne. Ha a kétharmad az előző ciklusban nem változtatta volna meg a népszavazási törvényt és így nem lenne 50 százalékos részvételhez kötve az országos referendum érvényessége. Ha a Fidesz 2010-ben, hatalomra kerülése után közvetlenül nem írja át az akkor még Országos Választási Bizottságról szóló rendelkezést. Ha a bizottságot nem csak haverokkal tölti fel. Ha az NVB nem utasította volna el azóta csaknem az összes országos népszavazásra irányuló kezdeményezést - indok ugyanis mindig van.

A civilekben nyilván ott él a 2008-as, szégyenteljes háromkérdéses fideszes referendum emléke, amely nemcsak formálisan lehetetlenítette el a fizetős egészségügy és felsőoktatás bevezetését, de hosszú időre mentálisan is rögzítette: az állam helyt áll helyettünk, igenis van ingyen ebéd, nem függ tőlünk az általunk is igénybe vett szolgáltatás. Nem biztos, hogy a demokratikus ellenzéknek ezt az utat kell járnia.

Látható, hová vezetett a Fidesz népszavazása. Nem Svájc, hanem Albánia és Kazahsztán felé.