;

közpénz;Orbán Viktor;minisztériumok;brókercég;Quaestor;

MTI Fotó: Máthé Zoltán

- Quaestor - Orbán csütörtökön kitálal?

Csütörtökön kiderülhet, mely állami háttérintézményeknek volt pénzügyi kapcsolata a Quaestorral. Ezt hétfőn, az azonnali kérdések és válaszok órájában közölte Orbán Viktor. A miniszterelnököt emellett a hortobágyi földpályázatokról és az ügynökvádról is faggatták ellenzéki képviselők.

A szocialista Tóth Bertalan ugyanis azt kérdezte a miniszterelnöktől, volt-e konkrét információja arról, hogy minisztériumok tartottak közpénzt brókercégeknél, "vagy csak a megérzésére hagyatkozott". Tizenkét nap telt el a miniszterelnöki utasítás és aközött, hogy a Külgazdasági és Külügyminisztérium kivette a pénzt a Quaestorból, mi történt ez idő alatt - tudakolta az MSZP-s képviselő.

A szocialista politikus arra is kíváncsi volt, a kormányfő tudta-e, hogy valamelyik minisztériumnak volt pénze a brókercégnél. Az önkormányzatok bankoknál tartották a pénzüket, onnan tüntette el a Quaestor - mondta Tóth, aki ismét megkérdezte Orbántól, voltak-e bennfentes, előzetes információi az ügyben. A kormányfő megismételte, maga utasította a minisztériumokat, hogy nézzék meg, van-e pénzügyi kapcsolatuk brókercégekkel, "állomásoztat-e" náluk közpénzt, és ha igen, azonnal vonja ki onnan. Orbán sürgetésnek tartotta az MSZP-s képviselő hozzászólását, közölte, itt az idő rendezni a kincstári rendszert, amit 25 éven nem sikerül megtenni. Orbán saját bevallása szerint már azon is csodálkozott, hogy önkormányzatoknak van pénze a Quaestornál.

A jobbikos Hegedűs Lórántné szintén a bróker-botrány kapcsán kérdezte a miniszterelnököt. Az ellenzéki politikus arról beszélt, hogy a károsultak semmilyen kérdésre nem kapnak választ. Ennek kapcsán Orbán kijelentette, a Fidesz hat millió forintig támogatja a károsultakat. A 33 000 károsultból 22 000 ember teljes pénzét megkapja, 9500 embert pedig hat millió forintig kártalanít a kormány. Azt is elmondta, a Buda-Cash betéteseinek 96,5 százalékát kártalanították 30 millió forint erejéig. Ami a Quaestor-ügyet illeti, egy vagyonalapból kártalanítanák azt a mintegy 9500 embert, akit a Beva nem tudna.

Elrendeltünk egy Kehi-vizsgálatot, ez lezárult - ezt már az MSZP-s Harangozó Gábornak válaszolta a miniszterelnök, aki az azonnali kérdések órájában a hortobágyi földpályázatokról érdeklődött a miniszterelnöktől. A szocialista képviselő fotókat mutatott arról, kik, hány állattal nyertek, illetve nem nyertek földet. A miniszterelnök közölte, az intézkedések még folyamatban vannak. "Korábban az önök által kivételezett zöldbárók bérelhették az állami földeket, mi ezt megváltoztattuk" - mondta Orbán.

"Soha, senkivel, egyetlen állampolgár rovására sem működtem együtt". Ezt a jobbikos Mirkóczki Ádámnak mondta Orbán. Az ellenzéki képviselő azt kérte Orbántól egyenesen válaszoljon arra, a sorkatonaságban eltöltött ideje alatt együttműködött-e a III/IV-es csoportfőnökséggel és jelentett- e bárkiről?  A miniszterelnök szerint méltatlan minderről akár csak vitát is nyitni, mert a dokumentumok elérhetők, ezért a vitát elkerülendő Orbán visszautasította a felvetést, mert nevetségesnek tartja. Mirkóczi erre megkérdezte, akkor miértnem támogatják az átvilágítást? A kormányfő közölte, a Fidesz a nyilvánosság híve, ennek jogát viszont a sértetteknek és elnyomottaknak adja meg mert emberiességi szempontból ez az egyedül elfogadható.

Schiffer András LMP-frakcióvezető a két évvel ezelőtti szavaival szembesítette Orbánt: akkor azt mondta a Közgép szerepét firtató kérdésekre, hogy oligarchák nincsenek, csak nemzeti nagytőkések. A frakcióvezető most azt kérdezte, ki kormányzott 2010 és 2014 között Magyarországon. Vannak-e oligarchák a Nemzeti Együttműködés Rendszerében? Schiffer szerint az is látványos, hogy a korábbi tucatnyi Simicska-közeli ember helyett már csak három maradt posztján ma Magyarországon. A miniszterelnök válaszának kevés köze volt a kérdéshez. Orbán arról beszélt, ki az, aki biztos nem kormányzott 2010 és 2014 között: az IMF, Washington, Moszkva, euró-bürokraták, multik, oligarchák. Sem Gyurcsány Ferenc, Sem Bajnai Gordon, hanem a Fidesz. Orbán szerint munkájukat elvégezték, a választók pedig 2014-ben értékelték ezt. Schiffer erre úgy reagált, Washington és Moszkva befolyásával kapcsolatban Orbánnak visszafogottságot kéne mutatnia. Az ellenzéki politikus viszontválaszára Orbán közölte: "a mi kormányzásunk idején személyes vonatkozások a kormányzati munkában nem voltak, nem lehetnek, nem lesznek és nincsenek".

 

A Transparency International korrupció ellen küzdő civil szervezet a legfőbb ügyészhez fordult a Quaestor-botránnyal kapcsolatban. Egyebek között azt szeretnék megtudni, hogy miként kerülhetett tetemes mennyiségű közpénz a befektetőcég kezelésébe, illetve miért maradhatott sokáig szabadlábon Tarsoly Csaba. A TI felveti továbbá az ellenőrző hatóságok felelősségét is. Az alábbiakban a közöljük a Polt Péternek címzett levelet.