szurkolók;Montenegró;válogatott keret;játékvezető;rendbontások;Deniz Aytekin;

- Elszabadult a pokol Montenegróban

Montenegróban ismételten bebizonyosodott, a balkáni „szurkolók” megfékezése megoldhatatlan feladatot jelent a helyi rendőrség számára. Nyilván nemcsak a hatóságok tehetnek arról, hogy a térség csapatainak nemzetközi mérkőzései rendre káoszba fulladnak, a probléma gyökerei ennél mélyebbek, ám amíg nem sikerül orvosolni a bajt, addig nem számíthat áttörésre a régió több válogatottjának focicsapata sem.

A Montenegró-Oroszország mérkőzést a 67. percben szakította félbe a játékvezető, mondhatjuk azt, nem adtak más lehetőséget számára a nézőtéri rendbontók. A „meccs” azonban már a lefújás előtt megkezdődött, s újfent kiderült, mennyire elválaszthatatlan

itt a sport a politikától. Montenegró fővárosa, Podgorica főterén szerbekkel megerősített orosz szurkolók skandálták, mennyire elválaszthatatlan az oroszok és a szerbek barátsága, s hogy bizonyítsák, mennyire szeretik egymást, és mennyire hasonlóan vélekednek a világról, felgyújtottak egy amerikai zászlót. A rendőrség ugyan közbeavatkozott, de a zászlót már nem tudták megmenteni… Mindenesetre a szerb-orosz erődemonstráció fricska volt a montenegróiaknak.

Ezek a rendbontások előrevetítették a botrányt. Tulajdonképpen már a második percben véget kellett volna vetni a találkozónak, amikor az oroszok kapusát, Akimfejevet az északi lelátóról petárdával találták el. A hálóőr rövid időre elvesztette az eszméletét, később, már a kórházban derült ki, hogy szerencsére nem szenvedett maradandó égési sérüléseket. A YouTube-ra felkerült videókon látni, amint a petárda becsapódása után néhány másodpercig még folytatódott a meccs, mert senki sem vette észre, mi történt.

A találkozót félbeszakította a német Deniz Aytekin játékvezető, majd 25 perc után folytatta a FIFA ellenőr kérésére. A Tassz hírügynökség nem kevesebbet állított, mely szerint személyesen az UEFA kedden újraválasztott elnöke, Michel Platini ragaszkodott a folytatáshoz. A bíró ugyanakkor közölte, bármilyen újabb incidens történik, véget vet a mérkőzésnek. „Miután az UEFA által kirendelt ellenőr úgy döntött, hogy biztonságos a folytatás, nem tehettünk semmit, játszanunk kellett tovább” – mondta a meccs után az orosz válogatott szövetségi kapitánya, Fabio Capello.

A második félidő derekán - a montenegróiak felháborodására - büntetőhöz jutottak a vendégek, a Pécs légiósa, Vukasin Poleksic azonban védte Sirokin lövését. A következő pillanatban azonban érmével dobták meg Kombarovot, így a bíró azonnal véget vetett a találkozónak. A meccs után személyesen kért bocsánatot az oroszoktól Branko Brnovic, a montenegróiak szövetségi kapitánya. „Szégyen, ami történt! Nagyon sajnálom a játékosokat, mert nemcsak a kijutási esélyeink szálltak el, de felvetődik a kérdés, hogy mi lesz a montenegrói futballal…” – jelentette ki.

Dühösen nyilatkozott Momir Djurdjevac, a montenegrói szövetség főtitkára: „Ezt sem az ország, sem a válogatott nem érdemelte meg. Rengeteg munkát fektettünk a szervezésbe, és már az első perctől ott lebegett a fejünk felett a félbeszakítás veszélye. Ezek alapján Montenegró nem érdemli meg, hogy részt vegyen egy nagy tornán. Úgy viselkedtünk, mint a barbárok! Amikor az emberek kijönnek a stadionba, hogy lássák a csapatunkat, a szórakozásért kellene tenniük. De ők okozták ezt a szégyent, ez egyszerűen borzasztó” – jelentette ki.

Stevan Jovetic, a Manchester City légiósa szerint „az oroszok csak azt várták, hogy történjék valami, mert a szünetben azt mondták nekik, bármiféle újabb, a legapróbb incidens történik, a játékvezető véget vet a találkozónak”. A 28-szoros montenegrói válogatott Poleksic a Nemzeti Sportnak a következőket nyilatkozta: „Hogy gyűlölet vagy más állhat a háttérben, fogalmam sincs – az biztos: a két ország kapcsolata kiváló. Még mindig felfoghatatlan és megmagyarázhatatlan ez az egész...

Olyan nincs, hogy szegény Igor Akinfejevet megdobják egy görögtűzzel, amely miatt az orosz kapus néhány percig nem érezte az egyik oldalát, ráadásul égési sérülést is szenvedett. De ez még mind semmi! Mert bár a csaknem félórás szünet után folytatódott a mérkőzés, a 66. percben kivédtem Roman Sirokov tizenegyesét, majd fél perccel később újra, immár végleg félbeszakadt a találkozó, mert Dmitrij Kombarovot, az oroszok futballistáját is eltalálta egy érme.

Le a kalappal Deniz Aytekin játékvezető előtt – attól függetlenül, hogy jogtalan tizenegyest fújt be ellenünk –, hiszen addig húzta, ameddig csak lehetett, hamarabb is véget vethetett volna a meccsnek.” Az orosz szövetség a mérkőzés miatt panaszt emel az UEFA-nál a montenegróiak ellen, s biztosra vehető, hogy a válogatott drasztikus büntetésre számíthat. A legkevesebb az lesz, hogy a mérkőzést 3-0-lal a vendégeknek írják jóvá. Nyilván hosszú időre bezárják a podgoricai stadiont.

A G csoport másik két mérkőzésén Ausztria és Svédország is hozta a kötelezőt Liechtenstein, illetve Moldova ellen. A listavezető osztrákok szövetségi kapitánya, Marcel Koller szerint együttese remek produkciót mutatott be.

A C csoportban Szlovákia továbbra is száz százalékos, Luxemburg 3-0-s legyőzése után. Nyert a spanyol válogatott is a forduló mérkőzésén 1-0-ra az ukránok ellen, a diadal ellenére azonban Vicente del Bosque nem volt elégedett játékosaival.

Nem történt változás az E csoportban, hiszen az élen álló három csapat is nyerni tudott. Az angolok Litvánia elleni 4-0-s győzelmén debütált a Tottenham 21 éves támadója, Harry Kane, aki rögtön első mérkőzésén betalált. Mindössze 79 másodpercre volt szüksége a gólhoz. Roy Hodgson szövetségi kapitány is őt dicsérte, mint mondta, valóra vált a fiatal csatár álma.

A szombati napon a világbajnoki bronzérmes hollandok mérkőzését kísérte nagyobb érdeklődés, hiszen az Oranje eddig igencsak halovány produkciót nyújtott a selejtezőn. Nos, a törökök ellen sem kápráztatták el szurkolóikat, ugyanis Burak Yilmaz találatával már az első félidőben vezetést szereztek a vendégek. Az utolsó pillanatban, Huntelaar mentett pontot a 92. percben.

Ennek ellenére, bár az A csoport harmadik helyén áll Guus Hiddink válogatottja, de a továbbiakban nem biztos, hogy elég lesz ez a teljesítmény. A szövetségi kapitány a találkozó után elmondta, hogy jelenleg nem tekinthetnek magukra topcsapatként, úgyhogy örülniük kell ennek az egy pontnak. Kérdés, hogy meddig maradhat még Hiddink, aki alatt már az ősszel is inogott a kispad.

Az előző Európa-bajnokság ezüstérmesei, az olaszok is majdnem betliztek. Bár Bulgáriában az azzurik szereztek vezetést egy öngóllal, már a negyedik percben, a hazaiak az első negyed óra végére már fordítottak. A jobb napokat is látott itáliaiak végül Eder révén a 84. percben mentettek pontot. Antonio Conte gárdája viszont ezzel a botlással is tartja második helyét a H jelű hatosban, mivel Horvátország 5-1-re kiütötte a norvégokat.

Eredmények
A csoport
Kazahsztán-Izland 0-3
Csehország-Lettország 1-1
Hollandia-Törökország 1-1
B csoport
Izrael-Wales 0-3
Andorra-Bosznia-Hercegovina 0-3
Belgium-Ciprus 5-0
C csoport
Szlovákia-Luxemburg 3-0
Spanyolország-Ukrajna 1-0
Macedónia-Fehéroroszország 1-2
D csoport
Grúzia-Németország 0-2
Skócia-Gibraltár 6-1
Írország-Lengyelország Lapzárta után
E csoport
Anglia-Litvánia 4-0
Szlovénia-San Marino 6-0
Svájc-Észtország 3-0
G csoport
Liechtenstein-Ausztria 0-5
Moldova-Svédország 0-2
Montenegró-Oroszország 0-0 (a 67. percben félbeszakadt)
H csoport
Horvátország-Norvégia 5-1
Azerbajdzsán-Málta 2-0
Bulgária-Olaszország 2-2
I csoport
Albánia-Örményország 2-1
Portugália-Szerbia Lapzárta után



Már a török hatalomban is ellentétekhez vezetett a kurd kérdés megítélése. Miközben a kormányzat támogatná a gyors megbékélést, Recep Tayyip Erdogan elnök másként vélekedik erről. Az államfő már a júniusi parlamenti választásra kacsint, a célja ugyanis az, hogy az AKP kormánypárt kétharmados többséget szerezzen a törvényhozásban, s ezzel saját kényére kedvére módosíthassa az alkotmányt.