Parlament;önfeloszlatás;

- Erős politikai gesztus a PM javaslata

Esély ugyan nincs arra, hogy a fideszes többségű parlament megszavazza saját feloszlatását, de nyomásgyakorlásra megfelelő eszköz az erre vonatkozó országgyűlési határozati javaslat. Erről Gőgös Zoltán, az MSZP elnökhelyettese beszélt a Népszavának.

Szabó Tímea, a PM társelnöke csütörtökön kezdeményezte a demokratikus ellenzéki pártok Quaestor-botrány miatt összehívott egyeztetésén, hogy tárgyaljanak a javaslatról. A szocialisták nem zárkóznak el, bár tudják, hogy nincs realitása az ügynek. Politikai hatása viszont van, mert az ország láthatja, hogy a demokratikus ellenzék elfogadhatatlannak tartja, ami az utóbbi időben történik. Gőgös szerint "a nép a voksaival egyre erőteljesebben követeli" a Fidesz-kormány távozását. Az időközi választások jelzik, hogy visszafordíthatatlanul csökken a kormánypárt népszerűsége, Orbán Viktorék azonban nem akarnak erről tudomást venni. Pedig az időközi választások eredménye a valódi közvélemény-kutatás. Az utóbbi öt évben az esetleges feloszlatásnál nem volt erőteljesebb közjoigi kezdeményezés, de a helyzet sem volt ilyen - fogalmazott a szocialisták elnökhelyettese.

Tóbiás József, az MSZP elnök-frakcióvezetője még nem tudja, hogy a PM benyújtja-e a határozati javaslatot, de ha ezt megteszik, a szocialisták melléjük állnak. Mindent támogatnak ugyanis, ami nyomás alá helyezi a kormányt. A pártelnök persze inkább abban hisz, hogy egyszer annyian tüntetnek majd az utcán, hogy kénytelen lesz távozni a kormány. Véleménye szerint már ma is tarthatatlan a helyzet. Az a kormány ugyanis, amelyiknek a feje, a kancelláriaminisztere és a külügyminisztere a Quaestor-ügyben nem tud azonosat mondani, alkalmatlan az ország irányítására.

Jogilag megszavazhatná ugyan saját feloszlatását a parlament, de ennek semmi esélye - kommentálta lapunknak Szabó Tímea kezdeményezését Hack Péter alkotmányjogász. Kétnapos hír az egész, mert a hosszú a hétvége, politikai gesztus, amivel a PM jelzi, hogy kétségtelenül súlyos problémáról van szó. A pénzügyi rendszer iránti bizalom sérült meg, ami messze túlmutat néhány brókercég botrányán - tette hozzá. Szimbolikus jelentősége van, még csak nem is a legsúlyosabb a rendszerváltás óta, de az egyik lehetséges eszköze a figyelem felhívásának.

Lövétei István alkotmányjogász is hasonló véleményen van. Olyan jogszabály nincs, amely alapot adna arra, hogy az, akinek nem tetszik a parlament az fel is oszlathatja. A köztársasági elnöknek joga van erre, de erős megkötésekkel. És az ellenzék is beadhat ilyen javaslatot, de még a vitáig sem fog eljutni. A kezdeményezés tehát nyilvánvalóan a politikai propaganda eszköze, gesztus, szimbolikus tett. A parlament feloszlathatja önmagát, ha a többség úgy véli, lehetetlen a stabil kormányzás, amelyet a feloszlás utáni választás ismét szilárddá tehet. A kormányzás pedig csak akkor válik labilissá, ha a képviselők nem szavazzák meg a törvényeket. Erről most szó sincs, ez nem fog bekövetkezni.

Törvényességi vizsgálat lefolytatását kérte a Milla Egyesülettel szemben a Fővárosi Főügyészségtől a fideszes Tényi István. Azt nem tudni, hogy az ellenzéki szereplők kapcsán előszeretettel hatóságokhoz forduló Tényit mi motiválta még március elején az eljárás kezdeményezésében, mivel az egyesület gyakorlatilag két éve nem folytat valós tevékenységet, de elképzelhető, hogy a feloszlatás reményében fordult a hatósághoz. Ha a törvényességi ellenőrzés megállapítja, hogy az egyesület alkotmányellenesen működött, vagy tevékenységével bűncselekményt valósított meg, mások jogait vagy szabadságát sértette, a főügyészség a bíróságon pert indít a megszüntetés érdekében.