Fukusima;fukusimai erőmű;

A fukusimai katasztrófa után 4 évvel. FOTÓ: Ken Ishii/Getty Images

- Brit kamerák a fukusimai reaktorban

Úgy tűnik, brit komputerszakértők segítségével lehet előrelépni a Japánban 2011 márciusában, egy pusztító földrengés, majd az azt követő cunami miatt erősen megrongálódott fukusimai nukleáris erőmű valós állapotának felmérésében. 

A katasztrófa következményeinek felszámolását meglehetősen vontatottan végző hazai cég, az emiatt jó ideje bírált Tepco mindeddig csak a reaktorokban bekövetkezett üzemanyag leolvadását volt képes megállapítani, ám nemigen boldogult az elfolyt hűtővíz okozta radioaktív sugárzás feltérképezésével. Most viszont egy brit információ-technológiai cég közreműködésével esély nyílhat a sikeresebb kárelhárításra.

A brit Createc szakemberei távirányítású drónokra szerelnek fel apró kamerákat, valamint lánctalpas robotokat is bevetnek a reaktorépületeken belüli helyzet kifürkészésére, a magas sugárzás miatt ugyanis a legveszélyesebb zónákban emberi munkavégzésre továbbra sincs lehetőség. A felszerelést egy speciális szoftver vezérli, a berendezés értéke mintegy 82 millió forintnak felel meg, s részletes, három dimenziós térképen vázolja fel a megfigyelőknek a reaktorok környékét, a sugárzás gócpontjait.

Szakértők kezdettől igen nehéznek, s több évtizedre elhúzódónak jósolták a fukusimai kárelhárítás és semlegesítés időtartamát. A brit közreműködés nyomán remélhetőleg a folyamat valamelyest felgyorsulhat.

„Eddig szinte sötétben tapogatóztak, most viszont szinte egy virtuális sétát tehetnek a reaktorokban” – méltatta a brit közreműködés előnyeit a Reuters hírügynökségnek nyilatkozva Pete Woolaghan, a Createc igazgatója.

Emberi jogi szervezetek tüntettek tegnap Madridban, miután a törvényhozás elfogadta a büntetőtörvénykönyv módosítását, amely egyebek mellett az tényleges életfogytiglani börtönbüntetést is tartalmazza.