A brókerbotránnyal kapcsolatban azt mondta a miniszterelnök, még keresik a választ, hogy hogy került állami pénz brókerek kezébe. Orbán szerint a költségvetés pénzeit, az adóforintokat államkötvényben tartották és ezeket vásárolták brókereken keresztül. "Biztos papírba tették a pénzt az állami szervezetek, de rossz helyen" - mondta Orbán. A kormányfő helyes döntésnek nevezve, hogy az első brókercég bedőlése után megtették azokat a lépéséket, amelyekkel "az emberek pénzét meg lehetett menteni". Kifejtette: az első brókerügy, a Buda-Cash-ügy után azonnal úgy döntöttek, fel kell számolni azt a kockázatos megoldást, hogy brókercégeknél vannak adófizetői forintok.
A nyilvánosság tájékoztatását firtató kérdésre a miniszterelnök azt felelte: minden háztartás utolsó sarkába is eljutott az a hír, hogy brókercégnél pénzt tartani egyenlő a rendkívüli kockázattal, "ezt minden magyar ember tudja hetek óta".
A kormányszóvivői tájékoztatón Lázár János miniszterelnökséget vezető miniszter elismerte, amit korábban hevesen tagadott a leginkább érintett Külgazdasági és Külügyminisztérium: előre tudtak a Quaestor-csődről. Sőt. A Figyelő információi szerint Tarsoly Csaba a cégcsoport tulajdonosa és vezetője - érezve, hogy a Buda-Cash és a Hungária Értékpapír bedőlése után körülöttük is csapkodnak a villámok - március 8-án válságértekezletet tartott. Konkrétan Szijjártó Péter külügyminiszter segítségében bízva találkozót kezdeményezett vele Tarsoly és egy miniszterelnöknek szóló levelet is vitt magával.
A Quaestor-vezér levele
Azzal a levéllel kapcsolatban, amit Tarsoly Csaba, a Quaestor vezetője írt neki, azt mondta: olvasta, azon a napon küldte, amikor az MNB-nél is bejelentést tett. A levél arról szólt, hogy állami segítséget kérnek és tárgyalni szeretnének a kormánnyal. A levelet közvetlenül Orbánnak juttatták el, és ő az olvasása után egyeztetett Varga Mihály nemzetgazdasági miniszterrel. Átküldte neki a levelet, hogy lépjen kapcsolatba a brókercéggel, ha tárgyalni akarnak.
Arra a kérdésre, hogy a kockázatos befektetések kivonásáról szóló döntés már e levél megérkezése előtt megszületett-e, a miniszterelnök megismételte: jóval korábban.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleményben utasította vissza - immár többedszerre -, hogy törvénytelen információi lettek volna a kötvényeket kibocsátó Quaestor Hrurira közelgő csődjéről. Azt is tagadták, hogy a miniszter találkozott volna személyesen Tarsoly Csabával, az oninózus levélről pedig végképp semmit sem tudnak. Az irdatlan terhet, 150 milliárd forintnyi fiktív kötvény "bevételét" maga előtt görgető Quaestor a fejlemények alapján sem a külügyminisztertől, sem mástól nem kapott segítséget, a levél sorsára viszont csak csütörtökön derült fény. A kormányszóvivői tájékoztatón Giró-Szász András kommunikációért felelős államtitkár arról számolt be, hogy a Quaestor helyzetét feltáró levél megérkezett Orbán Viktor miniszterelnökhöz, aki azt Varga Mihály nemzetgazdasági miniszterre szignálta.
Orbán nem akar a brókerek ellen beszélni, de azért mégis
A brókerekről így nyilatkozott a miniszterelnök: "nem akarok brókerellenes hangulatot kelteni, de azért láttunk már brókert", majd úgy folytatta: senki nem sajnálja a brókerektől "a kőgazdag emberek világát", ha a munkájukkal a többi embernek is segítettek pénzhez jutni. "De abban az esetben, ha ez az életmód, vagyoni helyzet a keményen dolgozó emberek pénzének ellopásából áll elő, akkor kinyílik a bicska az ember zsebében" - fogalmazott. Szerinte a felelősök vagyonának zárolásával kapcsolatos fideszes javaslat esélyt ad arra, hogy a károsultak visszakaphassák a pénzüket vagy annak egy részét.hogy szerint ha "ez az életmód" mások kárára jön létre, akkor az "embernek kinyílik a bicska a zsebében".
Tarsoly már őrizetben
Tarsoly Csaba őrizetbe vételével kapcsolatban azt mondta a kormányfő, hogy az ügyészség nem a kormány alá tartozik, hanem a parlament alá, így a kormány nem tud felelősséget vállalni azért, hogy az igazságszolgáltatás milyen teljesítményt nyújt. Úgy látja, hogy a Hungária Értékpapírnál például gyorsan megtörténtek az intézkedések.
Őrizetbe vették csütörtök éjjel Tarsoly Csabát, a Quaestor tulajdonosát, és gyanúsítottként hallgatták ki csalás bűntette miatt - közölte ügyvédje, Papp Gábor pénteken. A védő elmondta: Tarsoly Csaba és ő is panasszal élt a gyanúsítás ellen. Csütörtök délután három embert előállított a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) a Quaestor-ügyben; több helyszínen házkutatást tartottak, és "a vagyon-visszaszerzési intézkedéseket is megkezdték".
Paks II: megállapodtunk az oroszokkal
A reggeli rádióinterjúban téma volt a paksi atomerőmű-bővítés és a fűtőanyag-szállítás kérdése is, amelyről Orbán Viktor kifejtette: mind a magyar, mind az orosz fél elfogadta azt a megoldást, amelyet a szintén oroszok által épített finnországi erőmű szerződésének idevonatkozó szakasza tartalmaz, az Euratom ügynökség pedig elvileg jóváhagyta ezt. "Az oroszokkal megállapodtunk" - mondta arra a felvetésre, hogy az oroszok esetleg nem engednének a korábbi megállapodásból.
Az atomerőmű megépítése az uniós közbezerzési szabályok szerint történik, ő pedig azt az utasítást adta, hogy az áttekinthetőség szempontjából a finn modellt vegyék példának.
Orbán a költségvetésről dicsekedett
A költségvetéssel kapcsolatban a kormányfő úgy nyilatkozott, hogy aa a kormány az idén sikerrel jár a költségvetés nyári elfogadásával, akkor ezen túl minden évben így készítik majd a büdzsét. A kormányfő szerint a magyar gazdaság jó pályán halad, az emberek jól dolgoztak az elmúlt évben, a magyar gazdaság egy nagy korszak, egy emelkedő pálya elején tart.
M4-es autópálya: újra kell gombolni a mellényt?
Az M4-es autópálya projektjének európai bizottsági elutasítása ügyében a miniszterelnök úgy fogalmazott: azzal a ténnyel nem tudnak mit kezdeni, hogy az Európai Unió nem adja oda a pénzt erre a beruházásra. "Nekünk egyetlen lehetőségünk van, amit most majd meg kell fontolnunk, hogy a magyar adófizetők költségvetésbe befizetett forintjaiból kifizetjük-e ezt az összeget, és minden megy tovább. (...) Vagy pedig azt mondjuk, hogy az EU tett olyan megjegyzéseket, amelyeket érdemes megvizsgálni, és ezért újragombolni a mellényt" - mondta, utalva az Európai Bizottság kartellgyanújára.
Földtörvény: még egyeztetés alatt
Azzal kapcsolatban, hogy kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen az Európai Bizottság a földtörvény tulajdonszerzési korlátozásai miatt, Orbán Viktor közölte: a következő kormányülésen döntenek arról, mely pontokon fogadják el a brüsszeli érvelést.
Kötelezettségszegési eljárást indított csütörtökön Magyarország ellen az Európai Bizottság a földtörvény tulajdonszerzési korlátozásai miatt. Brüsszel a magyar mellett a bolgár, a litván és a szlovák földtörvényt is kifogásolja. A testület tudatta, hogy úgynevezett hivatalos felszólító levelet küldött, megindítva ezzel a kötelezettségszegési eljárást, a tagállamoknak pedig két hónapjuk van arra, hogy válaszoljanak, megküldjék észrevételeiket.