egyeztetés;ellenzéki pártok;Quaestor;

 MTI Fotó: Szigetváry Zsolt

- Az Országgyűlés feloszlatását is kész kezdeményezni az ellenzék

Orbán Viktor elárulta és cserbenhagyta az embereket - írta tegnap közleményében az MSZP elnök-frakcióvezetője. Tóbiás József azt is bejelentette, hogy a Quaestor-ügyben egyeztetésre hívja az ellenzéki pártokat-, illetve azok demokratikus alapokon álló formációit, vagyis a Jobbik nem kapott meghívást. A megbeszélés után a résztvevők közölték: a történtek kapcsán végérvényesen bebizonyosodott, alkalmatlan posztjára Orbán Viktor miniszterelnök.  

Az Országgyűlés Irodaházában, az MSZP irodájában lezajlott egyeztetésen Tóbiás József, az MSZP elnöke, ( a megbeszélés kezdeményezője ) Szabó Tímea, a PM társelnöke, Bősz Anett, a Magyar Liberális Párt (MLP) ügyvivője, Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke, Szigetvári Viktor, az Együtt társelnöke  illetve Schiffer András, az LMP társelnöke vett részt.  

Az ellenzéki pártok politikusai megismételték: Orbán Viktor cserbenhagyta az embereket, amikor a minisztériumokat arra utasította, hogy vegyék ki pénzüket a Quaestorból, míg az őt megválasztó embereknek nem szólt, hogy veszélyben van a megtakarításuk.   Az egyeztetést kezdeményező Tóbiás József MSZP-elnök azt is mondta, hogy a kormányfőnek le kell mondania, de minimum bizalmi szavazást kellene kérnie. Emellett érvelt a PM-s Szabó Tímea is, aki jelezte: ha ez nem történik meg, akkor kezdeményezni fogja az Országgyűlés feloszlatását.  A pártok képviselői beszámoltak arról is, hogy április 11-re tüntetést szerveznek.

Abban is egyetértettek a pártok, hogy szakmai egyeztetést tartanak a Rogán Antal (Fidesz) által benyújtott, a brókerbotrányok áldozatainak kártérítését szolgáló vagyon biztonságba helyezéséről szóló törvényjavaslatról, amelyet hétfőn tárgyalhat a Ház. Tóbiás József közölte: egyetértés volt arról is, hogy a Magyar Nemzeti Bank elnökének távoznia kell posztjáról az elégtelen pénzügyi felügyeleti működés miatt, és le kell mondania a külgazdasági és külügyminiszternek is. Mint mondta, a Rogán-féle törvényjavaslat jelen formájában nem teremti meg annak lehetőségét, hogy a károsultak minél hamarabb jussanak hozzá a pénzükhöz. Jelezte, a szakmai egyeztetés után közös vagy önálló módosító indítványokkal kívánják javítani az előterjesztést. Az MSZP elnök-frakcióvezetője az április 11-ei tüntetés részleteiről nem tudott bővebben beszámolni, mert arról még egyeztetnek, de úgy fogalmazott: "a megalázott és elárult embereket" hívják az utcára.

Arra a kérdésre válaszolva, miért zárták ki a Jobbikot az egyeztetésről, Tóbiás József azt mondta, csak ellenzéki pártokat hívott meg, a Jobbik pedig szerinte nem az. Úgy vélte, a Jobbiknak előbb Sneider Tamás és Kulcsár Gergely nyilatkozatai miatt kellene tisztáznia magát.

Schiffer András, az LMP társelnöke azt mondta, a helyzet súlyos, a szerdai soproni miniszterelnöki nyilatkozat "vastag" törvénysértésről tanúskodik. Erkölcsileg alkalmatlanná válik posztjára az a kormányfő - folytatta -, akinek információja van arról, hogy kockázatos egy ilyen pénzügyi vállalkozásnál tartani a pénzt, mégsem szól az embereknek. 

Szabó Tímea, a PM társelnöke közölte, Orbán Viktor hazudott és becsapta a választókat, alkalmatlan az ország vezetésére. Felszólította a miniszterelnököt, hogy kezdeményezzen maga ellen bizalmatlansági indítványt. Amennyiben ezt nem teszi meg - folytatta -, akkor hétfőn országgyűlési határozati javaslat benyújtásával kezdeményezi a parlament feloszlatását és az előre hozott választásokat. Megjegyezte, erről a határozati javaslatról még egyeztetnek a pártokkal.

Szigetvári Viktor, az Együtt elnöke szerint Orbán Viktor beismerte, hogy "köztörvényes bűnt hajtott végre", amely miatt az ügyészségnek kell vele szemben eljárnia. Orbán Viktor méltatlanná vált miniszterelnöki pozíciójára - tette hozzá, közölve azt is, hogy egyetértenek azzal, hogy a kormányfő ellen vizsgálóbizottságon és más parlamenti kezdeményezésen keresztül kell fellépni. Úgy értékelt, "egy széttöredezett ellenzék történetében példa nélküli az, hogy egy bizalmatlansági helyzetben együtt tudunk működni a parlamentben és a parlamenten kívül". Hozzátette: ezen az egyeztetésen a Jobbiknak nem volt helye.

Bősz Anett, a Magyar Liberális Párt ügyvivője azt mondta, a bennfentes kereskedés bűncselekmény, ezt a bűncselekményt ismerte el Orbán Viktor szerdán. Szóvá tette, hogy Tarsoly Csabát, a Quaestor elnök-vezérigazgatóját "szemmel láthatóan" futni hagyja a rendőrség.

Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke nem nyilatkozott, mindössze annyit mondott távozóban, hogy kellemes és konstruktív egyeztetés volt.

A Demokratikus Koalíció újabb dokumentumhoz jutott Kulcsár Gergely jobbikos országgyűlési képviselő levelezéséből - informálta szerkesztőségünket a párt szóvivője. A barátainak horogkereszt formájú újévi üdvözleteket küldő jobbikos országgyűlési képviselőről a Népszava is megírta, hogy korábban azzal dicsekedett, - levelezésében fotókkal is dokumentálta - beleköpött a holokauszt áldozatainak emléket állító rakparti cipőkbe. Gréczy Zsolt emlékeztet: a képviselő hozzátette azt is, hogy ősei nem végezték el a munkát - vagyis a zsidók kiirtását - majd a Szálasi-korszak köszöntésével, Kitartás! - köszönt el.