A síita lázadók tavaly decemberben érték el a fővárost, az év elején teljes egészében elfoglalták Szanaát, lemondatták Manszúr Hadi elnököt, aki Adenba menekült. Bár szerdán híre ment, hogy külföldre távozott, csütörtöki közlések szerint továbbra is Adenban tartózkodik.
A huszik folytatták előrenyomulásukat az ország déli része felé, mire a szaúdiak az elmúlt napokban jelentős csapatösszevonásokat hajtottak végre a mintegy 1700 kilométeres határszakasznál. Szakértők szerint csak idő kérdése volt a szaúdi beavatkozás, Rijád esetében ugyanis az ország regionális tekintélyéről van szó. Az ország nem engedi, hogy Irán – a huszi lázadók révén – még nagyobb befolyásra tegyenek szert a térségben.
Az Al Arabija televízió értesülései szerint Szaúd-Arábia 100 harci gépet és 150 ezer katonát vethet be. Az SPA hírügynökség szerint az Arab Emírségek, Bahrein, Kuvait, Katar továbbá Egyiptom, Marokkó, Jordánia és Szudán is segíti Rijádot a katonai akcióban.
Egyiptom, Pakisztán, Jordánia, valamint Szudán pedig azt is jelezte, hogy szárazföldi csapatokkal is készek részt venni a „rendteremtésben”. Az egyiptomi külügyminisztérium csütörtöki közlése szerint el is kezdődtek az erről szóló egyeztetések. Jordánia azzal indokolta részvételét az akcióban, hogy az Arab-öböl biztonsága az ország egyik fontos prioritása.
Irán azonban keményen bírálta szaúdi légicsapásokat, amelyek elsősorban Szanaa, illetve a huszik állásai ellen irányultak. A huszik egyik illetékese pedig „hadüzenetnek” nevezte a beavatkozást. Ugyanakkor azt is közölték, Irán segítsége nélkül akarnak szembeszállni a „betolakodókkal”.
Az Al Arabija szerint lényegében Jemen teljes légtere a szaúdiak ellenőrzése alá került, miután az éjszakai támadásban az ország több harci gépét is megsemmisítették. Három huszi parancsnok is életét vesztette a támadásban. A légicsapások során a szanaai elnöki palotát is célba vették, továbbá a rendőrség és a különleges erők főhadiszállását támadták. Eddigi közlések szerint összesen 13 polgári személy vesztette életét. Az akcióban visszafoglalták a husziktól az adeni légikikötőt.
Az Egyesült Államok titkosszolgálati és logisztikai támogatást nyújtott a szaúdiak légicsapásaihoz. Amerikai csapatok azonban közvetlenül nem vettek részt az akcióban – közölték Washingtonban.