Több mint négy évtized után az első többpárti választáson 7 millió 853 ezer szavazásra jogosult állampolgár járulhatott a nap folyamán all ezer szavazókörzetben elhelyezett urnákhoz. A 176 egyéni választókerületben mintegy 1600 képviselőjelöltre, valamint a területi listát állítani tudó pártokra és szervezetekre lehetett szavazni. Gyümölcsoltó boldogasszony napját rend és nyugalom jellemezte, a választások tisztaságát és érvényességét megkérdőjelező hibák vagy atrocitások nem történtek. Figyelmetlenség miatt azonban több szavazókörben is előfordult, hogy szavazati joggal vagy csak az egyéni választókerületben vagy egyáltalán nem rendelkező állampolgár adta le voksát. Az ilyen jellegű kérdésekben, vagyis az érvénytelenség megállapításában a törvény szerint a szavazatszámláló bizottságok voltak illetékesek; ők dönthettek arról, hogy a téves szavazatot magában foglaló urnát zárolják-e, vagy más, úgynevezett szavazatlevonásos módszerrel korrigálják a hibát.
A késő esti információnk szerint az első szabad, rendszerváltáshoz vezető választáson a részvételi arány elérte a 70 százalékot, s ez jó európai átlagnak felel meg. Az első részeredmények előtt, az egyes pártok képviselői a korábbi közvélemény-kutatások eredményeinek megfelelően latolgatták esélyeiket. Mint ismeretes, az egyéni választókerületekben az első forduló akkor lesz érvényes, ha a választók több, mint a fele szavaz, s a jelöltek egyike megszerzi a voksok több mint 50 százalékát. A területi választókerületekben is csak akkor születik érvényes eredmény, ha a szavazó- polgárok több mint fele leadja voksát. A pártok a területi listákon a rájuk eső szavazatok arányában jutnak mandátumhoz, de csak akkor, ha az országos összesítés alapján megszerzik a szavazatok több mint 4 százalékát. Az új Országgyűlésbe 386 képviselő jut be. Ebből 176-ot egyéni választókerületben, 152-t a területi pártlistákra adott szavazatok alapján választanak meg. További 58 mandátumot a töredékszavazatok arányában az országos pártlistákról töltenek be. Jósolni mind ez ideig egyetlen párt sem merte győzelmét, s feltehető, hogy az egyéni választókerületek zömében is csak a második fordulóban dől el a mandátumok sorsa.
Csendes volt a délelőtt, a Független Kisgazda-, Földmunkás- és Polgári Párt választási ügyeletén, akik kevesen ott voltak, úgy fogalmaztak: vihar előtti csönd. Bár volt, aki amellett tett hitet, hogy ez a párt győzelme, az ünneplés előtti csend.
Vasárnap délig^a párt választási központjába csupán egyetlen meg nem erősített hír érkezett: a fővárosi 1-es számú választókerületében állítólag a szavazatszedő bizottság nem járult hozzá ahhoz, hogy a Független Kisgazda-, Földmunkás- és Polgári Párt képviselői betekintsenek a területi jegyzőkönyvbe.
A Magyar Demokrata Fórum Bem téri választási központjában eseménytelenül telt a délelőtt.
Szeged arról számol be, hogy Romániából négy fiatalember — két magyar, egy román és egy német — együtt indult Stockholmba, gyalogosan. Vasárnap értek Kecskemétre, a következő állomás Budapest. Útjukat az MDF választási irodái kísérik figyelemmel.
Délelőtt 10 órakor már javában folyt az esélyek latolgatása az MSZP Köztársaság téri székhazában. Polgár Viktor, a párt szóvivője jó ideje próbálja Németh Miklós miniszterelnök otthoni telefonszámát megszerezni, akit szavazókörzetében már legalább száz újságíró és fotóriporter vár.
Némethék lakásában végre kicseng a telefon.
— Ma még bírjátok ki, Erzsiké! — mondja a szóvivő nevetve Németh Miklós feleségének, aki az újságírók hallatán Jézust és Máriát emlegeti.
A szocdemek Dohány utcai székházában a választásokkal kapcsolatos friss hírek, információk még nem tartották lázban a központban lévőket. Nem sokkal déli 12 előtt Petrasovits Annát, a párt elnökét kérdeztük a várható eredményekről, ö azonban korainak tartotta az esélylatolgatást. Úgy vélte, szinte mindegy, milyen eredményt érnek el, hiszen a fő feladat a rendszerváltás, amiben nekik is lesz tennivalójuk bőven. Mellesleg az elnökasszony babonából sem jósolt szívesen.
Tizenegy óra 15 perckor tartották a választások napján az első sajtótájékoztatót a Szabad Demokraták Szövetségének sajtóközpontjában. Ezen Haraszti Miklós ügyvivő a nemzetközi újságírógárda előtt kifejtette, nem látják veszélyben forogni a választások tisztaságát, noha kifogásaik vannak.
Kérdésekre válaszolva elmondta, egyik-másik párt megszegte a választások napja előtti kampányra vonatkozó egyezményt. Szombaton, amikor már nem lett volna szabad, a Demisz az SZDSZ plakátjaira ragasztgatott, a Magyar Televízió második kiadásában pedig hírt adott Horn Gyula külügyminiszter magas külföldi kitüntetéséről. A teremben ülők derültségére elmondták, hogy a VI. kerületben az egyik párt a szombati kenyérre ragasztotta fel emblémáját, emiatt a tanács egy nagyobb tétel kenyeret kénytelen volt visszatartani, ami viszont ellátási zavarokat okozott néhány üzletben.
Népszava 1990. március 26.