Orbán-kormány;média;Magyar Nemzet;Napi Gazdaság;

kormányfői rádióinterjúkat sajtótájékoztatókkal egészítik ki FOTÓ: VAJDA JÓZSEF

- Orbánék médiája: jobb híján

Minden erejével a Magyar Nemzet kiesését igyekszik pótolni a Fidesz vezetése: már a jövő héten bejelentheti a Századvég a jelenleg is átszervezés alatt álló Napi Gazdaság „megújulását”. Jobb híján, ugyanis a kormánypártban sokan még mindig a Nemzet visszaszerzésében reménykednek. Az alakulóban lévő Simicska Lajos-elleni médiabirodalom egy központi cégbe tömörülhet, ebben a kormányfő egyik fő bizalmasának, Habony Árpádnak juthat fontos szerep, őt épp az oligarcha egykori barátja, Győri Tibor segítheti.

Már a jövő héten bejelentheti a politikai profilra szabott új Napi Gazdaság indulását a Századvég: a hvg.hu értesülései szerint új neve is lesz, és a Magyar Nemzet Simicska Lajossal szembekerült volt főszerkesztője, Liszkay Gábor veheti meg. A főszerkesztői szék várományosa a laptól Liszkayval együtt felmondott Csermely Pétert lehet. Keresztesi Péter, a Napi Gazdaság ügyvezetője, a Századvég kommunikációs igazgatója cáfolta, hogy eladnák a Napi Gazdaságot – miközben az átszervezést állítólag elismerte – , Liszkay pedig a portálnak semmilyen „pletykát” nem kívánt kommentálni. (A Napi Gazdaságnak január óta nincs főszerkesztője, miután Barcza György az Állami Adósságkezelő Központ vezérigazgatója lett.) Úgy tudni, Liszkayra a Napi Gazdaság Kiadó Kft. új tulajdonosaként viszont kormányközeli források számítanak – lapunkhoz is ilyen információk jutottak el – , sőt Orbán Viktor a hírek szerint azt kérte Liszkayéktól, segítsenek felépíteni „a párt politikáját támogató új médiacsoportot”.

A Magyar Nemzet kiesésének pótlására hívatott átalakítás ugyanis csak az első lépés lenne egy új jobboldali lapcsalád kialakításában: ennek ellenére csak „jobb híján” támaszkodnának Orbán környezetében a Napi Gazdaságra, ugyanis azt a kormánypártban már belátták, nem mondhatnak le a Nemzet előfizetőiről. Miként a Heti Választ is szeretnék a portfólióban tudni: bíznak abban, hogy valahogy rá tudják venni a Simicskával ismerten jó viszonyban lévő Nyerges Zsoltot, adja el a hetilapot kiadó céget. Heteken belül elindulhat a Habony Árpád nevével fémjelezett véleményportál, a Via.hu, amelytől viszont nem várnak sokat, hiszen eléggé telített az online piac. A tervek között a Helyi Téma megmentése nem, de egy hasonló bulvárhetilap indítása szerepel, ahogyan egy rádió és egy tévécsatorna is - gondolkodnak egy üzleti hírportálban, amely a Napi Gazdaság jelenlegi stábját szívná fel, közülük ugyanis sokan lázasan keresnek új állást. Az átalakított laphoz sokan pedig a Nemzettől mehetnek.

Hetente mosakodnak majd
Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter és Giró-Szász András kormányzati kommunikációért felelős államtitkár március 26-tól hetente, csütörtökönként maga áll ki majd a nyilvánosság elé, hogy magyarázza a kormány döntéseit. A kabinet szerint "a kormányzás eredményes ugyan", de a szerdai kormányülések után a mostaninál hatékonyabban kell elmagyarázni a közvéleménynek, miről szól egy-egy döntés. Ezen tájékoztatókon kérdéseket is fel lehet majd tenni.

A Simicska-elleni kormánysajtó végül akár egyetlen holdingcégbe is tömörülhet a Heti Válasz értesülései szerint: a leendő sajtóbirodalom központi cégét nem más „veheti a nevére”, mint ezzel a médiapiacra is kilépő Habony, valamint a Miniszterelnökség államtitkári karából tavaly kikerült, a Nézőpont Intézetet idén februárban megvásárló Győri Tibor.

Győri felbukkanása több, mint érdekes a Simicska-elleni mozgolódásban: korábban olyannyira jó üzleti kapcsolatot ápolt az oligarchával, hogy a hírek szerint a 2000-es évek elején egy lakcímre is voltak bejelentve. A Fideszhez hát éppen Simicskán keresztül közel került Győri azonban sokak szerint rég kihátrált barátja mögül, az Orbán-Simicska háborúban egyértelműen Orbán pártján áll. Az Index korábban arról írt, a Nézőpont is azért került hozzá, hogy a piaci átrendeződés során "biztos kezekben" tudja a Fidesz.

Nem hajlandó érdemben nyilatkozni a januárban letartóztatott Kiss Szilárd lobbista ügyével kapcsolatban Fazekas Sándor. A földművelésügyi miniszter annak ellenére nevezte ki minisztériumi megbízottnak Kisst, hogy korábban kétszer is fennakadt az Alkotmányvédelmi Hivatal nemzetbiztonsági ellenőrzésén – a diplomatát a külügyből Martonyi János idején menesztették, valószínűleg az AH álláspontja miatt.