Ebben az évben a tavalyinál többet, 270 milliárd forintot költ a kormány közfoglalkoztatásra. Ebből a pénzből a tervek szerint a tavalyinál több, összesen 213 ezer embernek akarnak havonta munkát adni. Nyakó István, a Közmunkás Szakszervezet társelnöke szerint az Orbán-kormány gazdaságpolitikájának a csődje, hogy egyre több a közfoglalkoztatott Magyarországon. Azért kell folyamatosan emelni a közmunkások számát, mert egyre többen kerülnek utcára.
A Fidesz rendre azzal áll a nyilvánosság elé, hogy mind jobbak a foglalkoztatási mutatók, pedig csak a külföldön dolgozók és a közmunkások létszáma emelkedik - jelentette ki Nyakó, hozzátéve, amikor az átlagbért számítják, a közmunkások sovány fizetését nem veszik figyelembe, mert az nagyon lerontaná az átlagot. A szakszervezet társelnöke arra figyelmeztetett, hogy ma már csak a hátrányos helyzetű térségek települései kapnak a maximális létszámú ember közfoglakoztatására pénzt az államtól. A jobb módú vidékek szegény falvainak kisebb összeg jár.
Halmi József, a Szabolcs megyei Győrtelek polgármestere örül, hogy jelenleg csak az eszközök megvásárlásakor kell az önkormányzatnak a zsebébe nyúlnia. A településen most száz embernek jut közmunka, az ő úgynevezett dologi költségeikhez csaknem egymillió forinttal járulnak hozzá. A polgármester azt mondja, ha ennyibe kerül, hogy százan dolgozzanak, az önkormányzatnak vállalnia kell ezeket a kiadásokat. A baj csak az, hogy az összeget a szociális juttatásokra szánt keretből veszik el, máshonnan nem tudják. Pedig március elseje óta ezen a településen is nehezebb lett a rászorulók segélyezése. A 25 év alatti fiatalok nem vállalhatnak közmunkát, a kormány ugyanis azt mondja, hogy őket a vállalkozások foglalkoztatják majd a fiatalok foglalkoztatását támogató kedvezményekért cserébe. Halmi azonban egyetlen olyan fiatalt sem ismer a községben, akit valamelyik vállalkozó felvett volna. Ők munka nélküliként várnak a szerencsére.
Miközben a kormány azzal dicsekszik, hogy egyre erősebb a magyar gazdaság, és növekedési pályán van az ország, egyre több embert akarnak bevonni a közfoglalkoztatásba. A kettő között a Policy Agenda szerint ellentét van. Az elemzők arra hívták fel a figyelmet, ha havi átlagban 213 ezer embert, nyáron pedig 260 ezret szeretnének közmunkában foglalkoztatni, akkor bérre és a rendszer működtetésére összesen 320 milliárd forint kellene. Ez 50 milliárd forinttal több, mint a költségvetésben rendelkezésre áll. Az állam szabályozhatja úgy a folyamatokat, hogy nem az összes költségét téríti meg az önkormányzatoknak, hanem valamilyen önrészt követel tőlük. Ez viszont a legkisebb települések esetén kifejezetten érdekes lesz, hiszen nekik saját bevételük nem nagyon van, csupán az államtól szociális feladatokra kapott külön támogatás. A Policy Agenda szerint ha a kormány nem növelné a létszámot, jelentősebb mértékben emelhette volna a közfoglalkoztatotti bért. Ez a lépés beleillene az eddig csak üres frázisokban létező "keményen dolgozó kisember" politikába. Orbán Viktorék azonban láthatóan nem akarnak ezen az úton elindulni.