;

RMDSZ;Kelemen Hunor;erdélyi magyarság;közrendvédelmi és közbiztonsági stratégia;

- Tiltakozik az RMDSZ

Az erdélyi magyarság körében megdöbbenést váltott ki az a kedden közvitára bocsátott román közrendvédelmi és közbiztonsági stratégia, amelyet a román belügyminisztérium dolgozott ki. A dokumentum ugyanis közbiztonsági veszélyforrások közé sorolta az etnikai autonómia törekvéseket is.

A tárca honlapján közzétett dokumentum a biztonságot fenyegető veszélyek között első helyen említi "a rasszizmust, idegengyűlöletet, szélsőségességet és az intolerancia minden más formáját, amely etnikai autonómia elérését célozza egyes térségek vagy régiók számára".

Kelemen Hunor RMDSZ elnök tegnap elfogadhatatlannak minősítette a közbiztonság és az autonómia összekapcsolását. Hangsúlyozta, hogy nem jelentenek szélsőségességet , nem veszélyeztetik és nem veszélyeztethetik a közbiztonságot semmilyen módon az autonómiatörekvések és azoknak a megjelenítése abban a formában, ahogy azt az erdélyi magyarság teszi.

„Kockázatosnak tartom az ilyen típusú kezdeményezéseket, még akkor is, hogyha csak egy közvitára bocsátott stratégiáról van szó, mert az ilyen típusú kezdeményezések azt a gondolkodást hozzák a felszínre, amely a szabadságjogok korlátozását vetíti előre”, mondta az RMDSZ elnöke. Az erdélyi magyar szövetség tavaly szeptemberben mutatta be és bocsátotta közvitára a román társadalom felé autonómiatervezetét.

.

Legalább 50 ezer embert várnak idén július 11-én Srebrenicába, a boszniai mészárlás 20. évfordulójára. Az eseményre meghívták Barack Obamát, nem túl valószínű azonban, hogy az amerikai elnök elutazik a helyszínre, ahol 1995-ben legalább 8000 férfit öltek meg a Ratko Mladic boszniai szerb hadseregtábornok által vezetett szerb szabadcsapatok. Jelezte viszont tegnap részvételét Billt Clinton. A volt amerikai elnök nyitotta meg 2003-ban azt a központot, ahol minden évben megemlékeznek az áldozatokról.