Egy friss felmérés szerint az ukrán lakosság többsége már nem támogatja a tavaly májusban államfővé választott Petro Porosenkot, sőt már az új Jacenyuk-kormányt sem. A legnagyobb elégedetlenség mégis az Ukrán Nemzeti Bank vezetését övezi, ami érthető is, hiszen az elmúlt hónapokban teljesen összeomlott az ukrán nemzeti fizetőeszköz, a hrivnya, ami az amúgy is alacsony ukrán béreket teljesen elértéktelenítette.
Az Alexander Razumkov gazdasági és politikai kutatóintézet felmérése szerint már csak a megkérdezettek 12,6 százaléka támogatja feltétel nélkül Porosenko elnök döntéseit, 40,7 százaléka csak egyes döntésekkel ért egyet, 39,9 százalék pedig úgy vélekedik úgy, hogy az elnök alkalmatlan az ország vezetésére, ezért döntéseit egyáltalán nem fogadják el. (Porosenko tavaly május végén 55 százalékkal, első fordulóból megnyerte az elnökválasztást.)
A 2014. október végi választások nyomán összeállt Arszenyij Jacenyuk vezette nagykoalíciós kormányban a megkérdezettek 56,8 százaléka egyáltalán nem bízik, és csupán 4,5 százalék mondta azt, hogy elégedett a kabinet eddigi tevékenységével. Ez azért is aggasztó, mert a nyugatbarát erők nagykoalíciós kormányáról van szó.
A nemzeti bank megítélése még ennél is rosszabb. A válaszadók 77,3 százaléka szerint teljes mértékben elfogadhatatlan a jegybank jelenlegi tevékenysége, 10,5 százalék pedig csak egyes kérdésekben bízik meg a bankban. A jegybank hitelvesztése nyilvánvalóvá vált már korábban is, február végén Kijevben több napos, pénzügyi Majdannak nevezett tüntetésre került sor, amelyen a Valerija Hontareva jegybankelnök és helyettese, Olekszandr Piszarjev távozását követelték a résztvevők a bank épületét körülzárva. A megmozdulás végül erőszakba torkolt, a nemzeti gárda vetett véget a tiltakozásnak.
Kedden este Porosenko jóváhagyta a dnyipropetrovszki kormányzó, Igor Kolomojszkij és helyettese, Gennagyij Korban a lemondását. A hírt tegnap jelentette be az államfői hivatal. Az egyik legnagyobb hatalmú ukrán oligarchának számító Kolomojszkij azonban vélhetően nem saját indíttatásból mondott le. Múlt héten terelődött rá a figyelem, amikor egy éjszaka álarcos fegyveresek hatoltak be az UkrTransNafta fővárosi székházába. A fegyveresek azt akarták megtorolni, hogy elbocsátották a vállalat igazgatóját.
De mivel az igazgató Kolomojszkij emberének számított, a kormányzó kényes helyzetbe került. vele együtt pedig Porosenko is, hiszen a dnyipropetrovszki oligarcha egyik legszorosabb szövetségesének számított. Az 1,8 milliárd dolláros vagyonnal rendelkező üzletember többek között a kelet-ukrajnai szakadárok ellen harcoló ukrán önkéntes alakulatokat is pénzelte. Leváltása komoly koalíciós feszültséget szült, már-már az enélkül is ingatag koalíciós egység megtörésével fenyegetett. Az oligarcha körüli botrány korábbi jó kormányzati kapcsolatai miatt nyilván tovább rontja a vezető politikai elit hitelességét a lakosság szemében.
Tegnap látványos pontot tettek egy korrupciós ügyre - a kormány élőben közvetített kijevi ülésén tartóztatták le az ukrán állami katasztrófavédelmi szolgálat vezetőjét és helyettesét. Tévékamerák és fotósok gyűrűjében tették a bilincset Szerhij Bocskovszkij és helyettese Vaszil Sztojeckij kezére. Mindkettőjüket közpénzeknek állami beszerzések közben elkövetett sikkasztásával gyanúsítják. A nagy médianyilvánosság előtt zajló teátrális jelenetről Arszen Avakov belügyminiszter azt mondta "nem színháznak szánta, hanem védőoltásnak" a korrupció ellen.