MSZP;kormány;felszólítás;Orbán;

Fotó: Facebook/Orbán Viktor

- "Orbán tudta, hogy kisemberek veszthetik el mindenüket"

Orbán Viktor miniszterelnök elárulta és cserbenhagyta a magyar embereket, ezért távoznia kell tisztségéből. Ezt Lukács Zoltán, az ellenzéki párt alelnöke közölte mai sajtótájékoztatóján.

A szocialista politikus szerint a kormányfő Sopronban beismerő vallomást tett, amikor azt mondta, hogy ő utasította a többi között a Külgazdasági és Külügyminisztériumot (KKM) is, hogy a brókercégekben levő kormányzati pénzeket vegyék ki, mert úgy tudja, a Buda-Cash brókerház csődje után újabb csődök fognak következni. Értékelése szerint a miniszterelnök gyakorlatilag azt mondta, tudott arról, hogy emberek tízezrei fognak csődbe menni, és ahelyett, hogy megvédte volna őket, egy szót sem szólt.

Lukács Zoltán szerint Orbán Viktor méltatlanná vált arra, amire az emberek megválasztották, méltatlan a miniszterelnöki posztra. Hozzátette: Orbán Viktor cserben hagyta a magyar embereket, nemcsak közjogi, hanem morális értelemben is felelős. Az MSZP-s képviselő szerint ugyanis a kormányfő felelős azoknak az embereknek a haláláért, akik a Quaestor csődje után önkezükkel vetettek véget életüknek.

Mikor váltja le a kormányfő Szijjártó Pétert?
A Párbeszéd Magyarországért (PM) azt kérdezi Orbán Viktor miniszterelnöktől, hogy mikor váltja le Szijjártó Pétert a külgazdasági és külügyi tárca éléről. Barabás Richárd, az ellenzéki párt önkormányzati képviselője azt is kérdezi: hány botrányos ügynek kell még történnie, hogy "Orbán Viktornak is megjöjjön az esze",  Szijjártó Péter ugyanis "elképesztően tehetségtelenül" vezeti minisztériumát, gazdasági, diplomáciai és morális károkat okozva ezzel az országnak. A külügyminiszter Kiss Szilárdon keresztül "majdhogynem közvetlenül érintett az orosz szexipar fellendülésében, orosz bűnözők Európába áramlásában". 
Kiss Szilárd soha nem volt Szijjártó Péter munkatársa, beosztottja, soha nem dolgoztak egy intézményben, Kiss Szilárd 2013 októberében hagyta el a minisztériumot, Szijjártó Péter pedig 2014 nyarán kezdett el dolgozni a Külgazdasági és Külügyminisztériumban (KKM) - reagált a fentiekre a szaktárca.

Az MSZP frakcióvezető-helyettese azt mondta, a miniszterelnöknek ma egyetlen dolga lenne: "feláll, bocsánatot kér és elhúz a hatalomból", visszavonul a közélettől. A szocialista politikus szerint az is kiderült, hogy a KKM hazudott az ügyben, így Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter újra bebizonyította, hogy alkalmatlan posztjára, ezért neki is távoznia kell. Emlékeztetett arra, hogy a KKM néhány órával ezelőtt még azt mondta, saját elemzői tanácsolták a pénz kivételét a Quaestorból. 

Fidesz: a baloldal árulta el az embereket
A Fidesz "nem dől be" a szocialisták provokációjának, hiszen a baloldal volt az, aki a szocialista brókerbotrányban elárulta és cserbenhagyta a magyar embereket - reagált a párt az ellenzéki vádakra.

Lukács Zoltán kitért arra, hogy továbbra is érvényben van 24 órás ultimátumuk, de az már nem a KKM-nek, hanem Orbán Viktornak szól, akitől várják, hogy hozza nyilvánosságra azokat az elemzéseket, amelyek a brókercégek összedőléséről szóltak. Burány Sándor, az Országgyűlés költségvetési bizottságának szocialista elnöke azt kifogásolta, hogy miközben a Quaestor március 9-én csődöt jelentett, az üzletmenet zavartalan, nincs nyoma annak, hogy a pénzügyi felügyelet lépett volna.

Azt tudakolta, mit csinál a felügyelet, hogy megmentse az emberek pénzét. Kaptak-e kormánytagok jutalékot a Quaestortól azért cserébe, hogy ez a cég kezelhesse a közpénzt? - kérdezte. Azt is szóvá tette, hogy a kormány az elégtelen osztályzatot is ünnepli, holott a Standard and Poor's - pénteki döntésével - változatlanul a befektetésre nem ajánlott kategóriába sorolja Magyarországot.

A Magyar Liberális Párt szerint a miniszterelnök végig tudott arról, hogy a KKM "tőzsdézik az állami vagyonnal"

Már a miniszterelnöktől is választ várnak a Liberálisok a Quaestor-üggyel kapcsolatban, miután Orbán Viktor elmondta: ő rendelte el, hogy a tárcák kivegyék a pénzüket a brókercégektől. A Magyar Liberális Párt szerdán közleményében tudatja: Fodor Gábor pártelnök írásbeli kérdéssel fordul a miniszterelnökhöz. Ebben arra vár választ: Orbán Viktor milyen módon és formában, és pontosan kikhez címezve fogalmazta meg kérését.  A liberálisok országgyűlési képviselője arra is kéri a választ: mindez pontosan mikor történt? Az is érdekli Fodor Gábort, hogy kitől és mikor kapta azt az értékelést Orbán Viktor, hogy a brókerpiacon dominóhatás érvényesülhet, és az is: Orbán Viktor rendelte-e el azt is, hogy a Külgazdasági és Külügyminisztérium a Quaestorhoz tegye-e a pénzt.  Közleményük szerint egyértelmű, hogy a miniszterelnök végig tudott arról: állami pénzek vannak a Quaestronál, vagyis hogy a KKM "tőzsdézik az állami vagyonnal", hiszen csak ennek tudatában rendelhette el a pénz kivételét.

LMP: felmerül a bennfentes kereskedés gyanúja

Az LMP szerint felmerül a bennfentes kereskedés gyanúja az ügyben, hogy minisztériumok a Quaestor bedőlése előtt kivették pénzüket. Heltai László, a párt gazdaságpolitikai szakszóvivője sajtótájékoztatóján azt mondta: ha a tárcák kapcsolataikon keresztül szereztek információkat, akkor felmerül a bűncselekmény gyanúja. Arra kérte a nyomozóhatóságokat, hogy a nyomozás erre is terjedjen ki. A politikus feltételezése szerint Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, valamint Tarsoly Csaba, a Quaestor elnök-vezérigazgatójának kapcsolata eredményezte, hogy információk szivárogtak át az államigazgatásba.

Cáfol a KKM
Nem igaz  az LMP szakszóvivőjének az az állítása, amely szerint a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) 20 milliárd forintot vett ki a Quaestortól - közölte szerda délután a szaktárca. Megismételték a korábbi közlést, miszerint a Magyar Nemzeti Kereskedőháznak (MNKH) egy értékpapírszámlája volt, a szerződés szerint csak állampapír lehetett, az MNKH tehát a legbiztonságosabb formában tartotta az adófizetők pénzét, nem kezdeményezett kockázatos ügyleteket. Közölték azt is: 2015 márciusában az összeg 3,8 milliárd forint volt

A politikus szavai szerint növeli a homályt, hogy a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) azt állítja, hogy a piaci folyamatokat figyelve jutottak arra, hogy kiveszik pénzüket a brókercégtől, míg Orbán Viktor miniszterelnök kormánydöntést említett. A KKM 20 milliárd forintot vett ki, s ezzel a bedőlésben is szerepe lehetett - vélekedett Heltai László, aki azt is furcsállotta, hogy a kormány szerint a Fidesznek voltak információik a cég rossz anyagi helyzetéről, míg a közvéleménynek azt mondták, hogy minden rendben van. A szakszóvivő arra vár választ, hogy mely minisztériumok milyen tranzakciókat hajtottak végre és mit kerestek kormányzati pénzek egy brókercégnél a Magyar Államkincstár helyett.

Bennfentes információval való visszaélés miatt tesz feljelentést a PM

A Párbeszéd Magyarországért elfogadhatatlannak tartja Orbán Viktor azon kijelentéseit, amelyek szerint ő rendelte el, hogy a minisztériumok vegyék ki a brókercégeknél tartott pénzüket. Szabó Tímea, a párt társelnöke  bejelentette: a PM feljelentést tesz bennfentes információval való visszaélés miatt. Az ellenzéki politikus - aki szerint a miniszterelnök csalt, hazudott és becsapta a választókat - azt mondta, amikor az ország folyamatosan szegényedik el, a kormány csak a saját pénzét próbálja menteni, az emberekkel nem foglalkozik. Szabó Tímea bejelentette azt is: ki fogják kérni annak a kormányülésnek a hangfelvételét, ahol a kormányfő szavai szerint meghozták a döntést. A felvétel alapján további jogi lépéseket tehetnek majd.

Együtt: bizottság vizsgálja ki, hogyan bánt az emberek pénzével a kormány!

Az Együtt azt javasolja, hogy parlamenti vizsgálóbizottság derítse ki, Orbán Viktor miniszterelnök és a kormány tagjai hogyan bántak az emberek pénzével. Az ellenzéki párt alelnöke, Pápa Levente szerint a kormányfő Sopronban elmondott szavai arra utalnak, hogy   Quaestor-botrány szálai egyenesen a miniszterelnökig érnek. Hozzátette: Orbán Viktor személyesen lesz felelős azért, hogy a kormány hogyan bánik az emberek pénzével. A kormányfő kijelentése alapján felmerül annak gyanúja, hogy a minisztériumok nem az államkincstárban, hanem brókercégeknél tartják az emberek pénzét. Feltette a kérdést, más brókercégeknél is voltak-e ilyen számlák a Quaestoron kívül. Egyúttal kérte, hogy a kormány mutassa be, nemcsak a Quaestortól, hanem más brókercégektől is elhozták az ott tartott pénzeket. Azt is kijelentette, miután "erősen felmerül a gyanú bennfentes információval való visszaélésben", ismeretlen tettes ellen feljelentést tesznek. A politikus arra is kitért, hogy a hatályos jogszabályok alapján Polt Péternek március 9-én joga lett volna elrendelni a Quaestor zár alá vételét. A politikus ezért felszólította a legfőbb ügyészt, hogy azonnal távozzon hivatalából.

Értékelhető adatokat sikerült kinyerni a légi baleseteket vizsgáló francia hivatal(BEA) nyomozóinak a francia Alpokban történt légikatasztrófa helyszínén megtalált első fekete dobozból, de a tragédia okaira egyelőre nem tudnak magyarázattal szolgálni - közölte szerdán Rémy Jouty, a hatóság vezetője. Megtalálták a másik, a gép repülési adatait rögzítő fekete doboz külső burkolatát a francia Alpokban történt légikatasztrófa helyszínén, a berendezés maga  azonban még nem került elő meg - közölte Francois Hollande francia államfő a Seyne-les-Alpes településnél kialakított mentőközpontban. Közben Hollande mellett Angela Merkel német kancellár és Mariano Rajoy spanyol miniszterelnök is megérkezett szerda délután a francia Alpokban előző nap történt légi katasztrófa helyszíne közelében lévő településre.