Egyik kezükkel adnak, a másikkal elvesznek: a Fővárosi Közgyűlés hétfői ülésén ellenszavazat nélkül elfogadta Csárdi Antal (LMP) azon rendeletmódosító javaslatát, amely visszaállította a rendszeres ellátásért folyamodó hajléktalanok átmeneti, havi 11 400 forintos támogatását, amelytől a segélyezési rendszer átalakítását követően még februárban fosztotta volna meg őket a városvezetés.
Ez azoknak jár, akik már nyújtottak be kérelmet valamilyen szociális ellátásra (nyugdíj, munkanélküli segély), ám pénzt még nem kaptak. A segélyt - maximum tíz hónapon keresztül - a kérelem benyújtásától addig kapják, amíg meg nem érkezik az első rendszeres jövedelem.
Az ülésen döntöttek a Menhely Alapítvány és a Magyar Máltai Szeretetszolgálat hajléktalanellátáshoz kapcsolódó támogatásáról is. A fővárosi önkormányzat idei költségvetése szerint a két szervezetnek öt százalékkal kevesebb támogatást nyújt idén: a Menhely Alapítványnak mintegy 182 millió, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Egyesületnek mintegy 75 millió forintot biztosít a hajléktalansággal kapcsolatban ellátandó feladatok megvalósításához.
Az előterjesztésben ugyanakkor emlékeztettek arra, hogy az új hajléktalanügyi stratégia keretében a budapesti ellátás összehangolt és hatékony működése érdekében a fővárosi önkormányzat - a két szervezet részvételével, azok szakmai tapasztalataira alapozva - konzorciumot hozott létre fővárosi ellátó szervezetek részvételével.
Az új stratégiáról még nem sokat tudni, ám annak célja feltételezhetően a lakhatási válság csökkentése lesz. A Magyar Nemzet keddi számában írt arról, hogy a koncepció kidolgozói az ideiglenes szállást nyújtó tömegintézmények helyett a tartós lakhatási lehetőségeket, valamint a hajléktalan életből kivezető utat biztosítanának az utcákon élő embereknek. A napilap értesülései szerint a stratégia - amely a kormány hajléktalanpolitikájának alapját képezi majd - akár napokon belül elkészülhet.