Görögország;Angela Merkel;reformprogram;Alekszisz Ciprasz;

Egyelőre azért nem tűnik túl bizalmasnak Alekszisz Ciprasz és Angela
Merkel kapcsolata FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/SEAN GALLUP

- Békülékenyebb hangnem Berlinben

Katonai tiszteletadással fogadták tegnap Berlinben Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnököt. Az Angela Merkellel folytatandó találkozó előtt mindkét fél békülékeny hangnemet ütött meg, amire szükség is volt, hiszen az utóbbi hetekben elmérgesedett a kétoldalú viszony.

A sajtótájékoztatón Merkel elmondta, arról tárgyaltak, milyen tartalommal töltené meg Athén a reformprogramot. A kancellár célként jelölte meg, hogy csökkentsék a magas görögországi munkanélküliséget. Elmondta, a kölcsönös bizalmon alapuló együttműködést kívánnak kialakítani.

Ciprasz, aki szokásához híven nem nyakkendőben jelent meg, azt közölte, azért fontos a kétoldalú találkozó, mert „jobban meg akarják érteni egymást”. S jobb, ha egymással beszélnek, mintha elbeszélnének egymás mellett. A kormányfő utalt a görög nehéz szociális helyzetre. Elismerte, hogy az ország gondjait elsősorban belső okok idézték elő.

Ezért komoly strukturális reformokra van szükség. Ennek kapcsán elsődlegesen a szigorúbb adóbehajtást, a korrupció elleni küzdelmet említette. Beszélt arról, hogy a két ország között bizonyos múltbéli kérdéseket is tisztázni kell, megemlítette a nácik által elkövetett bűntettek ügyét, amely miatt Athén szerint kártérítést kell fizetnie Berlinnek.

Hírek szerint a két politikus megbeszélésein Ciprasz bemutatja azt a reformprogramot, amelyet már régóta követelnek tőle a hitelezők. A koalíció adónövelésekkel, privatizációval, valamint az adóbehajtásokkal próbálja feltölteni az államkasszát. A munkavállalók csak 67 évesen mehetnének nyugdíjba. A 62 éves nyugdíjkorhatár csak a 40 éve dolgozók számára maradna érvényben.

A nemzetközi közösség a minszki megállapodás minden pontjának maradéktalan végrehajtását sürgeti, ettől teszi függővé az Oroszország elleni szankciók meghosszabbítását is. Múlt hét óta azonban, bár ki nem mondottan az is felmerült, hogy mi történik abban az esetben, ha Kijev nem teljesíti minszki vállalását.