GKI;piacgazdaság;

- Folytatódik a piacgazdaság leépítése

Idén is folytatódik a piacgazdaságot kiiktató, államosító modell kiteljesítése, ahol a fő cél a minél szélesebb körre kiterjedő politikai hatalom és a kedvezményezett üzleti csoportok pozíciójának erősítése - állapítja meg a GKI Gazdaságkutató Zrt. tegnap ismertetett előrejelzése.

Bár a magyar gazdaság 2014-ben a vártnál sokkal jobb teljesítményt mutatott, de előretekintve továbbra sem került a régióhoz mérten tartós felzárkózást biztosító pályára. A gazdaság 3,6 százalékos bővülése jórészt átmeneti tényezőkből és más területeken hozott, indokolatlanul súlyos áldozatokból adódik. A gazdasági klímára az is jellemző, hogy főleg a közepes vállalkozások igyekeznek nem kitűnni a sikereikkel, mert joggal tarthatnak attól, hogy bizonyos üzleti körök "visszautasíthatatlan"' felvásárlási ajánlatot tehetnek - hívja fel a figyelmet a GKI.

A jogbizonytalanságot okozó, külfölditőke-ellenes és kiszámíthatatlan gazdaságpolitika miatt a tőke és a képzett munkaerő kiáramlóban van Magyarországról. A hitelminősítők többek között az államadósság fenntarthatóan csökkenő pályáját, a befektetési környezet javítását és a bankrendszer stabilitását biztosító gazdaságpolitikát várnak a kormánytól. Ha a kedvező külső és belső egyensúly a 2015 júniusában elfogadni tervezett jövő évi költségvetéssel összefüggésben valóban a bankadó csökkentésének törvénybe iktatásával párosul, az év második felében sor kerülhet a felminősítésre - véli Vértes András. A kilátások javítása éppúgy esélyes, mint hogy felkerülünk a befektetésre javasolt kategóriába- - tette hozzá a GKI elnöke.

Ugyanakkor különböző fejlemények - így például további államosítások, a Paks II körül kialakult bizonytalan helyzet, a magyar tőkepiac brókercsődök következtében romló megítélése, mindezek esetleges hatása a finanszírozásra - kedvezőtlenül befolyásolhatják ezt a lehetőséget. A GKI elnöke a tegnapi tájékoztatón arra figyelmeztetett, 2015-ban két százalékra lassul a gazdasági növekedés. Az elmaradt szerkezeti reformok miatt sem sikerült a gazdaságot felzárkózó pályára állítani. Ennél is rosszabbak a kilátások 2016-ban, mindössze 1,7 százalékos bővüléssel számol a GKI.

A kormány elsődleges célja tartani a 3 százalék alatti költségvetési hiányt, ami idén is sikerülhet, de ehhez nagyjából 100-150 milliárd forintos megszorításra lesz szükség.

Bruttó 3-3 forinttal csökkenti a 95-ös benzin és a gázolaj literenkénti nagykereskedelmi árát szerdán a Mol Nyrt.  A csökkentéssel a 95-ös benzin literenkénti átlagára 361-362 forintra, a gázolajé 364-365 forintra mérséklődik.