vasárnap zár-KDNP-hatástanulmány;

Fotó: Népszava, Vajda József

- Tízezer munkanélküli, fájó anyagi veszteség - Eltitkolt tanulmány?

Megint a hasukra ütöttek, nincs hatástanulmány a zárlatról - írta lapunk a minap a Portfólió "oknyomozó" cikke alapján. A Nemzetgazdasági Minisztérium az előzetes felmérést firtató érdeklődésre azt válaszolta, hogy nem rendelkeznek hatástanulmánnyal, mivel a törvényt nem a tárca készítette elő, a törvényjavaslat önálló képviselői indítványként került benyújtásra az Országgyűlés elé.  Ám meglepő fordulat történt.

Talán még az illetékességét némiképp abszurd módon vitató nemzetgazdasági tárcának is meglepetés lehetne, hogy de bizony, készült tanulmány, méghozzá szomorú következtetésekkel. Igaz, nem most.

Munkaerő-felesleg keletkezhet
Szűcs László, a Réti, Antall és Társai PwC Legal ügyvédje szerint a törvény „borítékolhatóan” munkaerő-felesleg kialakulásához vezet. Mivel a kereskedelemben a fluktuáció viszonylag magas, akár az évi 20-30 százalékot is eléri, viszonylag gyorsan leépíthető a létszám, ha az elmenők helyébe nem vesznek fel új munkavállalót – mondta. A munkáltató szempontjából a legegyszerűbb „megszabadulni” a kölcsönzött munkaerőtől és a diákmunkásoktól.

A Népszabadság lelete szerint azonban éppenhogy a szaktárcánál készítették el az Orbán-kormány megrendelésére még 2011-ben - miután a boltbezárások ötlete már korábban is akkor is felvetődött - azt a hatástanulmányt, amit gondosan eltitkoltak, vagy legalábbis nem hoztak nyilvánosságra.

Nem csoda.

A Nemzetgazdasági Minisztérium 2011-es háttéranyaga szerint a KDNP javaslata nyomán több mint tízezer ember veszítené el a munkáját, és közel 50 milliárdot bukna a költségvetés. Ezek a számok ismertek voltak a kormány előtt akkor is, amikor 2014-ben a kabinet mégis a korlátozás bevezetése mellett döntött - írja a Népszabadság. A tárca értelemszerűen ezek után nehezen támogathatónak” minősítette az ötletet.

Orbán Viktor 2011 májusában a kormány egyéves fennállása alkalmából szervezett „Gazdasági fordulat” című konferencián be is jelentette, hogy a kabinet nem támogatja a KDNP törvényjavaslatát. Talán olvasóink is emlékeznek a Népszabadság által felidézett miniszterelnöki szavakra: „Amíg heti ötnapi munkából nem lehet megélni Magyarországon, addig nincs arra lehetőség, hogy a boltok vasárnap zárva tartsanak”. 

Ebből az következik, hogy Orbán Viktor és a KDNP szerint ma már vígan meg lehet élni heti ötnapi munkából. Akár havi 47 ezer forintból is, de Magyarország az a csodaország, ahol gyakorlatilag a semmiből is meg lehet élni. Vagy ha mégsem, az meg kit érdekel.  

Tagad az NGM
A Nemzetgazdasági Minisztériumnak "nincs tudomása" arról, hogy elemzés született volna a vasárnapi pihenőnap lehetséges következményeiről a minisztérium megbízásából. A közlemény azt is megjegyezte: a minisztérium illetékesei megdöbbenéssel értesültek arról, hogy a sajtóban megjelent hírek szerint kiszivárogtak egy hatástanulmány részletei a vasárnapi pihenőnap lehetséges következményeiről. Az NGM egyúttal hiteltelennek nevezte a sajtóban megjelent - a minisztérium számára ismeretlen - tanulmány megállapításait és kockázati elemeit.

Közben a Demokratikus Koalíció jelezte: azt kéri a polgármesterektől és a települési jegyzőktől, hogy minden vizsgálat nélkül, automatikusan támogassák a boltok vasárnapi nyitva tartásról szóló, hozzájuk beérkező kérelmeket.  Molnár Csaba, a párt ügyvezető alelnöke sajtótájékoztatóján azt kérte, hogy a magyar városok és falvak "a józan ész erejével törjék meg a KDNP nevű, álkeresztény fantompárt beteges ideológiájából fakadó vasárnapi zárva tartásra vonatkozó törvényt", a polgármesterek és jegyzők hozzák létre a "szabadság kis köreit, a szabadság városait és falvait".  Az EP-képviselő kitért a Népszabadság által "előásott"  2011-ben készült hatástanulmányra, ennek kapcsán Molnár Csaba úgy fogalmazott: a kormány, amely a KDNP nyomására döntött a vasárnapi zárva tartásról, tudatosan okozott kárt a magyar polgároknak.

Akadálypálya lesz a vasárnapi nyitva tartás

 A kereskedőket már ellenőrizheti a fogyasztóvédelmi hatóság, betartják-e a vasárnapi zárva tartásról szóló törvényt. A hét utolsó napján is nyitva tartó üzletek tulajdonosaira azonban egy ellenőrzés során nem csekély tortúra vár. Arról nem is szólva, hogy a március 15-én hatályba lépett törvényben számos ellentmondás és fogalmi zavar található. Sok egyéb mellett használja a törvény a kiskereskedelmi szektor kifejezést, de ennek nem adja meg a pontos jogi leírását. A jogszabály nem határozza meg az értékesítési hely fogalmát sem. Azt sem tisztázza a szöveg miért keveri a kereskedelem és kiskereskedelem fogalmát.

lásd még: http://nepszava.hu/cikk/1051163-koszi-kdnp---idegtepo-szombati-tumultus-a-kozertekben

Azok a befektetők, akiknek biztosítás alá eső követelésük áll fenn a Buda-Cash Brókerház Zrt.-vel szemben jövő péntektől egy évig nyújthatják be kártalanítási kérelmüket a Befektető-védelmi Alaphoz (Beva) - közölte az alap pénteken.