Három tunéziai, köztük egy rendőr, öt japán, négy olasz, két kolumbiai, két spanyol, egy ausztrál egy francia és egy lengyel turista volt az áldozatok között - közölte Habib Esszid tunéziai kormányfő. A tunéziai külügyminiszter bejelentette, hogy egy brit nő is volt a halottak között. A magyar külügyi tárca továbbra sem tud magyar áldozatról.
Két támadóval még szerdán végeztek a múzeumi biztonsági őrök, egyikük, Jasszin Laabidi már korábban is ismert volt a hatóságok előtt, a másik lelőtt férfit Hatem Kacsnauiként azonosították. A tegnap elfogott kilenc ember a bejelentés szerint közvetlenül köthető a terrortámadáshoz.
Az Arab Tavasz egyetlen sikerállamaként emlegetett Tunéziában az államfő, Bejdzsi Kaid Esszebszi a parlament rendkívüli ülésén háborút hirdetett a terrorizmus ellen. „Nem hagyjuk magunkat megfélemlíteni, a demokrácia él és győzni fog” – mondta az államfő. A terrortámadás után a parlament épületét is ki kellett üríteni, éppen a terrorizmus elleni törvénykezésről tárgyaltak. Úgy tudni, eredetileg a parlamentet akarták megtámadni a merénylők. Este a fővárosban több ezer ember gyertyás megmozduláson tiltakozott a terrortámadás ellen. A véres merénylet, amelyet feltételezések szerint az Iszlám Állam (IS) terroristái hajthattak végre, súlyos csapás Tunézia turistaiparára.
A hatóságok kezdetben nem erősítették meg egyértelműen, hogy az IS emberei hajtották végre a terrorakciót. A tunéziai kormányfő tegnap azt közölte, a hatóságok ismerték az egyik támadót. A terrorakció előtt néhány nappal egy tunéziai dzsihadista twitter-üzenetben közölte, hogy hamarosan bizonyítsák elkötelezettségüket az IS vezetője, Abu Bakr al-Bagdadi mellett – írta a SITE hírszerzési megfigyelő csoport értesüléseira hivatkozva a CNN.
A tunéziai Jund-al-Kalifa iszlamista csoport tavaly decemberben tette közzé, hogy csatlakoznak az IS-hez. Eddig egyetlen csoport sem vállalta magára a tuniszi múzeumban végrehajtott merényletet.