zavargás;fegyverszünet;Kelet-Ukrajna;humanitárius helyzet;Konsztantyinovka;

- Ukrajna: pattanásig feszült a közhangulat

Figyelmeztetett az ENSZ a Kelet-Ukrajnában kialakult humanitárius helyzet súlyosságára. A jelentés szerint a fegyverszünet ellenére tovább romlik a humanitárius helyzet a régióban a kormányzat által bevezetett intézkedések következtében.

Kijev ugyanis tavaly leállította a nyugdíjak és szociális juttatások kifizetését és számos más állami szolgáltatást, korlátozza a szakadárok által ellenőrzött területekre történő áruszállítást, így az itt élőknek az alapvető szolgáltatásokhoz és élelmiszerekhez való hozzáférés is korlátozott. Az utazási korlátozások hátráltatják a humanitárius segélyszállítmányok, a gyógyászati készítmények és eszközök eljuttatását is a szakadár területekre. A világszervezet azt követően adta ki jelentését, hogy március 12-14. között látogatást tett Ukrajnában egy, az ENSZ 15 humanitárius ügynökségét képviselő küldöttség.

A térségben és Ukrajna más részein is a gazdasági gondok, a háború és a besorozások következtében a közhangulat is pattanásig feszült. A Donyecktől 60 kilométerre fekvő Konsztantyinovka városban tegnap a helyi lakosok és az ott állomásozó ukrán katonák között egyre keményebb összecsapásokról számolt be az ukrán média. A zavargást az okozta, hogy hétfőn egy katonai jármű halálra gázolt egy anyát a gyerekével együtt. A helyiek kérték a katonák bíróság elé állítását, amit először a katonaság megtagadott.

Ezért a feldühödött tömeg megrohamozta az ideiglenes katonai kaszárnyát és Molotov-koktélokkal felgyújtotta azt. Ezután indult útnak az erősítés a városba, köztük a radikális Jobb Szektor néhány egysége is, hogy leverjék a „tüntetést”. A több száz fős tömeg azonban nekirohant a katonáknak, aminek következtében a belügyminisztérium engedélyezte a rendvédelmi szerveknek a fegyverhasználatot.

Tegnap még tartottak az összecsapások, áldozatokról nem érkezett hivatalos jelentés, az Unian hírügynökség mindössze annyit közölt az esetről, hogy elfogták a két gázolót. A Kárpáthír portál szerint hetek óta tart az ukrán katonák „ámokfutása” a városban, ahol az egyik iskolát alakították át katonai kaszárnyává. A helyi lakosok egyre elégedetlenebbek, mert gyakoriak a bolti lopások, fosztogatások, a civilek bántalmazása.

Washingtonban – a lassan közelgő elnökválasztástól nyilván nem függetlenül – a következő két évben a kül- és biztonságpolitika is pártpolitikai harcok terepe lehet. A republikánus többségű kongresszus az Obama-kormányzat Irán-politikáját megkérdőjelező izraeli kormányfő, Benjamin Netanjahu meghívásával, majd 47 szenátor Iránhoz címzett, ámde Obamának szóló, a Hatok és Teherán megállapodását bíráló levelével is jelezte, „emelik a téteket” és ahol tudnak, megpróbálnak keresztbe tenni a demokrata párti elnöknek.