Szerbia, amelyet ősi beidegződésünk miatt hajlamosak vagyunk Európa hátsó udvarának tekinteni, nem titkolt célja, hogy az Unió teljes jogú tagja legyen. A csatlakozás elé ezernyi akadály tornyosul, hogy mást ne említsünk: azt hányták déli szomszédunk szemére, hogy a legbecsesebb emberi értékek egyikét, a magánvagyon tiszteletben tartását előszeretettel negligálják. A brüsszeli direktívák mentén viszont az egymást váltó belgrádi kormányok képesek voltak megbirkózni azzal a szerbektől aligha idegen gondolkodással, hogy "vegyünk el mindent, ami az érdemtelen gazdagodás eredménye lehetett, magánvagyont elkonfiskálni (elkobozni) nem bűn, hanem kötelesség, az igazságosság érdekében." Azonban szerb barátaink megértették az idők szavát, ha nyomokban még találkozhatunk is avítt nézetekkel, a magányvagyon erőből történő elvonása ma már aligha lehet(ne) akadálya Szerbia csatlakozásának.
A Balkán megporosodott szelleme mégis átröppent rosszul őrzött határainkon, szócsövét Rogán Antalnak hívják. Szerinte a brókercégek vezetői és tulajdonosai, illetve azok, akik mindarról tudtak, ami náluk folyik, teljes magánvagyonukkal feleljenek a kártérítéskor. A kormánypárti frakcióvezető már a Buda-Cash-ügy nyitányakor tudta: itt bizony 15 éve csaltak. Ez pedig vért kíván, ki kell forgatni minden vagyonukból ezeket a gonosztevőket. Akár ítélet nélkül is, egy megalkotandó törvény erejénél fogva! A költségvetés is biztos hálás lesz a nem várt rendkívüli bevételért.
Egy ilyen törvény aligha állná ki a jogállamiság próbáját, azt azonban botorság lenne kijelenteni, hogy a kissé megfogyatkozott kétharmad szűrőjén - esetleg köztársasági elnökünk (ál)fejcsóválásával súlyosbítva - nem megy át a Lúdas Matyi gúnyáját felöltött frakcióvezető szándéka.
A brókernyomozás lassan csordogál a maga útján. A felügyeleti biztosok már szíves-örömest átadnák a helyüket a bíró által kirendelt felszámolási biztosoknak. Az eddig napvilágra került három üggyel azonban nem könnyű megbirkózni, még az elkövetett bűn megfogalmazásától is messze vagyunk. A pénzügyi szolgáltató cégek tulajdonosai közül egyesek már őrizetben, mások még szabadon igyekeznek tisztába tenni múltjukat. Most még vagyonosan.