Mariano Rajoy spanyol kormányfő egy egész hétvégét töltött Andalúziában, több kampánygyűlésen is megjelent a konzervatív Néppárt (PP) jelöltje, Juan Manuel Moreno megtámogatására. Susana Díaz, a helyi kormányzat szocialista vezetője meg is jegyezte, vajon máskor miért nem jár gyakrabban feléjük a miniszterelnök. Rajoy félmillió új munkahelyet ígért az andalúziaknak, de Díaz kétségbe vonta, vajon a PP képes lesz-e beváltani ezt az ígéretet. „Ha olyan könnyű lenne, eddig miért nem teremtettek több állást?” – tette fel a kérdést a szocialisták andalúziai kormányfőjelöltje. A tartományban 1,2 millióan vannak állás nélkül.
Az országosan ellenzékben lévő Spanyol Szocialista Munkáspárt (PSOE) több mint három évtizede kormányoz Andalúziában, s nem is akarják feladni ottani állásaikat. A szocialisták a népszerű, dinamikus Susanára építették fel a kampányukat. A 41 éves sevillai jogásznő két éve vette át a tartomány vezetését, lendületét az sem fogja le, hogy gyermeket vár. Díaz ért az emberek nyelvén, szívesen beszél róla, hogy apja vízvezetékszerelő volt, s szintén sok mindent ígér, állami egyetemet, a spanyol átlagot meghaladó gazdasági fellendülést. A konzervatívok szerint éppen a szocialisták azok, akik populista ígéretekkel próbálják visszahódítani csalódott szavazóikat.
Valójában mind a két nagy párt, a PSOE és a PP is visszaesett, akárcsak a kommunistákat is magában foglaló Egyesült Baloldal (IU), a baloldali radikális Podemos mellett egy másik, viszonylag új tömörülés, a középutas Polgárok (Ciudadanos) is jelentősen megerősödött, negyedik helyre jött fel, olyannyira, hogy alighanem utóbbiak játszhatják majd a mérleg nyelvének szerepét a vasárnapi voksolást követő koalíciós alkudozásokban. A március 22-i andalúziai voksolást a decemberben esedékes spanyol általános választások főpróbájának tartják, s a pártok ennek megfelelően nagy erőbedobással készülnek a megmérettetésre.
Az El Mundo című lapban közzétett friss Sigma Dos-felmérés szerint a PSOE 42-44 mandátumot szerezhet a vasárnapi voksoláson, messze lesznek tehát az abszolút többséghez szükséges 55 képviselői helytől. A PP 32-36 mandátumra számíthat, a Podemos 16-18 képviselői hellyel harmadikként futhat be, a Ciudadanos 11-12 mandátummal a negyedik, az Egyesült Baloldal 4 mandátumot szerezhet, ez csak az ötödik helyre jó.
Az El País című lapban közzétett, friss Metroscopia-felmérés szerint a PSOE a voksok 36,7 százalékával 45 mandátumot nyerhet el, a PP 25,1 százalékkal 29 mandátumra számíthat, a Podemos 14,7 százalékkal 15, a Ciudadanos 11 százalékkal 12, az Egyesült Baloldal 8,5 százalékkal 8 képviselői helyet szerezhet az andalúziai helyi törvényhozásban. Susana Díaz tehát várhatóan győz, de nem lesz abszolút többsége, így koalíciós partnereket kell keresnie.
Bár 2012-ben a Néppárt végzett első helyen Andalúziában - a PP 50, a PSOE 47, az IU 12 mandátumot szerzett -, de végül mégis PSOE-IU koalíció alakult. Mariano Rajoy hétfőn egy rádióműsorban úgy nyilatkozott, aki ténylegesen megnyeri a választást, annak kell kormányt alakítani, de persze elismerte, hogy végül minden azon dől majd el, ki kivel lép koalícióra, melyik párt képes kormányzóképes többséget összehozni. Rajoy nem zárta ki a koalíciót egyetlen párttal sem, azt azonban leszögezte, hogy – bár sok kérdésben kész a kompromisszumra – kormánya gazdaságpolitikáján nem hajlandó változtatni.
A kormányfő szerint jobban lehet bízni olyan tradicionális, „konszolidált” pártokban, mint a PP és a PSOE, amelyek nem egyik napról a másikra, egyetlen személy népszerűségére épülve jöttek létre, utalt a Podemosra és vezetőjére, Pablo Igelsiasra. Rajoy szerint ugyanakkor Spanyolországban soha nem volt tiszta kétpártrendszer, az ország helyzetéről rendezett legutóbbi parlamenti vitában pedig már 14 párt frakcióvezetőjével kellett megmérkőznie. Bár a választási matematika alapján ez logikus lenne, az andalúziai szocialisták nem készülnek nagykoalíciót kötni a konzervatívokkal, a Podemossal pedig eleve kizárják az összefogást.
Mindkét nagy párt számára koalíciós partnerként kínálkozhat ugyanakkor a Ciudadanos. A barcelonai központú pártot középutas katalán értelmiségiek alapították 2006-ban, de kezdettől világossá tették, hogy országos pártként akarnak működni. Albert Rivera, a Ciudadanos elnöke Sevillában euforikusan reagált a hírre, hogy Andalúzia kormányozhatóságának kulcsa a párt kezében van, s a felmérések szerint akár az sem kizárt, hogy a Podemost is megelőzhetik. Rivera jelezte, nem azért akarnak mandátumokat szerezni, hogy a képviselői helyeiket „melegítsék”, hanem tenni akarnak valamit, bele akarnak szólni a kormányzásba.
Az Egységes Baloldal (IU) számára is komoly dilemma az erőviszonyok átalakulása, minden választóért meg kell küzdeniük az őket balról előző új sztárpárttal, a Podemos-sal. A baloldali pártszövetség választóinak jelentős része igazolt át a hurrikánként megjelent, nagy médianyilvánosságot kapó tömörüléshez, s ezt leginkább az IU érzi meg, még az sem kizárt, hogy korábbi mandátumainak kétharmadát elveszíti. A számukra legkedvezőbb Metroscopia-felmérés szerint is legfeljebb 8 mandátumuk marad az eddigi 12-ből.
Egyik európai parlamenti képviselőjét, Teresa Rodríguezt indította a Podemos Andalúziában. Az új párt ő is az IU-ból átállt aktivisták egyike. Teresa Rodríguez szerint a válság nyomán már nem lehet a régi módon politizálni Spanyolországban, s a régi pártoknak nincsenek megfelelő válaszaik a problémákra. A Podemos titkon abban bízik, hogy – a felmérések dacára – a jelzettnél is jobban szerepelhetnek a „főpróbán”.
A párt kész a párbeszédre a többi párttal konkrét problémákról, de kizárja, hogy valamiféle nemzeti szükségkormányba belépjen, s további megszorításokhoz adja a nevét. A Podemos listavezetője szerint már most is létezik egy hallgatólagos paktum a két nagy spanyol párt között, miszerint Andalúziában tovább kormányozhatnak a szocialisták, de országos szinten viszont maradnak a konzervatívok.