Mint megírtuk, Vitézy Tamás milliárdos a tulajdonosa annak a horvátországi kikötőket és szállodákat üzemeltető cégnek, amelyet átvilágíttat a magyar állam. A Nemzeti Eszközgazdálkodási Zrt. részvételi felhívás nélküli tárgyalásos közbeszerzés során választotta ki a PwC Magyarország Kft.-t, hogy 72,6 millió forintért végezze el az Adriatiq Island Group pénzügyi átvilágítását és üzletértékelését. Mindez arra enged következtetni, hogy az állam arra készül, megvásárolja a Fideszhez közelálló Vitézy cégét, esetleg részesedést szerez benne.
Az Adriatiq Island Group elnöke és többségi tulajdonosa Vitézy Tamás, a Helyi Téma tulajdonosa, akit nem túl szoros rokoni szál fűz Orbán Viktorhoz. A társaságnál 2010 februárjáig ügyvezető volt Habony Árpád, a kormányfő informális kommunikációs tanácsadója. A 2010-es választások előtt vele együtt hagyta el a céget Szalay-Bobrovniczky Kristóf, aki szintén a cég ügyvezetője volt, s aki nemrégiben megvásárolta Heim Péter részesedését a Századvég Gazdaságkutató Zrt.-ben. (A hírek szerint a két vezető és a Vitézy között igen komoly nézeteltérés alakult ki 2010-re.) Az Adriatiq tanácsadó testületében olyan jobboldalhoz köthető gazdasági szereplők is megfordultak, mint Töröcskei István, az adósságkezelő nemrég lemondott vezérigazgatója, a Széchenyi Bank tulajdonosa, Bod Péter Ákos, a jegybank volt elnöke és Boros Imre, az első Orbán-kormány PHARE-támogatásokért felelős volt minisztere.
Az Orbánhoz mindig lojális Vitézy lapját kiadó Théma Lapkiadó Kft. – miután 2013-ban a hitelező bank felszámolást kezdeményezett ellene – nemrég a NAV végrehajtása alá került. A lapot nyomó Théma nyomda azóta fizetésképtelen, noha a 2010-es választási évben a lap még elérte az 1,2 milliárdos éves árbevételt is, és 110 milliós nyereséget termelt. A korábban a főváros kerületeiben és vidéki városokban is terjesztett lap példányszáma folyamatosan esett, bár két éve még meghaladta a 700 ezret Budapesten, tavaly már 200 ezerrel kevesebbet dobtak a ládákba. A Helyi Téma csődje is megerősítette azokat a feltételezéseket, amelyek szerint az állam az Adriatiq felvásárlásával segítene Vitézyn.
A nemzeti fejlesztési miniszter mindenesetre azt válaszolta Szabó Szabolcs kérdéseire: az Adriatiq felszámolása 2012 óta zajlik, a nagy értékű ingatlanvagyon hazai kézben tartása és a munkahelyek megőrzése pedig a magyar állam részéről figyelmet érdemel. Az Együtt szerint a miniszter így indokolja, hogy a magyar állam, a magyar adófizetők pénzéből szeretné megvédeni a horvát munkahelyeket. Szabó újabb írásbeli kérdéssel fordult Sesztákhoz, hogy kiderüljön: tényleg horvát munkahelyek védelmére fordítják-e a magyar polgárok pénzét, avagy egyszerűen ismét egy fideszes oligarcha kimentéséről van szó.