RTL;Dirk Gerkens;

FOTÓ: Népszava

- Durván bántak Gerkenssel az RTL Klubnál?

Nem kifejezetten békés körülmények között búcsúzott el a csatornától Dirk Gerkens, az RTL Klub nemrég távozott vezérigazgatója – értesült lapunk. Információink szerint a csatorna több munkatársa is szemtanúja volt annak, hogy utolsó munkanapján Gerkens biztonsági őrök és a jogi osztály egy munkatársa kíséretében mehetett csak be az irodájába, ahol átadta céges számítógépét és telefonját, előbbiről információnk szerint több mint egy évtizednyi levelezést lementettek, amelyet valamilyen okból a jogi osztály képviselője el is vitt. 

Arról nincs információnk, hogy mindez az RTL-nél „normálisnak” számít-e, így kérdésekkel fordultunk Kolosi Péter programigazgatóhoz, hogy megtudjuk, forrásaink beszámolói hitelesek-e a legalábbis furcsa procedúra részleteiről, de érdeklődtünk a kialakult feszültségről is.

Gerkens menesztését múlt kedden jelentette be a csatorna, másnap maga az érintett azt nyilatkozta, hogy nem ő akart menni, 2017-ig volt szerződése, és épp tárgyal a menedzsmenttel a jövőjéről. Vélhetően erre reagálva az RTL Klub ideiglenes vezérigazgatója interjút adott a Népszabadságnak és a hvg.hu-nak is, amelyekben leszögezte, hogy továbbra is kritikusak lesznek a kormánnyal és az ellenzékkel is a hírműsoraikban. Dirk Gerkens menesztéséről Andreas Rudas azt mondta, azért kellett mennie a 2017-ig érvényes szerződése ellenére, mert a befolyásos vezető "nem érezte igazán jól magát Magyarországon", ráadásul "14 éve vezette a céget, ami sok idő". Rudas cáfolta azokat a híreket, hogy Gerkens eltávolítását az Orbán-kormány kérte volna. Mint mondta, "én is ismerem azokat a pletykákat, hogy a magyar kormány Dirk Gerkens távozását szerette volna elérni. Ez azonban nem igaz." Állítása szerint "a váltásban több szempont vezette az RTL-t. Dirk Gerkens tizennégy évig volt az RTL Klub vezérigazgatója, ez nagyon sok idő. Ráadásul Magyarországon nem érezte igazán jól magát. Féltette a családját, ezért ők külföldre költöztek, ő is védelmet kért, ezért jártak vele testőrök. Az RTL Csoport azt érzékelte, hogy bár az RTL Klub a legsikeresebb, legnézettebb televízió Magyarországon, a cég budapesti felső vezetése részéről volt egyfajta távolságtartás a magyar társadalomtól. Ezért most olyan új vezetőt keresünk, aki beszél magyarul, beleszületett ebbe a kultúrába. Mi magyarok kicsit speciálisak vagyunk, kell érteni a humort, a kultúrát, a gondolatokat." Az ideiglenes vezérigazgató szerint előreláthatólag két hónapon belül kinevezhetik a végleges vezérigazgatót. Arra a kérdésre, hogy a sajtóban lehetséges utódként emlegetett Kolosi Pétert, vagy inkább Vidus Gabriellát ajánlaná-e a posztra, Rudas diplomatikus választ adott. Úgy fogalmazott, hogy mindketten kiváló szakemberek és biztos benne, hogy a Kolosi-Vidus páros jól együtt tud működni bármilyen pozícióban.

Eközben a hvg.hu forrásai szerint Gerkens úgy érzi, cserbenhagyta a cége. A portál azt írta: a vezérigazgató leárulózta azon kollégáit, akiket korábban ő nevezett ki, emelt pozícióba. Információik szerint Gerkensszel a kormány-RTL tárgyalások novemberi kezdete után két hónappal közölték, hogy nem folytathatja. Úgy tudni, Gerkens meg van győződve, hogy távozása a kormány és az RTL közötti megegyezés feltétele volt. Ezt mind a csatornánál, mind a Fidesznél cáfolták a tárgyalásokra rálátó források."Többen is azt állították, az RTL volt vezére túl szoros kapcsolatot ápolt a miniszterelnökkel szembekerült Simicska Lajossal és üzlettársaival" - írja a hvg.hu. Gerkensnek nem csak az afrikai posztot ajánlották fel a cikk szerint, legalább egy hónapig alkudozott Rudassal. Az édesanyja révén spanyol származású Gerkens állítólag Spanyolországba költözik. Az RTL Magyarország volt vezetője korábban jelezte, hogy fenyegetések érk, ezért külföldre költöztette családját.

Senki sincs biztonságban
A kormány és az RTL tulajdonosának alkudozása nemcsak a megállapodásban részt vevő két szereplőt piszkolja össze - írja a Kreatív főszerkesztője, Román Balázs. Úgy véli, bármilyen eredménye is lesz, egyszerűen azt mutatja, hogy teljesen rendben van, ha az állam és egy médiacég megállapodik. És ha a legnagyobb médiacéggel meg lehet egy ilyet csinálni, akkor senki és semmi sincs biztonságban - fogalmazott. Miközben ugyanis Gerkenst menesztették, az is kiderült, hogy az Európai Bizottság megtiltotta a jelenlegi, sávos adókulcs alkalmazását. „Jelenleg úgy tűnik, hogy a kormány megállapodhatott a Bertelsmannal, ezért távolították el Dirk Gerkenst, miközben az egész alkura az RTL Klub tulajdonosának semmi szüksége nem lett volna, hiszen a reklámadó aktuális formáját mindenképp eltörölte a brüsszeli testület. Hogy mi történt pontosan, nem tudjuk, azt viszont muszáj hangosan és egyértelműen kimondani, hogy ami a reklámadó és az RTL viszonylatában lezajlott az elmúlt 10 hónapban, minden mozzanatában undorító” – fogalmazott Román.


Várhatóan húszmilliárd forintba kerülne első évben a magyar szerepvállalás az Iszlám Állam terrorszervezet elleni nemzetközi fellépésben - erősítette meg Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az Országgyűlés külügyi bizottságának keddi ülésén.