pártok-LMP- természetvédelem;

Illusztráció/Thinkstock

- Szétverik Magyarország nemzeti parkjait, természetvédelmét

Az LMP szerint mintegy 300 ezer hektárnyi földterületet "húz ki" a nemzeti parkok alól - veszélyeztetve azok természeti értékeinek megóvását - az állami földvagyon kezelésével kapcsolatos törvénymódosítás, amelynek tárgyalását kedden kezdi meg a Ház. A természetvédők szerint alkotmányellenes és káros a földvagyonról szóló javaslat.

Sallai R. Benedek, az LMP országgyűlési képviselője szerint szétveri a hazai természetvédelmet a földművelésügyi miniszter előterjesztése, amely védett területeket von ki a természetvédelmi vagyonkezelés alól, és a nemzeti földalapkezelőhöz rendeli azokat.  Mindez azért veszélyezteti a természetvédelmi célok megvalósulását, mert eddig a természetvédelmi őrszolgálat felügyelte a környezet megóvását célszó szabályok betartását ezeken a területeken, a jövőben azonban a természetvédelem elveszíti a rendelkezési jogát ezen területek felett - hangsúlyozta a politikus.

Az LMP-s képviselő azért is kétségbeejtőnek nevezte a folyamatot, mert az új vagyonkezelő felmondhatja a korábbi bérleti szerződéseket, az új kontraktusoknak pedig Sallai R. Benedek szerint már nem lesznek részei a természetvédelmi kötelezettségek. Példaként hozta a Hortobágyi Nemzeti Park területét, ahol az eddigi 60 ezer hektárból mindössze ezer hektárnyi marad a nemzeti park kezelésében, itt kellene megőrizni a többi közt őshonos magyar állatállományokat, ami a képviselő szerint lehetetlen.

A természetvédők szerint is káros, ráadásul alkotmányellenes a földvagyonról szóló javaslat

A három legnagyobb magyar természetvédő civil szervezet károsnak, alkotmányellenesnek és szakmailag indokolatlannak tartja az állami földvagyon kezelésével összefüggő egyes törvények módosításáról szóló törvényjavaslatot, amelyet kedden kezd tárgyalni az Országgyűlés.

"A természetvédők a nemzeti park igazgatóságok jogosultságait csorbítani szándékozó jogszabálytervezet visszavonását kérik a kormánytól" - áll a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület, a Magyar Természetvédők Szövetsége és a WWF Magyarország  közleményében. Azt kifogásolják, hogy a javaslat főszabályként a Nemzeti Földalapkezelő Szervezethez (NFA) tenné át az állami földek vagyonkezelését, ami szerintük a nemzeti parki igazgatóságokat sújtja leginkább. Az igazgatóságok jelenleg mintegy 300 000 hektár védett állami tulajdonú földterülettel rendelkeznek, amely vagyon kisajátítás és elővásárlás révén folyamatosan gyarapszik. Az új jogszabály értelmében összevont földterületnek azonban utóbb csak azt a részét kapnák meg a nemzeti parkok igazgatóságai, amelyet "meg nem határozott szakmai szempontok alapján a természetvédelem témakörében felkészületlen NFA indokoltnak tart" - róják fel, hangsúlyozva: olyan szervezetnek kell kezelnie a védett területeket, amelynek elsődleges feladata a természetvédelem.

Szekszárd belvárosában egy személygépkocsi halálra gázolt egy gyalogost kedd délelőtt, az áldozat, egy idős nő a helyszínen meghalt.