Görögország;Nemzetközi Valutaalap;megszorítások;Bloomberg;Alekszisz Ciprasz;

Februárban a görög tőzsdemutató esett a legnagyobb mértékben Európában FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/MILOS BICANSKI

- Ciprasz egyezséget remél

Görögország nem térhet vissza a megszorítások politikájához, ugyanakkor meggyőződését fejezte ki, hogy már a csütörtökön és pénteken esedékes uniós csúcstalálkozón megállapodás születhet a reformokról – közölte Alekszisz Ciprasz miniszterelnök az Etnosz című lapnak adott interjújában.

A kormányfő úgy fogalmazott, egy tisztességes megállapodás alapja csak az lehet, ha deklarálják: nem lehet ragaszkodni a megszorításokhoz. Ciprasz ugyanakkor nem zárta ki azt sem, hogy nem születik megegyezés, ez esetben „alternatív” megoldáshoz kell folyamodni. Nem említette, esetleg orosz tőke bevonására gondol-e.

Athén tegnap 584 milló eurós hitelrészletet fizetett vissza a Nemzetközi Valutaalapnak (IMF) – jelentette be Gabriel Szakellaridisz, a jegybank elnöke. Athénnak emellett még egy hitelrészletet kell visszafizetnie az IMF számára, szintén több százmillió euró értékben. Az országnak mindemellett 1,6 milliárdhoz kellene jutnia a nemzetközi piacokról, hogy pótolja a kifutó államkötvényeket.

A jegybank elnöke azt is hozzátette, hogy az elsődleges többlet az év első két hónapjában 503 millió euró körüli volt, ami az előirányzottnak mintegy az egyharmada. (Sajátos módon később az athéni pénzügyminisztérium 1,2 milliárd euróról beszélt.) Aggasztó jel, hogy a tőzsde 13 százalékkal esett az előző hónapban, ez a legrosszabb eredmény Európában – írta a Bloomberg.

Ezek az adatok is azokat a híreket támaszthatják alá, amelyek szerint az ország lassan, de biztosan, kezd kifogyni a tartalékaiból. Ciprasz ugyanakkor egy másik megnyilatkozásában cáfolta, hogy likviditási problémák fenyegetnék hazáját. Állítása szerint a béreket és a nyugdíjakat gond nélkül ki tudják egyenlíteni. Janisz Varufakisz pénzügyminiszter ugyanakkor „jelentéktelen likviditási gondokról” tett említést az ARD egy televíziós másorában.

Előzőleg a Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung írta: a görög kormány attól tart, hogy március végére teljesen kifogy a pénz az államkasszából. A lap szerint Ciprasz ezért azt követelte, hogy Athén férhessen hozzá az EKB hiteleihez a görög államkötvények felhasználásával.

Komoly csorba eshet Varufakisz szavahihetőségén. A német ARD előkerített egy a YouTube-n is elérhető videofelvételt, amely 2013-ból származik. A jelenlegi görög pénzügyminiszter egy zágrábi előadását mutatja. Arról beszélt, hogy a kilencvenes években még ellenezte a közös európai valuta létrehozását, de ha már megalakult az euróövezet, akkor el kell fogadni. Úgy vélte, hogy a válság kitörése után az egész euróövezet csődbe ment volna, ha Athén kiesik belőle.

Ezért szerinte az lett volna a megoldás, hogy Görögország bejelenti a csődöt, majd „bemutatja középső ujját Berlinnek” (ennek illusztrálásaképpen be is mutatta a hallgatóság előtt), hogy egye meg azt, amit főzött. Varufakisz a felvétel bemutatása után azt állította, hamisítványról van szó, miközben nagyon is úgy fest, hogy eredeti, amint ezt tegnap az ARD is megerősítette. Ha azt mondja, valóban ő beszélt, s már megbánta, alighanem senki nem tesz neki szemrehányást. Ám az ügy elég kínos, ráadásul néhány nappal azután történt, hogy napvilágra kerültek a Paris Match felvételei, amelyekből kiderült, milyen fényűzésben él.

Bár Sigmar Gabriel gazdasági miniszter, a német SPD elnöke eddig mérsékeltebb hangon beszélt Görögországról, mint a CDU politikusai, ő is kezdi elveszteni a türelmét Panosz Kammenosz németellenes megnyilvánulásai kapcsán. Mint mondta, nem érti a Wolfgang Schäuble pénzügyminiszterrel szembeni sorozatos támadásokat. Kammenosz a Bild napilapnak adott interjújában azt állította, a németek „sorozatosan beavatkoznak” Görögország ügyeibe, Schäuble pedig pszichikai hadviselést folytat Athénnal szemben.

Őrizetbe vették hétfőn Horia Georgescut, a román Feddhetetlenségi Ügynökség (ANI) vezetőjét, akit többrendbeli hivatali visszaéléssel gyanúsít a korrupcióellenes ügyészség (DNA).