Az emberiség egyharmada alvásbeteg, vagy szenved valamilyen alvászavartól. Vagyis tízből hárman rosszul alszanak, aminek nemcsak a fáradtság, hanem komoly betegség is lehet a következménye. A probléma fontosságára hívták fel a figyelmet a rendezvényen résztvevő orvosok, az alváskutató és neurológus szakemberek.
Sokak szerint egy szálloda „csak” alvóhely. Igazából azonban sokkal több ennél, de az biztos, hogy a vendégek elégedettségét jelentős mértékben az alvásuk minősége határozza meg. Erről beszélt az Alvásbarát Hotel díj átadásakor Kiss Róbert Richard, a Sleepfriendly Hotel International Program vezérigazgatója. A turizmusban is egyre jobban felértékelődik a pihentető alvás feltételeinek megteremtése. A minősítés garanciát ad arra, hogy az adott szolgáltató valóban megfelel a kategóriáján belül elvárható követelményeknek, s eleget tesz a vendégek és a szakma követelményeinek is. Dr. Niklai Ákos, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke, a SFP hotel szakmai elnöke elmondta, hogy a szállodák besorolásánál ma már fontos szempont az alvásbarát koncepció megléte.
A Sleepfriendly Hotel minősítés a pihentető alvás feltételeinek sokoldalú felmérését jelenti, amely kiterjed a szobákban az alvás alapvető eszközeinek (matrac, ágy, ágynemű) minőségére, a pihentető alvás feltételeinek (hang-, fény- és levegő körülmények), a kiegészítő eszközök és szolgáltatások (füldugó, ébresztési módok stb.) meglétére és minőségére.
2015-ben ismét két hotel került az illusztris klub tagjainak sorába. A Magyarországon is működő Accor ibis 2012-ben indította el globális Sweet Bed koncepcióját, melynek keretében rekordidő alatt tervezték meg és cserélték le az összes fekhelyet. Az ágyak annyira népszerűek lettek, hogy rengeteg kedvező visszajelzés nyomán a szállodalánc már interneten forgalmazza is ezeket a fekhelyeket 1000 eurós áron. A másik díjazott a bangkoki Mandarin Oriental Hotel lett, mely nemcsak az alvás kényelmében, hanem a szállodai tartózkodás komplex rendszerében is törekszik a harmóniára és az egészségre.