brókerbotrány;Buda-Cash;Quaestor;

- A korrupció visszaszorítását sürgeti a Transparency

Az utóbbi napok brókerbotrány-sorozata rávilágít arra, hogy Magyarországon a vállalati átláthatóság terén bőven akad még tennivaló. A Transparency International Magyarország (TI) azt várja a kormánytól és a Magyar Nemzeti Banktól (MNB), hogy ne bízzák a vállalatokra a korrupciót kivédeni képes üzletmenet kiépítését, hanem változtassanak a szabályozáson, hogy megelőzhetőek legyen a pénzügyi visszaélések. A TI szerint minél hamarabb meg kell hozni azokat a szabályokat, amelyek valóban transzparens vállalati működést eredményeznek, különben esély sincsen a befektetők bizalmának visszaszerzésére - írták sajtóközleményükben.

Az üzleti-gazdasági korrupció ellen is fellépő szervezetként a TI fontosnak tartja a jelentős gazdasági erővel rendelkező vállalatok felelősségét a tisztességes üzleti környezet kialakításában. Ugyanakkor a TI felszólítja a kormányt is, hogy haladéktalanul dolgozzon ki olyan szabályozást, amely a pénzügyi befektetési vállalkozásokat átlátható belső ellenőrzési rendszerek működtetésére kötelezi. A céges visszaélések feltárása érdekében meg kell erősíteni a vállalati bejelentők védelmének jelenlegi megoldásait. „Ezekkel a lépésekkel visszaszoríthatók lennének a cégek felsővezetői által jóváhagyott és kreatív könyvelési trükkökkel leplezett csalások” – hangsúlyozta Martin József Péter, a TI ügyvezető igazgatója.

Az ellenőrzést és a számonkérhetőséget megerősítő lépéseket követően a kormánynak átfogó, a vállalati korrupciót visszaszorító szabályozást szükséges kialakítania. Ennek az a lényege, hogy a vállalatok jogszabályokban meghatározott keretek között, nemzetközi iránymutatások alapján maguk lennének kötelesek kidolgozni és nyilvánosságra hozni a saját korrupció elleni programjaikat. Így kellene számot adniuk a befektetők, a tulajdonosok és a társadalom egésze előtt a visszaélések megelőzésére tett intézkedéseikről, valamint a céges korrupcióra utaló jelzések fogadására és kivizsgálásra szolgáló intézkedéseikről. A szervezeti átláthatóságot is meg kell teremteni, különben a cégek a mérgezett termékeket és a trükkös megoldásokat elrejthetik különféle leánycégeken keresztül. Ezért a vállalatok közzétételi kötelezettségét ki kell terjeszteni a leányvállalataikra, társult vállalataikra és a vegyesvállalati érdekeltségeikre is.

Az átláthatóan működő vállalatok védettebbek a korrupcióval szemben, ami a piacok tisztulásához, profitnövekedéshez, összességében a versenyképesség javulásához vezet” – emelte ki Martin József Péter.  

Megvásárolja a Kékkúti Ásványvíz Zrt.-t a csehországi Karlovarské Minerální Vody Csoport (KMV), amely a Kékkúti mind a 110 munkavállalójának továbbfoglalkoztatását tervezi - közölte a Kékkúti Ásványvíz pénteken.