tüntetés;ellenzéki pártok;

A legutóbbi megmozdulás a március 8-i korrupcióellenes tüntetés volt. FOTÓ: Szalmás Péter/Népszava

- Országos tüntetés lesz a korrupció ellen

Egyedül az LMP nem csatlakozott az Együtt kormányzati korrupció ellen hirdetett országos tüntetésének szervezéséhez - Juhász Péter meghívására a tegnapi egyeztetésen az MSZP, a DK és a PM képviselői is megjelentek. Korábban március 28-át jelölte ki Juhász, ám most a pártok arra jutottak, optimálisabb lehet a vasárnap, azaz március 29-e. 

Az ellenzéki pártok - hogy civilek is minél nagyobb számban csatlakozzanak - abban állapodtak meg, hogy területi alapon, vagyis településenként osztják el a tüntetések szervezési feladatait, ám a megmozdulást a fővárosban civilek szerveznék, míg a pártok vidéken. A tüntetéseket pártlogóktól mentesen tartanák. Juhász reméli, hogy később az LMP is csatlakozik.

Közben nyilvánosságra hozta az V. kerület gazdálkodását is vizsgáló jelentését az Állami Számvevőszék (ÁSZ): azt állapították meg, hogy Belváros - amelynek botrányos ingatlaneladási gyakorlata miatt szervezett tiltakozást március 8-ra Juhász, és amelyért lényegében a következőt is meghirdetik - jogszerűen járt el a vagyonértékesítési döntéseiben, "a vagyonnyilvántartás hiányosságai ellenére". "A döntéseket dokumentumokkal, előterjesztésekkel, beruházási célokmányokkal támasztották alá, azokat a képviselő-testület és arra felhatalmazott szervei szabályszerűen hozták meg" - határozott az ÁSZ. Az önkormányzat könyvviteli mérleg szerinti vagyona 2009-ben 72 milliárd 631 millió volt, ami 2013 végére 73 milliárd 536 millióra nőtt, vagyis 1,2 százalékkal, Rogán Antal vezetése alatt. Az ÁSZ a többi kerületet is vizsgálta, és például Zuglóról megállapította, hogy a vagyonkimutatások felépítése megfelelő volt, ám tartalmuk 2009-ben, az SZDSZ-es Weinek Leonárd idején és 2013-ban, a fideszes Papcsák Ferenc alatt "nem felelt meg a jogszabályban foglalt előírásoknak". A kerület vagyona nem változott érdemben, 2009-ben 89 milliárd 867 millió, 2013 végére 89 milliárd 740 millió volt.

Nagy volt a kapkodás szerdán az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) felsőoktatásért felelős államtitkárságán. A tárca délután kiadott MTI közleményét déli egy és délután hat óra között háromszor frissítették. A bajt az okozta, hogy kiszivárgott sajtóhírek szerint a kormányzat megszüntetné, illetve korlátozná a kommunikációs szakot, több nem megtérülő befektetésnek gondolt alapszakkal együtt. Minisztériumi forrásunk szerint a botrány kirobbantásában a koncepciót kidolgozó helyettes államtitkár Maruzsa Zoltán áll, de az Emmi feldarabolása is napirenden van.