Azonban a mintegy nyolcvanoldalas, több törvényt is módosító tervezet sem tudja meg nem történtté tenni a brókerbotrányt, így bármennyire is igyekszik a szocialista kormányzás idejére mutogatni a Fidesz, illetve előremenekülni ezzel az irománnyal, kénytelen foglalkozni a Buda-Cash és a Quaestor csődjével. Rogán Antal a Fidesz frakcióvezetője a Napi Gazdaságnak adott interjújában bár megemlítette, hogy a magasabb kockázatú kötvényekre nem vonatozik a Beva garanciája, a pénzügyi szektorral fizettetné meg a kötvénytulajdonosok kárát. Ennek jogi alapját tegnap nem sikerült kibogozniuk a szakértőknek, de ennek ellenére nagy riadalmat keltett az érintettek körében.
A szocialisták is a teljes kártalanítás mellett vannak, de a kormány helytállását követelik, erről országgyűlési határozati javaslatot nyújtanak be. Magyarázatként elmondta Gőgös Zoltán elmondta, az emberek joggal bíztak egy olyan cég értékpapírjaiban, melynek vezetői a kormánypárt prominens vezetőivel mutatkoznak.
A fideszes megnyilatkozásokban rendre kerülik a két brókercég, de különösen a Quaestor és a kormánypárt szoros kapcsolatát. Információink szerint itt is előremenekülnek és sorra bontják fel a Quaestor vezérrel kötött szerződéseket. Egyre sokasodnak a kérdések a felügyelet, a jegybank és ezek vezetői szerepéről a brókerbotrányhoz vezető úton. Egyrészt a hírek szerint a piac szereplői hónapokkal ezelőtt jelezték, hogy baj lehet a Qaestornál, de a felügyelet nem lépett. A Kettős Mérce blog vetette fel, hogy éppen az a Windisch László felügyeleti vezető ígér kíméletlen vizsgálatot, aki maga hagyta jóvá azt a 70 milliárdos kötvénykibocsátást, ami most már szintén a csalás részének számít.
Változatlanul nyitott kérdés, hogy a Buda-Cash kisbankjai milyen körülmények között alakulhattak meglepően rövid időn belül bankokká. Mint tegnapi számunkban írtuk, ehhez kijáró ember is kellett, aki Matolcsy György jegybankelnök és egyben a felügyelet első számú vezetője, valamint a Buda-Cash képviselői között közvetített. Kormányzati körökből származó információk szerint a bankká alakulás aktusa a titkosszolgálatok figyelmét is felkeltette, különös tekintettel arra, hogy nem kísérte-e gyanús pénzmozgás az engedélyezési eljárást. Tóbiás József, az MSZP elnöke győri sajtótájékoztatóján kijelentette, a pénzintézetek felügyeletével 2013-ban megbízott Matolcsy György jegybankelnöknek vállalnia kell a felelősséget minden idők legnagyobb magyar pénzügyi botrányáért, és le kell mondania posztjáról.