;

Hősök tere;Budapesti Fesztiválzenekar;A varázsfuvola;"TérTáncKoncert”;

Fischer Iván. FOTÓ: Népszava

- A Fesztiválzenekar a Hősök terén

Nem szeretnénk, hogy a zenekar tagjai egyfolytában csak frakkban ücsörögjenek a koncertteremben, ezért továbbra is minél több helyre ki fogunk települni, minél több helyre elvisszük majd a zenét – mondta Fischer Iván, a Budapesti Fesztiválzenekar zeneigazgatója. Az együttes eddig is játszott idősek otthonában, templomokban, zsinagógákban, az ilyen jellegű projektek folytatódnak és a zenekar a közösségi heteinek számát felemeli háromra. 

Az újabb, június 7-i „ kitelepülés” a millenárison várható, ahol egy családi piknik keretében egész napos programmal várják a közönséget. Az érdeklődők ízelítőt kapnak a zenekar ifjúsági programjaiból, lesznek kakaó koncertek, "hangszerkóstolók", gyerekopera és nem utolsósorban mesterkurzusok, emellett a zenekar tagjai közül többen saját gyerekeikkel zenélnek majd. Néhány év szünet után újra játszik a Fesztiválzenekar a Hősök terén a „TérTáncKoncerten”.

Az esemény alapgondolata, hogy roma és nem roma gyerekek táncoljanak együtt, ezért megkerestek különböző iskolákat, ahol előzetes koreográfiai kurzusokkal készítik fel a Hősök terén is megjelenő, többségében vidéki diákokat. Kérdésünkre Fischer Iván elmondta, hogy a koncertet saját projektnek tekintik és maguk finanszírozzák. A következő évadban folytatódik a Művészetek Palotájában megrendezett szintén egész napos sorozat, a maraton, ezúttal jövő januárban Mendelssohn művei kerülnek középpontba.

Szintén a Müpa lesz a társrendezője a Bridging Europe – Európai hidak fesztiválnak, amelyen ezúttal Ausztria kerül fókuszba és a programban elhangzik Fischer Iván egyik kedvenc műve, Mahler 7. szimfóniája. A zeneszerző 3. szimfóniáját pedig 2016 márciusában játssza el majd a zenekar. A zenekar vezetői arról is beszámoltak, hogy a lapunk hasábjain is méltatott A varázsfuvola című operaprodukciójukat sokfelé meghívták a világba, több európai nagyváros mellett Abu-Dhabiba és New Yorkba is.

A darab rendezője és karmestere Fischer Iván úgy döntött, hogy a darab prózai részeit minden országban a helyi nyelven szólaltatják meg anyanyelvi színészek bevonásával, hogy közelebb hozzák a művet a közönséghez. Elsősorban a Budapesten élő külföldieknek 2016. május 6-án angol nyelvű színészgárdával játsszák el az operát a londoni premier előtti nyilvános főpróbaként.

Sólyom András Fischer Ivánról és a BFZ-ről készült új filmjét április 9-én mutatják be a budapesti Cirko Gejzir moziban. Ami az együttes finanszírozását illeti, stabilnak mondható, úgy tűnik, hogy a minisztériumtól és a fővárostól is a tavalyi támogatásnak megfelelő összeghez jutnak majd hozzá. Az előbbi a tervek szerint 1 milliárd ötven millióval, az utóbbi pedig egész évre 260 millióval támogatja majd a BFZ-t.

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Egyetemi Könyvtárában fellelhető könyveket, köztük több igen ritka és értékes dokumentumot fogadhatnak örökbe az érdeklődők szombaton Budapesten. Az örökbefogadással az intézmény nemzetközileg is jelentős gyűjteményének megőrzéséhez és restaurálásához járulnak hozzá a látogatók.