A XIII. kerület polgármestere a Radnóti Miklós Művelődési Központban (RaM) helyet kapó Radnóti Emlékszoba átadásán mondott beszédében kiemelte: a szoba lehetőséget enged arra, hogy bepillantást nyerhessünk a Radnóti házaspár otthonába. A tavaly elhunyt Gyarmati Fanni, aki annyira elzárkózott a nyilvánosságtól, hogy egyenesen kegyeletsértőnek tartotta az őt és férjét ábrázoló szegedi szobrot, úgy rendelkezett: halála után kiadhatják Naplóját és egyéb hagyatékát, férjének kéziratait pedig a Magyar Tudományos Akadémiára hagyta.
A szoba létrejöttét Radnótiné örököse és unokahúga, Vári Györgyné Milch Hermina kezdeményezte, aki 2014 augusztusában ajándékozta a XIII. kerületi önkormányzatnak Gyarmati Fanni hagyatékát. Valamennyi átvett tárgy az Angyalföldi Helytörténeti Gyűjteménybe került, majd az önkormányzat támogatásával restaurálták őket. Ezekből készült el a RaM aulájában található szoba, amelynek célja élethűen rekonstruálni az eredeti lakrészt és annak berendezését, vagy, ahogy a polgármester fogalmazott: "egy olyan szoba, amelyben visszatükröződik az akkori világ".
"Ez a szoba ad igazán értelmet a RaM-nak" – hangsúlyozta Ferencz Győző, a Radnóti-hagyaték gondozója és az emlékszoba szakmai kurátora. Hozzátette: "a költő lakását így egy más szellemi területre emelték; kultuszhellyé vált". Ferencz kiemelte, hogy a rekonstrukció legfőbb szempontja a hitelesség volt: a fogas és az újraszőtt szőnyeg kivételével ugyanis minden tárgy eredeti.
Radnóti Miklós és Gyarmati Fanni 1935 augusztusában, házasságkötésük után költöztek a Pozsonyi út 1-be, ahol a második emeleti egyszobás, erkélyes lakásban Radnóti 1944-es bevonulása után Gyarmati Fanni további hetven éven át élt, 2014 február 15-én bekövetkezett haláláig. Az emlékszoba szerdától a RaM nyitva tartási idejében állandó kiállításként szabadon látogatható.