M1;köztévé;médiabirodalom;Simicska Lajos;nemzeti hírtévé;

- Tovább fogynak a médiabirodalom emberei

Személyesen Liszkay Gábor igyekszik átcsábítani a Hír Tv és a Magyar Nemzet munkatársait a közmédiához. Lapunk értesülései szerint a március 15-től nemzeti hírtévéként sugárzó M1 még mindig híján van a „szakmailag is értékes” emberanyagnak, ám az „elszipkázás” Simicska Lajos és Orbán Viktor háborújában is kapóra jön, hiszen a vállalkozó érdekeltségében lévő médiumok így gyengíthetők. 

Az állami média közelében azonban nem csak a Magyar Nemzet egykori főszerkesztője bukkant fel, hanem – mint arról korábban beszámoltunk – a „fekete pénteken” szintén távozott Csermely Péter, a lap volt főszerkesztő-helyettese és Élő Gábor, az mno.hu főszerkesztője is. Részben ők vezénylik az MTVA-nál gőzerővel folyó „janicsárképzést”, a fiatal újságíró-gyakornokok kinevelését, akikre leginkább támaszkodnak az átalakuló M1-nél. (Ebben egyébként fontos szerep jut Várhegyi Attilának, a Fidesz egykori pártigazgatójának és a hamisított riportjairól elhíresült Papp Dánielnek is.)

Tény, hogy rohamosan fogynak az emberek a Simicskához köthető médiumoknál, amit vélhetően az egykori kollégiumi szobatársával kapcsolatban megfogalmazott ügynökvád is befolyásol. A Népszabadság szerint legalábbis a Magyar Nemzetnél és a Hír Tv-nél is több újságíró fontolgatja a felmondását az oligarcha vasárnapi Mandiner-interjúja miatt. Egyikük szerint azzal „nyilvánvalóvá vált, hogy Liszkay Gáborék igazat mondtak, amikor lelkiismereti okokra hivatkozva felálltak”, és bár arra számítottak, hogy „Lajos egy idő után lecsillapodik, elnézést kér Orbántól”, ez nem történt meg, ezért többségük számára „komoly lelkiismereti probléma”, hogy a tulajdonos nyíltan támadja a miniszterelnököt. Sokuk heteken belül az MTVA-hoz igazolhat, de volt, aki a Magyar Rádiót és Széles Gábor médiacégeit, a Magyar Hírlapot és az Echo TV-t említette. Ugyancsak benyújtotta a felmondását tegnap a Simicska Lajos-Nyerges Zsolt érdekeltségébe tartozó Music FM-nél Pető Zsolt hírszerkesztő, aki egy barátján keresztül a Pestisrácok.hu-nak azt mondta: elvárás volt, hogy a korábbi bulváros hírek helyett álljanak bele politikai témákba, és hogy hétfőn a rádió hírblokkjában kiemelten taglalják az ügynökvádat. Úgy tudjuk, ez utóbbi elhangzott, ám hangnemváltásról szó sem volt a rádiónál.

A felmondási hullám, illetve a Simicskáék által csak „puccskísérletnek” nevezett folyamat kapcsán Csintalan Sándor, a Lánchíd Rádió műsorvezetője korábban arra utalt, hogy a Nemzet-csoport munkatársai Liszkayhoz és Csermelyhez kötődtek annyira, hogy adott esetben az első hívásukra lelépjenek. Csintalan szerint ahhoz, hogy Liszkay felálljon, eleve „a miniszterelnök szintjéhez mérhető személy” kellett; állítása szerint a Simicskának tulajdonított 180 fokos fordulatról szóló elvárást is csak Liszkaytól hallhatták a kollégák, miközben nincs olyan politikai helyzet, ami lehetővé teheti, hogy a Magyar Nemzet "ráforduljon Orbán gyerekeire". Ismeretes, február 6-án Liszkayval távozott még Szikszai Péter, a Hír TV vezérigazgató-helyettese, Gajdics Ottó, a Lánchíd Rádió főszerkesztője is, de később felmondott Kovács Andrea Hír TV-s műsorvezető, Mentes Katalin, a tévé Híradójának főszerkesztője, a Célpont négyfős riporteri stábja, Villányi Károly, a Magyar Nemzet lapszerkesztője, Vass István Zoltán, a Lánchíd műsorvezetője. De volt, aki visszatért, Szerető Szabolcs maradt a Magyar Nemzet főszerkesztő-helyettese.

Gerkens máris távozik
A mai kormányülésen terjesztheti be a reklámadó vélhetően 5,3 százalékra való csökkentéséről szóló javaslatot Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter. A Simicska-Orbán-konfliktusban kulcsszerepet játszó reklámadó az RTL Klub megbüntetése után immár a csatornán könnyítene. Orbán korábban a kis cégeket mentő 0 százalékos kulcsot "komoly javaslatnak" nevezte, de az "erőteljes hangon követelt változtatásokért" Brüsszelt bírálta. Az 50 százalékos reklámadó miatt ugyanis az Európai Bizottság a törvény felfüggesztését is kilátásba helyezte.
Az RTL Klub a törvény megszavazását nem várta meg: tegnap bejelentették Dirk Gerkens vezérigazgató távozását. Helyét ideiglenesen Andreas Rudas, az RTL Csoport regionális alelnöke veszi át, de hangsúlyozták, magyar vezetőt szeretnének a későbbiekben. Februárban Lázár többször tárgyalt Rudassal a reklámadóról, és Gerkens mandátuma lejárta előtti menesztése vélhetően a kompromisszum része volt. A Népszavához olyan információik is eljutottak, amelyek szerint kormánykörökben azért is szorgalmazták távozását, mert túl jó kapcsolatokat ápol Simicska médiumaival. Gerkensnek az RTL Csoport vezető beosztást ajánlott.

Trócsányi László igazságügyi miniszterrel is tárgyal a jövő héten Budapesten Victoria Nuland európai és eurázsiai ügyekért felelős amerikai államtitkár-helyettes - mondta el Szijjártó Péter egy, a sajtó képviselőinek tartott háttérbeszélgetésen.