hulladék;Szalay Ferenc;Sporttörvény;Magyar Jégkorong Szövetség;Vetési Iván;társasági adókedvezmény;

Vetési Ivánt (jobbra), a Magyar Kézilabda Szövetség elnökét kormánypárti politikus válthatja áprilisban FOTÓ: NÉPSZAVA

- A kiemelt sportágak hatalmasai

Az utóbbi időben forintmilliárdok érkeztek a sportba, ami a tervek szerint a következő években sem lesz másként. Ennek kapcsán lapunk háromrészes sorozatot indít, amelynek első állomásaként azt vizsgáltuk meg, hogy az öt társasági adókedvezményből (TAO) részesülő és a további 16 kiemelt sportág élén milyen kötődésű vezetők vannak, ami az új sporttörvény ismeretében talán nem mindegy. Mint az összeállításból kiderül, a sportágak többségébe beférkőzött a kormánypárt, de néhány kivétel is akad. Jövő héten azt nézzük meg, hogy ezek a sportágak mekkora támogatásban részesülnek.

A magyar sportot szeretők számára örömteli hír, hogy a sikeres szakágak felé áramlik a pénz. Ez által sportolóink végre eredményeikhez méltó körülmények között készülhetnek. Bár felmerül a kérdés, mi van a többi sportággal, de legalább már ez is előrelépést jelentene a nemzetközi mezőnyben. De vajon a sportra fordított állami pénzek közül eléri-e mind úti célját?

Összeállításunk első részében azzal foglalkoztunk, hogy milyen kötődésű személyek állnak azon szövetségek élén, amelyek forintmilliókról dönthetnek a következő években. Talán nem meglepő, hogy a kormányközeli emberek vannak túlsúlyban. Ezzel még nem is lenne gond, csakhogy tavaly decemberben Bánki Erik fideszes képviselő egy olyan módosítást terjesztett elő a sporttörvényben, amely nem tenné kötelezővé a nyilvános elszámolást a támogatásokról. 2020-ig 135 milliárdot kapnak ezek a szövetségek, de erről majd bővebben, a jövő héten. Reméljük, mind célba jut!

Társasági adókedvezményből (TAO) részesülő sportágak

Jégkorong

Németh Miklós, a Közgép Zrt. elnök-vezérigazgatója 2010-ben lett a Magyar Jégkorong Szövetség elnöke. Elődje, Studniczky Ferenc sikeres hét évet zárt le, azonban nem jelöltette magát a tisztújító közgyűlésen. A sportág legnagyobb bevételeit a TAO-s pénzekből szerzi. Némethet tavaly további négy évre újraválasztották. Az elnökség tagja Soltész Miklós, szociálpolitikáért felelős államtitkár is.

Kézilabda

Vetési Iván 2011-ben a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatalának elnökeként, a Veszprém elnökségi tagjaként lett a Magyar Kézilabda Szövetség elnöke. Sinka László leköszönő elnök őt javasolta maga után mondván a kézilabdasportban, a közügyekben és az üzleti életben is jártas személyről van szó. A tisztújító közgyűléskor egyébként miniszteri biztosként tevékenykedett Vetési. A múlt héten kijelentette, hogy családi okok miatt nem kívánja megújítani elnöki mandátumát áprilisban, és maga helyett a FIDESZ józsefvárosi polgármesterét Kocsis Mátét, az FTC női kézilabda-szakosztályának elnökségi tagját javasolta utódjául.

Kosárlabda

Bár 2010 óta a kosárlabdázókat is kormánypárti politikus irányítja, Szalay Ferenc, fideszes szolnoki polgármesterre azért az nem mondható, hogy kívülállóként került volna az elnöki székbe. Az idén 60. életévét betöltő politikus 1981 és 1988 között kosarazott az NB I-ben, továbbá a Testnevelési Egyetemen kosárlabda szakedzői diplomát is szerzett. Az előtte hivatalban lévő Berényi János a sportágat övező gáncsoskodás miatt mondott le, míg a megbízott elnök, Ruttner György végül visszalépett Szalay javára. A Szolnok férfi csapatát a Közgép-elnöke, Nyerges Zsolt karolta fel, ahol klubelnökként tevékenykedik.

Labdarúgás

Ha ma azt mondjuk magyar foci, akkor az embereknek talán már nem (csak) Puskás Ferenc neve ugrik be elsőre, hanem a stadionépítési-projektek és a futballunkba ömlő milliárdok. Csányi Sándor 2010-ben vette át a Magyar Labdarúgó Szövetség irányítását, azóta pedig csak úgy áramlik a pénz a sportágba. Az OTP Bank első embere köré hozzá, vagy a kormányhoz közeli emberek kerültek az új elnökségbe.

Bár a forint milliárdoknak köszönhetően rengeteg infrastrukturális fejlesztés történt az utóbbi években, de nagy kérdés, hogy kinek épülnek a stadionok. Ugyanis a szurkolók jó része szeptember óta tiltakozóakcióba kezdett a klubkártyák miatt. Több klub élén is megjelentek fideszes emberek. Deutsch Tamás, európai parlamenti képviselő 2010 májusában az MTK-t, Kubatov Gábor, a FIDESZ pártigazgatója 2011-ben a Ferencváros vette át.

Vízilabda

A legsikeresebb olimpiai csapatsportágunk berkeiben kicsit más szelek fújnak mint az eddig említett szövetségeknél. A 2012-es tisztújító közgyűlés előtt a háromszoros olimpiai bajnok szövetségi kapitány, Kemény Dénes és a korábbi elnök, Martin György úgy döntött, egymás ellen nem indulnak, hanem inkább egymást segítik. Az ellenfél a kétszeres ötkarikás győztes Gergely István volt, aki végül 133:108 arányban maradt alul, így a sikerkapitány lett az új elnök. A Szolnok névadószponzora a Közgép, amelynek köszönhetően jelentősen megerősödött a klub anyagi helyzete.

Kiemelt sportágak

Asztalitenisz

A Matolcsy György minisztersége (2010-2013) alatt az általa irányított nemzetgazdasági tárca államtitkáraként tevékenykedő Nátrán Rolandot választotta a Magyar Asztalitenisz Szövetség új elnökének. Ellenfele Pósfai Gábor, a Decathlon Magyarország ügyvezető igazgatója végül a szervezet alelnöke lett, miután szoros csatában, 39:36-os arányban lemaradt az elnöki posztról. A harmadik jelölt, Krisch Róbert a Roto Elzett Kft. ügyvezető igazgatója az utolsó pillanatban visszalépett, mert Font Sándort, a Soltvadkerti TE küldöttét - aki egyben fideszes országgyűlési képviselő - választották meg levezető elnöknek.

Atlétika

Gyulai Miklós, az ismert sportriporter és a Nemzetközi Atlétikai Szövetség egykori főtitkárának, a 2006-ban elhunyt Gyulai Istvánnak a fia. Először 2009-ben lett a Magyar Atlétikai Szövetség elnöke, majd 2013-ban teljes támogatottsággal újra megválasztották. Vetélytárs nélkül indult. Tudomásunk szerint nincs kötődése a Fideszhez.

Birkózás

Az idei januári tisztújításon nagy port kavart, hogy az 1992 óta az elnöki székben ülő Hegedűs Csaba helyett a rezsibiztosként számon tartott Németh Szilárdot választotta a közgyűlés 70:55 arányban új elnökévé. A fideszes országgyűlési képviselő a Csepeli BC vezetőjeként vett részt korábban a sportágban.

Cselgáncs

A judósokat 1998 óta irányítja Tóth László, aki korábban sportolóként is részese volt a magyar cselgáncssport életének. A tavalyi közgyűlésen Antal Kadosa személyében kihívója akadt, aki többek között olyan támogatókat tudott felmutatni, mint Mészáros és Mészáros Kft., a felcsúti polgármester cége, a Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia vagy éppen Bánki Erik fideszes EP-képviselő és MLSZ elnökségi tag. Végül Tóth nyerte a szavazást 77:40 arányban.

Evezés

Bényi Szabolcs Tamás az utolsó pillanatban szállt harcba az elnöki pozícióért tavaly novemberben, ennek ellenére az ismeretlenség homályából jőve is legyőzte, az evezősöket korábban már hosszú ideig vezető Dávid Imrét. A szegedi ügyvéd, múltját tekintve több olyan pályázaton is sikeres volt, ahol azért szükség van egy kis politikai hátszélre.

Kajak-kenu

Az egyik legsikeresebb olimpiai sportágunk kicsit kilóg összeállításunkból, hiszen Baráth Etele személyében 1995 óta korábbi szocialista politikus irányítja a szövetséget. Legutóbb 2013-ban erősítették meg pozíciójában, amit egyelőre nem veszélyeztet senki, ugyanis a sportág sikerességére egy cseppnyi panasz sem lehet.

Kerékpár

2012 decembere és 2014 novembere között Katona Kálmán személyében az első Orbán-kormány közlekedési minisztere vezette a sportágat, ám tavaly év végén lemondott, mert nagy széthúzást érzékelt a több szakágat tömörítő szövetségben. Helyette Polony István, az OT Industries tulajdonosa indult, akinek Révész Máriusz fideszes országgyűlési képviselő lett volna az ellenfele, ám ő visszalépett.

Korcsolya

Talán az egyik legkormányközelibb ember a korcsolyázókat irányítja. A korábbi debreceni polgármester, jelenleg a Fidesz ügyvezető alelnöke, Kósa Lajos 2011 óta a Magyar Országos Korcsolyázó Szövetség vezetője, akit tavaly megerősítettek tisztségében. Két lánya is ezt a sportágat űzi.

Ökölvívás

Csötönyi Sándor lassan húsz éve, 1996 óta vezeti az öklözőket. Bár sokan támadják a sportágon belül, az elnökségben Hajdú János TEK-vezető személyében van kormányközeli ember is. Kovács Kokó István, korábbi olimpiai- és világbajnok viszont az ellentáborát erősíti, aki Csötönyi egyik legnagyobb bírálója, és az idén lejáró elnöki mandátum után akár kihívója is lehet a vezetőnek.

Öttusa

Réczei Géza egy nemzetközi adótanácsadói cég adózási igazgatójaként lett az öttusázók első embere 2013-ban. 17:12-re győzte le a korábbi elnököt, az üzletember Szabó Lajost. Réczeiről később felröppent a hír, hogy adóügyi helyettes államtitkár lesz, de végül ez nem igazolódott be. Kortesbeszédében elmondta, hogy kapcsolataival szeretné megteremteni az anyagi biztonságot a sportolóknak.

Nagy meglepetés lenne, ha a labdarúgó Bajnokok Ligája nyolcaddöntőjének két szerdai találkozója után ne a Chelsea, illetve a Bayern München ünnepelhetné a továbbjutást. Kis összeggel persze meg lehet próbálni egyszerre a Paris Saint-Germain, illetve a Sahtar Donyeck győzelmére fogadni, hiszen több mint nyolcvanszoros lenne az odds.