Szerintem;közgyűlés;MOB;Magyar Olimpiai Bizottság;

- Kommentár a Magyar Olimpiai Bizottság közleményére

A Fővárosi Ítélőtábla 2015. január 15. napján jogerősen helybenhagyta a Fővárosi Törvényszék ítéletét, amelyben megsemmisítette a Magyar Olimpiai Bizottság 2012. február 26-án és április 22-ikén megtartott közgyűlésnek valamennyi határozatát, amelyeken a MOB – többek között -átalakította az alapszabályát, a közgyűlés létszámát 170 főről 240-re bővítette és új tisztségviselőket választott. Miután a közgyűlés összehívása és lebonyolítása súlyosan sértette a szabályokat és a demokráciát, MOB tagként a bírósághoz fordultam és kértem, hogy a Bíróság semmisítse meg az ezeken a közgyűléseken hozott határozatokat. 2015. március 6-ikán a MOB közleményt adott ki, mely szerint igaz, hogy a bíróság megsemmisítette a szóban forgó határozatokat, de az ügyben további eljárásra nincs szükség, ugyanis az ítélet nem tartalmaz előírást új közgyűlés lefolytatására, egyébként is az ítélet alapját képező „formai hibát” kiküszöbölték, a megtámadott határozatot a 2013. május 26-i közgyűlés utólag elfogadta”. Egyebekben közölték, hogy a MOB a marasztaló ítélettel szemben a Kúriához fordul.

Nem értem miért fordul a Kúriához, ha az általa a közleményben is elismert hiba megtörtént, de a bíróság nem írt elő további eljárási cselekményeket, ráadásul 2013. május 26-ikán megtartott közgyűlés határozatai rendezték a viszonyokat.? Hiszen a kérdés csak az volt, történt-e a hivatkozott közgyűléseken szabálysértés, a közgyűlések összehívása és lebonyolítása során?

Sajnálom, hogy Borkai Zsolt elnök úr nem akarja megérteni, hogy az eljárt bíróságnak nem kell semmilyen további eljárást előírnia (nem is volt ilyen kereseti kérelem). A per tárgyát képező megsemmisített alapszabály és az azon alapuló választások és határozatok megsemmisítésével a „Régi Alapszabály” az érvényes és hatályos, a MOB-nak az abban előírt rendelkezések szerint kell működnie. Ha pedig a hatályos sporttörvény rendelkezéseihez akar igazodni, akkor bizony új közgyűlésre, alapszabály módosításra és azt követően új választásra van szükség. Amennyiben ez nem történik meg, törvényességi felügyeleti eljárásra kerül sor,amelynek jogszabályi következményei vannak.

Ami a közleménynek azt a részét illeti, hogy a Fővárosi Főügyészség megvizsgálta a megsemmisített alapszabályt és azt szabályosnak találta, az egyszerűen nem igaz. A perbíróság a megsemmisített határozatok létrejöttének eljárási szabálysértését vizsgálta, ezért érdemi kérdésekkel nem foglalkozott. A Fővárosi Főügyészség a határozatok létrejöttének törvényességével nem foglalkozott, de az alapszabály érdemi részével kapcsolatban több tételben emelt kifogást. A Fővárosi Törvényszék is az új Alapszabály bejegyzése előtt, a peren kívüli eljárásban sok mindent kifogásolt. Egyébként megjegyzem, hogy a MOB a bejegyzés érdekében részben valótlan nyilatkozatokat tartalmazó jegyzőkönyvet csatolt be. Az észrevételek alapján az alapszabályt több mint húsz tételben kellett módosítani már 2013. május 26-a előtt is. Ezeket a közgyűlési határozatokat tejesen illegitim közgyűlések hozták meg, ugyanis a korábbi 170 közgyűlési tag helyett 240 fős közgyűlés saját magát szavazta meg mindig. Nyilvánvaló, hogy a bíróság által megsemmisített határozatokat egy összetételénél fogva másik illegitim közgyűlés nem tudja érvényessé tenni.

Ami pedig a MOB jelenlegi működését illeti, véleményem szerint a megsemmisített határozatoktól függetlenül sem működik a sporttörvénynek és alapszabályának megfelelően. Azt gondolom erkölcsileg elfogadhatatlan, hogy Borkay Zsolt, a MOB elnöke sem most, sem a csaknem három éves peres eljárás során, nem a törvényes rend helyreállítására, hanem a MOB-nak a „Becsületes játék” jelszavát megsértve, az én perből való kiiktatásomra törekedett. Rám haragszik, aki a hibát észrevette, és nem azokra, önmagával együtt, akik azt elkövették. Véleményem szerint, ezért Borkaynak le kell mondani, és a magyar sport vezetéséből kiiratkozni. Nemcsak a történtekért amiért felelős, hanem azért is, mert az ilyen szervezetet, mint a MOB, amelyik az egész magyar sportért felelős, távolról, társadalmi elnökként nem lehet működtetni.