A nemzetközi közösség azonban azért tartotta és tartja fenn az embargót, mert Kadhafi bukása után a fegyverletételt elutasító rivális törzsek és fegyveres csoportok azonnal megpróbálták megkaparintani a hatalmat. A válság gyakorlatilag azóta tart, mára azonban láthatóan teret nyertek a milíciák és súlyosbítja a helyzetet az Iszlám Állam megjelenése a káoszba süllyedt országban.
Március elejére már sokban változott az egyiptomi, de részben a líbiai álláspont is. Mindkét állam gyakorlatilag visszatáncolt korábbi ENSZ-javaslatától, melyben azt kérték, hogy nemzetközi csapatok induljanak az IS líbiai állásai ellen. A nyugati országok pedig egyértelművé tették, komoly fenntartásaik lesznek a fegyverembargó eltörlésével kapcsolatban, mert attól tartanak, hogy a fegyverszállítmányok a militáns csoportok kezére kerülnek. Az ENSZ március eleji jelentése egyenesen a líbiai fegyverembargó további szigorítására szólított fel, arra hivatkozva, hogy a kormány nem képes megakadályozni az illegális fegyverkereskedelmet a káoszba süllyedt afrikai országban. A világszervezet szakértői az illegális fegyverkereskedelem és olajexport feltartóztatása érdekében egy nemzetközi megfigyelő erő létrehozását javasolták az észak-afrikai ország partjainál. Líbia rendelkezik a legnagyobb bizonyított kőolajkészlettel az afrikai kontinensen.
Az ENSZ BT hétfő esti ülésén gyakorlatilag elhalasztotta döntést, hatályban tartva ezzel az embargót. A líbiai nemzetközileg elismert kormány harci helikopter és repülők, valamint tankok és kézifegyverek, illetve lőszer vásárlására kért engedélyt. A megjelölt fegyvereket Ukrajnából, Csehországból és Szerbiából kívánta megvásárolni - Ukrajnából 30 MIG és Szuhoj vadászgépet, 6 harci helikoptert és 150 darab T72-es tankot, a másik két államból pedig a kézi fegyvereket és a muníciót.
A testület 15 tagjából heten gyakorlatilag az embargó fenntartása mellett szavaztak. A BT ülésen Spanyolország azt kérte, hogy egyelőre ne tárgyalják a líbiai kérelmet, várják meg Bernadino Leon ENSZ különmegbízott küldetésének eredményét. Bernadino a líbiai törzsi milíciákkal próbál egyeztetni, rávenni őket egy nemzeti egységkormány felállítására. A spanyol javaslatot támogatta az Amerikai Egyesült Államok, Chile, Franciaország, Litvánia, Nagy-Britannia, Új-Zéland.