brókerbotrány;Buda-Cash;

Fotó: Vajda József/Népszava

- Buda-Cash: őrizetben a vezérigazgató

A magyarnarancs.hu úgy tudja, közülük hárman a backoffice részlegnél dolgoztak. Az Origónak Bánáti János ügyvéd megerősítette, Tölgyesi Pétert a Buda-Cash Brókerház vezérigazgatóját is őrizetbe vették. Tölgyesi és társai ellen a gyanú: hatvanmilliárd forintos csalás, továbbá számviteli fegyelem megsértése, valótlan adatközlés.

Tölgyesi Péter házánál reggel fél hétkor jelentek meg a rendőrök – mondta az Origónak Bánáti János ügyvéd. A hatóság a házkutatás során iratokat foglalt le a Buda-Cash Brókerház vezérigazgatójának otthonában.

Az ügyvéd elmondta, ügyfelét 12 és 14 óra között hallgatták ki. A rendőrség egy hatoldalas anyagot olvasott fel a gyanúsított Tölgyesinek. Bánáti János hozzátette: ügyfele élt a jogával és nem tett vallomást. A vezérigazgatót a rendőrség őrizetbe vette és valószínűsíti, hogy 72 óra múlva az ügyészség indítványozni fogja az előzetes letartóztatását is. 

A Tölgyesi Péter és - a védelem számára egyelőre beazonosíthatatlan - társai elleni gyanú hatvanmilliárd forintos csalás, továbbá számviteli fegyelem megsértése, valótlan adatközlés, a sértett pedig négy bank - mondta Bánáti János már a távirati irodánakAz ügyvéd hozzátette, hogy tudomása szerint a brókercég egyik jelentős tulajdonosát, volt igazgatósági tagját, P. Z-t és a vezérigazgató-helyettest V. I-t is meggyanúsították.

Több alkalmazottat előállítottak 

Hétfő reggel hatkor a Buda-Cash kilenc alkalmazottjánál csöngetett a rendőrség, akiket később be is  vittek a rendőrök. A magyarnarancs.hu úgy tudja, hogy közülük hárman a brókerház backoffice részlegén dolgoztak, azaz főleg adminisztratív ügyekkel foglalkoztak. Hozzáférésük volt azokhoz a rendszerekhez, melyekről az MNB azt állítja, a Buda-Cash évtizedek óta meghamisította az abban szereplő adatokat.

A rendőrség megerősítette a portál értesüléseit, és tájékoztatása szerint a gyanúsítások minősítése személyenként eltér. „Csalás bűntett, illetve számvitel rendjének megsértése bűntett elkövetésének megalapozott gyanúja miatt folyik a büntetőeljárás”. Az előállított személyek gyanúsítottkénti kihallgatása folyamatban van.

MSZP: a Fidesz próbálja a felelősséget másra hárítani 
Lukács Zoltán frakcióvezető-helyettes napirend előtti felszólalásában arról beszélt, hogy a Fidesz megpróbálja a felelősséget elhárítani és másra kenni a DBR-bankbotrány ügyében. A Fidesz bábáskodása mellett alakult a bank 1,5 éve, ahonnan 100 milliárdot "kiloptak", majd tönkre is ment. 

Felidézve az előzményeket azt mondta: nem igaz, hogy ötévenként lehetett, hanem ennyi időnként kellett ellenőrizni a brókercégeket. Ez módosító javaslattal került az akkori törvénybe, amit a Fidesz megszavazott - mondta. Hagyják abba ezt a színjátékot, koncentráljanak arra, hogy az érintettek 100 százalékos kártérítést kapjanak - hangoztatta.

A jegybank február 24-én jelentette be, hogy azonnali hatállyal felfüggesztette a Buda-Cash Brókerház működési engedélyét és felügyeleti biztosokat rendelt ki a tudomására jutott visszaélés-gyanús esetek miatt. Az ügy kapcsán bűncselekmény elkövetésének gyanúja is felmerült, ezért az MNB büntető feljelentést tett az illetékes rendőr-főkapitányságnál.

A jegybank a Buda-Cash tulajdonosain keresztül szoros összefüggésbe hozható Dél-Dunántúli Regionális Bankcsoporthoz (DRB) tartozó négy banknál korlátozta a betétkifizetést és felügyeleti biztosokat rendelt ki. A bankcsoport tagja a DRB-n kívül a miskolci székhelyű Észak-magyarországi Regionális Bank Zrt. (ÉRB), a kaposvári székhelyű Dél-Dunántúli Takarék Bank Zrt. (DDB) és a bicskei központtal működő Buda Regionális Bank Zrt. (BRB).)

A miniszterelnök hétfőn, a budapesti nagyköveti értekezleten mondott beszéde után egy újságírói felvetésre, hogy a nagyvállalkozó szerint írt róla jelentéseket, azt válaszolta: a tények magukért beszélnek, minden információ elérhető. Sajnálatosnak nevezte, hogy "személyes sértettség ilyen mélyre juttathat bárkit".