Orbán Viktor;jelentés;Simicska Lajos;beszervezés;

FOTÓ: Magyar Narancs, Németh Dániel

- Orbán jelentett Simicskáról?

Az MSZP az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának összehívását kezdeményezi Simicska Lajos nagyvállalkozó Orbán Viktor miniszterelnökről tett állításai miatt. Az ellenzéki párt szeretné, ha vizsgálat folyna Magyarország szuverenitásának, függetlenségének és biztonságának biztosítása miatt.

Lukács Zoltán, az MSZP alelnöke hétfőn Budapesten sajtótájékoztatón Simicska Lajos Mandinernek adott interjúját úgy összegezte: a kormányfő egyik volt katonatársa azt állította, hogy Orbán Viktor sorkatonai szolgálatuk alatt jelentett a III/III-as ügyosztálynak, a kommunista belső titkosszolgálatnak.
Hozzátette, azt is állította a volt katonatárs, hogy noha Orbán Viktor neki azt mondta, a leszerelése után megpróbálták beszervezni, ő nem írta alá a nyilatkozatot. Lukács Zoltán szerint Simicska Lajos az interjúban érzékeltette: lehetséges, hogy ezt a nyilatkozatot a miniszterelnök mégis aláírta.
Az ellenzéki frakcióvezető-helyettes a legsúlyosabb állításnak azt nevezte, hogy Simicska Lajos szerint ezek az iratok az orosz hatóságok tulajdonában vannak.

Lukács Zoltán közölte, ha igaz, amit Simicska Lajos állít, akkor felvetődik a kérdés: ma Magyarország szuverén ország-e, és zsarolható-e a miniszterelnök idegen hatalmak, jelen esetben Oroszország által.
Emlékeztetett arra, hogy az amerikai beutazási tilalom ügyében Orbán Viktor perindításra kötelezte a személyével szembeni súlyos állítások miatt Vida Ildikót, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal elnökét. Szerinte most Orbán Viktornak kötelessége pert indítani, és ha nem teszi ezt meg, akkor lehetséges, hogy "félnivalója van attól, hogy ebben a perben mi derülne ki".

Orbán: Simicskából a sértettség beszél

A miniszterelnök hétfőn, a budapesti nagyköveti értekezleten mondott beszéde után egy újságírói felvetésre, hogy a nagyvállalkozó szerint írt róla jelentéseket, azt válaszolta: a tények magukért beszélnek, minden információ elérhető.
Sajnálatosnak nevezte, hogy "személyes sértettség ilyen mélyre juttathat bárkit".
Hozzátette: nem látja értelmét "ilyen csinnbumm cirkuszokat csinálni a magyar politikában", ezért ezekben a vitában való részvételnek - a tények világossá tételén túl - nem látja értelmét.

Előzmények

„Figyelj, Lajos, az a helyzet, hogy jelentenem kell rólad" - mondta Orbán Viktor zalaegerszegi sorkatonaságuk idején - állította Simicska Lajos vasárnap a Mandinernek, aki állítását az ATV-nek is megerősítette. Orbán eddigi legfontosabb szövetségese úgy fogalmazott: "azt mondtam az illetőnek: nincs harag, jó, hogy szólt, majd kitaláljuk együtt, miket írjon". "Harminc éven át elhittem neki, hogy így történt", tette hozzá Simicska, aki most mégis azzal vádolta Orbánt, jelenthetett róla, mert "már nem tudom, mit gondoljak". Simicska szerint nincsenek meg a róla szóló akták, ám az állításait alátámasztó iratok Moszkvában meglehetnek és ha "ezek meglennének és napvilágra kerülnének, az mindent borítana itthon". A Miniszterelnökség a kormányfő Vadai Ágnesnek a témában adott 2012-es válaszával - és dokumentumokkal - cáfolt. Varga László történész szerint minimális a realitása annak, hogy Orbán hosszútávon együttműködött volna a szolgálatokkal.

A Mandiner interjút akart kérni Simicska Lajostól, aki egy váratlan telefonhívás során beszélt arról a portálnak, hogy már a középiskolában is jelentettek róla, amikor elvitték katonának, 22 éves korára pedig egy vastag akta állt össze róla, ami a rendszerváltás környékén eltűnhetett, de szerinte Moszkvában akár meg is lehet. Simicska beszélt arról, hogy a katonaság alatt tudta, hogy kiknek kellett jelentenie róla. Állítása szerint Orbán Viktornak is. "Volt viszont, aki odajött magától és elmondta. Figyelj, Lajos, az a helyzet, hogy jelentenem kell rólad. Azt mondtam az illetőnek: nincs harag, jó, hogy szólt, majd kitaláljuk együtt, miket írjon. Azt hiszem, maguktól is rájöttek már, ő ki volt" - fogalmazott. Amikor a Mandiner újságírója rákérdezett, hogy Orbán volt-e az, Simicska helyeselt. "Igen. Amikor aztán leszereltünk, az étteremben várakoztunk, már civilben, őt kiemelték közülünk. Úgy mentünk haza a leszerelő vonattal is, hogy Viktor nem volt velünk. Minden katona elmegy bulizni, ha leszerelt, így tettünk mi is, aztán ott egyszer csak megjelent. Hát te hogyhogy itt? Azt mondta, alá akartak íratni vele, de ő nemet mondott. Harminc éven át elhittem neki, hogy így történt." Simicska azonban ma már nem olyan biztos benne, hogy Orbán nem írta alá azt a papírt. Azt is elmondta, Budapesten rengeteg akta eltűnt a rendszerváltás ideje alatt, de ezek a papírok meglehetnek még Moszkvában. A Fidesz egykori gazdasági háttérembere az újságíró kérdésére, miszerint arra céloz, hogy Moszkvában megvannak a mai miniszterelnök egykori jelentései, s ezzel zsarolhatja őt Vlagyimir Putyin, úgy fogalmazott: "Ha ezek meglennének és napvilágra kerülnének, az mindent borítana itthon. Ez biztos. Én meg - az elmúlt egy év történései után - nem tudom már, kiről mit gondoljak".

A Miniszterelnökség reagált az interjúban elhangzottakra, és válaszként Orbán Viktor 2012-os, Vadai Ágnes hasonló témájú megkeresésére adott hivatalos nyilatkozatát küldte el a Mandinernek: "Sorkatonai szolgálatom első időszaka alatt megpróbáltak beszervezni, de ezt visszautasítottam, így a kísérlet - amint az a mellékletből kiderül - sikertelenül végződött" - fogalmazott akkor a kormányfő, aki három évvel ezelőtt ismét nyilvánosságra hozta a rá vonatkozó ügynökaktákat, melyeket korábban saját honlapján is közzétett. A 2000-es évek közepén ugyanis egyszer már nyilvánosságra hozta a nemcsak róla, hanem feleségéről keletkezett titkosszolgálati iratokat, ám azok később elérhetetlenné váltak az interneten. Ugyanis épp a Népszava közölt, "Lezsidózta Vargát Orbán" címmel cikket a jelentések alapján, amelyekben szerepelt, hogy Varga Tamás, a Fidesz egykori gazdasági háttéremberét Orbán a '80-as években származása miatt bírálta. Később bocsánatot kértünk cikkünkért. Ugyanakkor a kuruc.info-n ma is elérhetőek azok a dokumentumok, amelyeket Orbán nem hozott nyilvánosságra, de esetleges beszervezésére utalnak.

Valószínűleg igaza van Simicska Lajosnak abban, hogy Orbánt megpróbálták beszervezni, de abban is, hogy ez nem sikerült - mondta lapunknak Varga László. A történész szerint abszolút minimális a realitása a Simicska által felvetetteknek, noha azt elképzelhetőnek nevezte, hogy valamikor mégis sikerült beszervezni a mai kormányfőt. Ám azt kizárta, hogy Orbán hosszútávon együttműködött volna a szolgálatokkal. Tudomása szerint ugyanis már a katonaság után lett volna erre szándék, ám a titkosszolgálatok el sem jutottak addig, hogy ajánlatot tegyenek Orbánnak. Azt azonban reálisnak nevezte, hogy tetemes mennyiségű dokumentum van Moszkvában, elsősorban hírszerzési, kémelhárítási és katonai hírszerzési tárgykörben. Ez Varga szerint nem kétséges, ám az ottani iratokhoz való hozzáférést szinte lehetetlennek nevezte. "Erre 10-15 évvel ezelőtt, valamilyen államközi egyezménnyel lehetett volna mód, de erre sem akkor, sem ma nem volt és nincs politikai szándék - egyik fél részéről sem" - fogalmazott.