Az informális tanácskozás megkezdése előtt Mogherini elismerte, hogy a fegyvernyugvás "nem tökéletes", a minszki tűzszüneti megállapodás után kialakult helyzetet ugyanakkor összességében pozitívnak ítélte. Az uniós tagállamok a diplomáciai megoldásra helyezik a hangsúlyt, miközben a washingtoni kongresszus arra ösztönözné az Obama-kormányzatot, hogy fegyverszállítással erősítse meg Ukrajna védelmi képességeit.
Anthony Blinken amerikai külügyminiszter-helyettes tegnap Berlinben óvatosan nyilatkozott az esetleges fegyverszállításokkal kapcsolatban. Blinken úgy vélte, gazdasági szankciókkal kell nyomást gyakorolni Oroszországra, hogy módosítsa Ukrajna-politikáját, de úgy vélte, nem katonai, hanem diplomáciai megoldást kellene találni a konfliktus rendezésére. A magasrangú amerikai diplomata szerint ha Washington modern technikát szállítana Ukrajnának, Oroszország a szakadárok felfegyverzésének erősítésével válaszolna.
Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszterrel folytatott telefonbeszélgetését követően tegnap Szergej Lavrov, az orosz diplomácia vezetője bejelentette, hogy legalább ezerre növelnék a kelet-ukrajnai tűzszünetet felügyelő EBESZ-ellenőrök számát.
Sürgős humanitárius segélyre lenne szüksége Ukrajnának, ezt John Ging, az ENSZ humanitárius ügyekben illetékes irodájának (OCHA) vezetője nyilatkozta New Yorkban, ahol tegnap tárták a Biztonsági Tanács elé az ukrán válságról szóló jelentést. Legalább egymillió ember kényszerült elhagyni otthonát a kelet-ukrajnai harcok miatt, a konfliktuszónában maradt több mint kétmillió ember ugyanakkor szintén támogatásra szorul. A világszervezet adatai szerint a Donbász térségéből több mint 670 ezren más országokban kerestek menedéket. Ivan Simonovic ENSz-főtitkárhelyettes az ukrán gazdaság súlyos helyzetére hívta fel a figyelmet, s úgy vélte, veszélybe kerülhet a Kijev által kezdett reformfolyamat.