A megkérdezett betegek az utóbbi négy évben sem javulást, sem romlást nem tapasztaltak, a nagy többség azonban alapvetően rossznak ítéli meg az ágazat helyzetét. Dénes Tamás, a rezidensek elnöke elmondta: nincs megfelelő számú személyzet a biztonságos betegellátásra, bár a betegek ezt még nem érzékelik. Az elnök véleménye szerint az ellátás csak azért működik, mert az orvosok és a szakdolgozók az előírtnál kétszer-háromszor többet dolgoznak. Dénes Tamás úgy fogalmazott, az igaz, hogy több száz milliárd forintot tett a kormányzat "a falakba", tehát javított az infrastruktúrán, újított meg egészségügyi intézményeket, azonban félő, hogy nem lesz, aki ezekben ellássa a beteget.
Az orvoselvándorlás a 35 év alattiaknál a legmarkánsabb, az alapellátásban dolgozó csaknem 6500 háziorvosból a természetesen fogyás révén tíz év múlva négyezer fog csak dolgozni, és most is már 230 betöltetlen praxis van az országban. A számokat tekintve jelenleg Magyarországon 300 ezer embernek nincs megfelelő alapellátása, és 2025-re 4,5 millió ember marad ellátás nélkül, ha ez a trend folytatódik - mondta Dénes Tamás.
Az OECD adatait ismertetve az MRSZ elnöke elmondta, 2004-2012 között az egészségügyre fordított közkiadás GDP-arányosan 4,4 százalék volt, szemben a visegrádi országok átlag 6 százalékával.