Az állam az önkormányzatokra tolta a segélyezést, ami a következő tapolcai választást is eldönthetné, de az ellenzéki pártok nem használják ki a helyzetet - derül ki a Policy Agenda legfrissebb elemzéséből. A tanulmány szerint ezt a politikai ziccert az ellenzék egyelőre nem képes meglovagolni. Az ellenzéki pártok közül a DK és az LMP közleményben tudatta, milyen rossznak tartják a változásokat, az Együtt és a Jobbik honlapján azonban semmit nem találtak a március elsejei változásokról.
Az MSZP napirend előtti felszólalásban és pártelnöki sajtótájékoztatón is tiltakozott a rendszer átalakítása ellen, ám semmilyen figyelemfelkeltő kezdeményezést nem tett, és nem érezhető, hogy ezt a kérdést a következő hónapok politikai napirendjén akarnák tartani. Egyedül a PM használta fel a lehetőséget, hogy Zuglóban minimáljövedelmet adjon a rászorulóknak. Ezzel a politikai termékkel mozgósítani lehetne a választókat, ez a párt azonban a Policy Agenda szerint hagyományosan azokban a közegekben gyengébb, ahová az üzeneteit most el kellene juttatni. Az elemzők arra figyelmeztetnek, hogy a kistelepülések megélhetési gondokkal küzdő lakóit, így a tapolcai választókerületben élők jelentős részét, a Paks II. titkosítása körüli vita, vagy a külpolitika igazából nem érdekli.
A szocialisták viszont azt mondják, hogy jelöltjük, Pad Ferenc győzhet április 12-én. Az Ajkai Alumíniumipari Szakszervezet elnökét az MSZP mellett a DK, a Szolidaritás és a Liberálisok támogatják. Tóbiás József pártelnök szerint Pad a munkások gondjait értő jelölt, aki népszerű Ajkán. Ez azért fontos, mert a választókerület szavazóinak a fele a szocialista vezetésű Ajkán, illetve Tapolcán él, ahol viszont a Jobbik nyert októberben.
A szélsőjobboldali párt nem véletlenül Rig Lajost, Tapolca alpolgármesterét indítja az időközi választáson. Tapolcán a Jobbik hazai pályán játszik, ráadásul a környező településeken is nagy a párt iránti szimpátia - fogalmazott a köztelevíziónak Volner János, a Jobbik frakcióvezető-helyettese. Elemzők szerint Veszprém megye 3-as számú országgyűlési egyéni választókerületében egyelő eséllyel indul az MSZP, a Fidesz, illetve a szélsőjobboldali párt, Orbán Viktor mégis a jobbikosoktól retteg elsősorban. Úgy értesültünk, hogy a miniszterelnök országosan akarja támadni, lejáratni Vona Gábor pártját, mert Veszprémben kiderült, nem elég az ellenzék helyi jelöltjét "besározni", ez kevés a győzelemhez.
Orbánék április 12-én Fenyvesi Zoltánt, a megyei közgyűlés társadalmi megbízatású alelnökét indítják, azt az iskolaigazgatót, aki októberben alul maradt az ajkai polgármesteri székért folyó küzdelemben az MSZP-s Schwartz Bélával szemben.