;

Sorsok Háza;

Fotó: Népszava

- Napirenden a Sorsok Háza körüli „soros” botrány

Csütörtökön ismét összeül a Zsidó Közösségi Kerekasztal. A megbeszélésen, amelyet először négy éve kezdeményezett a kormány vélhetően szóba kerül a Sorsok Háza körüli „soros" botrány is. Az emlékhely koncepciója elleni tiltakozás az utóbbi napokban felerősödött, amikor kiderült, hogy a Schmidt Mária vezette Közép- és Kelet-Európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány által készített tervezetet elutasítják a hazai zsidó szervezetek és a történész szakma képviselői. Schmidt ezen úgy megsértődött, hogy hétfőn a nyilvánosság előtt durván nekiment Lázár Jánosnak.

A közalapítvány nevében egy Facebook-bejegyzésben közölte, Lázár szándékosan akadályozza a Sorsok Háza megnyitását azzal, hogy a Miniszterelnökség egy, még 2013 őszén készített „belső munkaanyagot végleges koncepciónak beállítva" hozott nyilvánosságra, illetve küldött szét a zsidó szervezeteknek véleményezésre. A Terror Háza Múzeum főigazgatója azt is felpanaszolta, hogy az anyagon dolgozó munkatársaikat a Miniszterelnökség a mai napig nem fizette ki. Nem gondolhatnak másra, mint hogy a Sorsok Házát a nyilvánosság előtt lejáratni szándékozó akcióról van szó - fogalmazott Schmidt, aki szerint Lázár „talán barátja és újdonsült tanácsadója, a vaskos pártállami múlttal bíró Zoltai Gusztáv sugalmazására rúg fel írásbeli és szóbeli megállapodásokat, megy szembe a kormány határozatával". A zsidó szervezetek vezetőit pedig azzal vádolta, hogy saját politikai hazárd-játszmáikban kezdték felhasználni a múzeumot.

A Miniszterelnökséget vezető miniszter lapunknak már hétfőn kijelentette, amit azóta a nyilvánosság előtt is elmondott, hogy a Sorsok Háza csak a magyar zsidó közösség és a szakma egyetértésével nyílhat meg. „Vagy velük lesz múzeum vagy nem lesz”. A Mazsihisz a Facebook-bejegyzés nyilvánosságra kerülését követően a Népszavával tudatta, szakmai kérdésként kezeli a Sorsok Háza ügyét, Schmidt Mária megjegyzéseit pedig nem tisztük minősíteni. A múzeum koncepcióját felkérésre véleményezték és nem tagadták, hogy azt szakmailag nem tartják megfelelőnek. Arról viszont pontosan tudtak, hogy a Miniszterelnökségtől véleményezésre megkapott anyag csak javaslat, nem a végleges változat.

Zoltai nem akart reagálni a vádakra. A Népszavának azt mondta, sokáig gondolkodott azon, hogy visszavágjon-e, de arra a következtetésre jutott, hogy most nem szabad nyilvánosan üzennie. A Mazsihisz volt ügyvezető igazgatója, aki tavaly szeptember óta Lázár tanácsadója, hitközségi posztján több alkalommal tiltakozott a Sorsok Háza koncepciója ellen. Tavaly februárban Heisler András Maszihisz elnökkel és Tordai Péterrel, a Budapesti Zsidó Hitközség elnökével Orbán Viktorhoz fordult azt kérve, hogy a józsefvárosi múzeum helyett a magyar-zsidó együttélést bemutató intézményt hozzanak létre, a közösen létrehozott értékeket mutassák be. A levél szerint a zsidó közösség aggodalommal tekint a Sorsok Háza megvalósulására. Zoltai korábban közölte, azt kérik a kormányzattól, hogy az általuk javasolt embereket vegyék be a Sorsok Háza projektbe. Ezt azzal indokolta, hogy nem szeretnék, ha az odalátogatók nem tudnák meg, mi vezetett a holokauszthoz, és ha úgy jönnének ki az intézményből a diákok, hogy a holokauszt csak a németek bűne.

A zsidó közéletben nehezen tudták megemészteni, hogy Zoltai, aki korábban keményen bírálta a kormányt, Lázár tanácsadója lett. Felkérése után többen árulónak nevezték, Heisler pedig kijelentette, „Zoltai Gusztáv romba döntötte egyébként sem makulátlan életművét”. Most viszont, hogy a Sorsok Háza projekt „szülőanyja” megtámadta, ráadásul a Miniszterelnökséget vezető miniszter Schmidt szerint az ő „sugalmazására” a zsidó szervezetek mellé állt, a hitközség a jövőben vélhetően nem ellenséget lát majd benne.

Volt-nincs szerződés?
A Schmidt Mária vezette közalapítvány közleményben cáfolta a Miniszterelnökséget, amelynek egyik helyettes államtitkára, Latorcai Csaba azt állította, semmit sem rendeltek az alapítványtól. 2013. januárjában Lázár János levélben kérte fel Schmidt Máriát arra, hogy vezesse a Magyar Holokauszt – 2014 Emlékbizottság javaslata alapján készülő új emlékhely szakmai bizottságát, amelynek 2013 szeptemberi ülésén maga tájékoztatta a jelenlévőket, hogy a kormány nevében "felkérte Schmidt Máriát, a Terror Háza Múzeum főigazgatóját, hogy a pályaudvaron létesítendő oktatási központ tartalmát határozza meg, ennek érdekében pedig hozzon létre hazai és külföldi történészekből álló kutatócsoportot."
A közalapítvány 2013 szeptember végére el is készítette az előkészítő tematikus és módszertani vázlatot, ezt pedig a Magyar Nemzeti Vagyonügynökség (MNV), mint megrendelő el is fogadta. A közalapítvánnyal a Miniszterelnökség két szerződést kötött. A szerződésekben foglaltak teljesítését a Miniszterelnökség írásban igazolta.
Ezen kívül 2014 júliusában kormányhatározat is született arról, hogy az egykori Józsefvárosi pályaudvar helyén létrehozandó Sorsok háza szakmai programját a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány dolgozza ki és valósítsa meg, a nemzeti fejlesztési miniszter pedig 2014. július 31-i határidővel kösse meg az ehhez szükséges szerződéseket a közalapítvánnyal. A Latorcai Csaba által hiányolt "végleges koncepció" azért nem készült el, mert a kormányhatározatban előírt szerződéseket nem kötötték meg erre vonatkozóan.

Feljelentésként értékelte az Európai Csalás Elleni Hivatalnak (OLAF) a főváros és az V. kerület közös projektje, a Budapest Szíve programra kapcsán készített jelentését a Fővárosi Főügyészség – emiatt a hatóság nyomozást rendelt el különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntette miatt.