Netanjahu meghívása feszültségekhez vezetett az amerikai belpolitikában. Boehner elismerte, hogy nem egyeztetett a Fehér Házzal az izraeli kormányfő meghívása előtt, Netanjahu azonban mindezek ellenére elfogadta az invitálást. Az izraeli miniszterelnök tegnap felszólalt az Amerikai-Izraeli Közügyek Bizottsága (AIPAC) nevű szervezet ülésén. Mint mondta, nem a Barack Obama elnök vagy az általa betöltött hivatal iránti tisztelet hiányát akarja kifejezni a Kongresszusban elhangzó mai beszédével.
Várhatóan azt ecseteli majd: ha a hatoknak, az ENSZ Biztonsági Tanácsa öt állandó tagjának (az Egyesült Államok, Oroszország, Kína, Nagy-Britannia, Franciaország) és Németországnak sikerül megállapodnia Teheránnal a perzsa állam atomprogramjáról, az sem garantálná, hogy Irán ne törekedne a továbbiakban nukleáris fegyverek előállítására. A perzsa állammal folyamatosan zajlanak az egyeztetések, március 31-ig kellene politikai keretmegállapodást kötni, június végéig pedig végső megállapodásra jutni az ügyben.
A képviselőházi és a szenátusi republikánus többség jelezte, szankciókat kíván életbe léptetni Irán ellen, Barack Obama azonban jelezte, megvétózna egy ilyen döntést. Az elnök vétóját a képviselők kétharmada írhatná felül. Mivel azonban a republikánusok ekkora többséggel nem rendelkeznek a Kongresszusban, demokrata képviselőket is meg kell győzniük. Ebben lehetne a segítségükre az izraeli kormányfő. Ugyanakkor több demokrata honatya jelezte, bojkottálja Netanjahu mai beszédét.
Izraeli hírmagyarázók nagyon megosztottak Netanjahu missziójával kapcsolatban. Többen arra figyelmeztetik a miniszterelnököt, hogy belpolitikai okok miatt feláldozza az izraeli-amerikai kapcsolatokat, s ez visszafelé sülhet el.
Március 17-én parlamenti választást rendeznek Izraelben, s amerikai elnök azt közölte, nem kívánja befolyásolni a kampányt Netanjahu esetleges fogadásával. Joe Biden alelnök sem lesz jelen az izraeli miniszterelnök felszólalásán, John Kerry külügyminiszter pedig külföldön tartózkodik. Susan Rice, az amerikai elnök nemzetbiztonsági tanácsadója múlt héten a PBS közszolgálati televíziónak adott interjújában úgy foglalt állást, „romboló hatással” lesz az amerikai-izraeli viszonyra az izraeli kormányfő előadása.
Netanjahu egy ízben 1996-ban, első kormányfői megbízatása alkalmával már beszélt a Kongresszusban, akkor Iránt a legveszélyesebb rezsimnek nevezte. Mai felszólalása előtt annyit közölt, hogy tiszteli ugyan a Fehér Házat, de kötelességének tartja, hogy felhívja a figyelmet az Iránnal kapcsolatos veszélyekre.
John Kerry egyébként hétvégén igyekezett csökkenteni a feszültséget, jóhiszeműséget kért az izraeli miniszterelnöktől az Egyesült Államok számára az Iránnal folytatott nukleáris tárgyalásokkal kapcsolatban. Mint fogalmazott, Izrael most biztonságosabb helyzetben van, mint a nukleáris tárgyalások megkezdése előtt volt. Netanjahu Iránnal szembeni radikális retorikáját egyébként a Moszad, a Sin Bet, valamint az izraeli hadsereg vezetése sem osztja.